پردازنده‌ی گرافیکی ایکس‌باکس سری ایکس قوی‌تر از پلی‌استیشن 5 خواهد بود؟

شرکت AMD جزئیاتی از سخت‌افزار این دو کنسول لو داده است

پردازنده‌ی گرافیکی ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5

یکی از اعضای تیم بررسی شرکت سرشناس AMD مدعی است که پردازنده‌ی گرافیکی ایکس‌باکس سری ایکس به مراتب قدرتمندتر از کنسول پلی‌استیشن 5 خواهد بود!

از آنجا که کمتر از یک سال به پایان چرخه‌ی عمر کنسول‌های نسل هشتم باقی مانده، موضوع عرضه‌ی کنسول‌های جدید ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 و شروع نسل نهم به یکی از داغ‌ترین بحث این روزهای بازیکنان و حتی بازی‌سازان تبدیل شده و دو شرکت مایکروسافت و سونی خود را برای آغاز دوره‌ی جدیدی از رقابت‌های حساس و مهم آماده می‌کنند. موضوع قدرتمندتر بودن یک کنسول نسبت به دیگری همواره حاشیه‌های زیادی را در آستانه‌ی شروع یک نسل جدید به همراه داشته که هواداران دو برند ایکس‌باکس و پلی‌استیشن را در مقابل یکدیگر قرار می‌دهد. در همین راستا، به نظر می‌رسد که چندی پیش گروه آزمایش‌های شرکت نامدار AMD با بررسی دقیق‌تر مشخصات فنی و به خصوص پردازنده‌ی گرافیکی کنسول‌های نسل نهم، به اطلاعات جدیدی در این زمینه دست یافته‌‌اند.

بر اساس اطلاعات لو رفته در Github، ظاهرا قدرت و پردازش گرافیکی ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 به مراتب قوی‌تر از کنسول‌های بازی نسل پیشین بوده و تفاوت محسوسی در این زمینه به چشم می‌خورد. نتایج به دست آمده از آزمایش 3DMark نشان می‌دهد Xbox Series X از یک تراشه‌ی فوق‌العاده قدرتمند شرکت AMD بهره می‌برد که قدرت آن به لطف 56 واحد پردازشی به 12 ترافلاپس می‌رسد. این پردازنده که به Arden معروف است، به ترتیب 6 و 10.7 ترافلاپس بیشتر از دو کنسول ایکس‌باکس وان ایکس و مدل پایه‌ی ایکس‌باکس وان است که بی‌شک ارتقای قابل توجهی به شمار می‌رود. به گفته‌ی وب‌سایت معروف دیجیتال فاندری (Digital Foundry)، سرعت کلاک سیستم گرافیکی ایکس‌باکس جدید برای ارائه‌ی توان پردازشی 12 ترافلاپس برابر با 1.7 گیگاهرتز است. موضوعی که کاملا با گزارش‌های پیشین لو رفته مطابقت دارد.

در طرف مقابل، شرکت سونی از معماری پردازشی Navi 10 Lite در کنسول پلی‌استیشن 5 استفاده کرده که این پردازنده Oberon نام دارد. پردازنده‌ی گرافیکی کنسول جدید چشم‌بادامی‌ها با 36 واحد پردازشی و سرعت کلاک 2.0 گیگاهرتز، قدرتی معادل با 9.2 ترافلاپس دارد که اگرچه چندین برابر قوی‌تر از کنسول میان نسلی پلی‌استیشن 4 پرو است، اما به اندازه‌ی 2.8 ترافلاپس ضعیف‌تر از پردازنده‌ی کنسول Xbox Series X خواهد بود.

پردازنده‌ی گرافیکی ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5
با عنایت به اختلاف زیاد میان قدرت پردازشی ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5، آیا مایکروسافت مدل دیگری از ایکس‌باس را روانه بازار می‌کند؟

هرچند که نتایج و داده‌های این آزمایش اطلاعات دقیق و کاملی از مقایسه‌ی سخت‌افزار دو کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 ارائه نمی‌دهند، اما به نظر می‌رسد که پردازشگر گرافیکی کنسول جدید ردموندی‌ها لااقل روی کاغذ قوی‌تر از پلی‌استیشن 5 باشد. مورد دیگری که به لطف افشای نتایج آزمایش شرکت AMD ارائه شده، مربوط به قابلیت پشتیبانی از بازی‌های نسل پیشین در PS5 است. آن‌طور که به نظر می‌رسد، کنسول جدید سونی در مجموع شامل سه تراشه به نام‌های Gen 1، Gen 0 و Gen 2 است که هر کدام یک از این‌ها به ترتیب برای اجرای بازی‌های پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 4 پرو و پلی‌استیشن 5 استفاده خواهد شد. از این رو، با قاطعیت می‌توان گفت که کاربران کنسول نسل نهم سونی برخلاف نسل هشتم با مشکلات قابلیت Backward Compatibility دست و پنجه نرم نخواهند کرد. از دیگر نکات مهم این آزمایش می‌توان به نبود مدل ارزان قیمت ایکس‌باکس جدید اشاره کرد. همان‌طور که اطلاع دارید، برخی از گمانه‌زنی‌ها از عرضه‌ی مدل بدون دیسک، ارزان و ضعیف‌تر ایکس‌باکس بعدی به نام Lockhart حکایت دارند که در آزمایشات شرکت AMD هیچ نشانه‌ای از این دستگاه به چشم نمی‌خورد.

در انتها، با وجود اینکه وب‌سایت دیجیتال فاندری مدعی است نتایج حاصل از این آزمایش‌ها دستخوش تغییراتی نشده، لیکن فراموش نکنید که اطلاعات فوق توسط منابع رسمی تایید نشده و هیچ مدرک رسمی مبنی بر صحت کامل داده‌های این بررسی وجود ندارد.

شایان ذکر است که دو کنسول نسل نهم ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 برای عرضه در تعطیلات کریسمس سال 2020 میلادی برنامه ریزی شده‌اند. در حال حاضر، با وجود اینکه ردموندی‌ها چندی پیش در جریان مراسم The Game Awards 2019 تا حدودی به معرفی کنسول جدید خود پرداختند، اما هنوز جزئیات چندان رسمی و دقیقی از مشخصات سخت‌افزارهای این دو دستگاه ارائه نشده و قیمت نهایی و تاریخ عرضه‌ی دقیق این دو همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. در این میان بد نیست اشاره کنیم که شرکت سونی اخیرا با انتشار هشتگ  SonyCES به همراه جمله‌ی «آینده در راه است» در وب‌سایت رسمی خود، شایعه‌ها و گمانه‌زنی‌های زیادی در خصوص حضور و معرفی پلی‌استیشن 5 در این نمایشگاه به راه انداخته که طبق آن، به نظر می‌رسد طی هفته‌ی آینده شاهد رونمایی کامل از کنسول جدید این شرکت ژاپنی خواهیم بود. البته این موضوع به صراحت توسط سونی تایید نشده است.

حال، دیدگاه شما در رابطه با پردازنده‌ی گرافیکی ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن 5 چیست؟ به نظر شما، مشابه کنسول‌های میان نسلی Xbox One X و PlayStation 4 Pro، آیا ردموندی‌ها برگ برنده‌ی نسل نهم را از آن خود خواهند کرد؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا