جدال اپل و نت‌فلیکس برای تصاحب مترو گلدوین مایر

آیا جیمز باند به یک فرنچایز انحصاری تبدیل خواهد شد؟

مترو گلدوین مایر

هلدینگ MGM تصمیم گرفته است تا استودیوی مترو گلدوین مایر، صاحب امتیاز سری فیلم‌های جیمز باند را واگذار کند. این استودیو حدودا ۱۰ میلیارد دلار ارزش دارد.

وب سایت CNBC با انتشار یک گزارش مدعی شد شرکت‌های مختلفی از جمله اپل و نت‌فلیکس مذاکره‌ی اولیه را برای خرید مترو گلدوین مایر انجام داده‌اند. این استودیوی آمریکایی که یکی از قدیمی‌ترین فیلمسازهای جهان محسوب می‌شود، تاریخ پر فراز و نشیبی داشته است. مترو گلدوین مایر حتی در سال ۲۰۱۰ اعلام ورشکستگی کرد اما صاحبان این استودیو مدت کوتاهی بعد توانستند آن را به عرصه‌ی تولید فیلم بازگردانند. در بخش دیگری از گزارش آمده هلدینگ MGM جستجو را برای یافتن خریدار از چند وقت قبل آغاز کرده و این استودیو در حدود ۱۰ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده است.

مترو گلدوین مایر مدت زیادی است از روزهای اوج خود فاصله‌ گرفته و از لحاظ فرنچایزهای پرطرفدار عقب‌تر از شرکت‌های وارنر مدیا، سونی و دیزنی قرار دارد. این استودیو در دهه‌ی ۲۰ میلادی افتتاح شد و از آن زمان تا حدودا ۶۰ سال بعد یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای فیلمسازی به شمار می‌رفت. با تغییر شرایط در دهه‌ی ۸۰ میلادی، مترو گلدوین مایر از لیست استودیوهای بزرگ خارج شد و هیچ وقت هم نتوانست خودش را به لیست استودیوهای تراز اول بازگرداند. با این حال، همچنان صاحب امتیاز فرنچایزهای Rocky، RoboCop و Species است. در ضمن، حق امتیاز فرنچایز جیمز باند مشترکا به این استودیو و شرکت EON Productions تعلق دارد.

تعداد فرنچایزهای متعلق به مترو گلدوین مایر بسیار بیشتر بود اما به دلیل مواجه شدن با مشکلات مختلف در دهه‌ی ۸۰ میلادی مجبور شد تا حق امتیاز تمامی فیلم‌های خود تا قبل از سال ۱۹۸۶ را به ترنر اینترتینمنت بفروشد؛ استودیویی که در حال حاضر زیرمجموعه‌ی وارنر مدیا محسوب می‌شود. جدا از بحث فرنچایزها و حق امتیاز آن‌ها، مترو گلدوین مایر زیرمجموعه‌های بسیاری دارد که انتظار می‌رود مالکیت آن‌ها پس از خرید، به شرکت جدید تعلق بگیرد.

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، اهمیت محتوای جذاب بسیار افزایش یافته است. به همین خاطر هم شرکت نت‌فلیکس قصد دارد ۱۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار طی سال جاری میلادی برای تولید محتوا هزینه کند. نباید فراموش کرد که دیزنی پلاس به‌ عنوان رقیبی جدید از چند ماه قبل فعالیت خود را آغاز کرد و تا قبل از پایان سال جاری میلادی دو سریال مرتبط با دنیای سینمایی مارول روی آن قرار می‌گیرد. همچنین وارنر مدیا و ان‌بی‌سی‌یونیورسال هم در آینده با لانچ پلتفرم‌های HBO Max و Peacock رسما وارد حوزه‌ی استریم می‌شوند. این یعنی، رقابت میان غول‌های استریم در آینده‌ سخت‌تر و شدیدتر خواهد شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا