1%
  • 0/10

یکی از مصاحبه‌های قدیمی استنلی کوبریک پایان‌بندی فیلم A Space Odyssey را توضیح داد

راز ادیسه فضایی چیست؟

یکی از مصاحبه‌های قدیمی استنلی کوبریک پایان‌بندی فیلم A Space Odyssey را توضیح داد ۰ ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ سینمای جهان کپی لینک
فیلم A Space Odyssey

فیلم A Space Odyssey به کارگردانی استنلی کوبریک (Stanley Kubrick) اگرچه بسیار توسط منتقدین مورد تحسین قرار گرفته و به عنوان یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های ساخته شده در ژانر فضایی و تخیلی به حساب می‌آید در عین حال یکی از گنگ‌ترین پایان‌بندی‌های ممکن را داشته و علی رغم اینکه هم اکنون سال‌ها از انتشار این اثر می‌گذرد هنوز هم بسیاری از افراد پایان‌بندی این اثر را درک نکرده‌اند. با این حال استنلی کوبریک خالق این اثر منحصر به فرد در جریان یک مصاحبه پایان‌بندی پیچیده آن را برای مخاطبین توضیح داده است. 

با تقسیم شدن این فیلم به چهار پرده، داستان منحصر به فرد آن روایت می‌شود. قسمت اول سپیده دم بشریت را دنبال می‌کند، زیرا گروهی از میمون‌ها یک تکه سنگ مرموز را در اردوگاه خود کشف می‌کنند. آنها به سرعت به قدرت ابزارها پی می‌برند. و پس از آن در دیگر پرده‌های فیلم گروهی از انسان‌ها به همراه ابرکامپیوتری به نام HAL در جریان کشف مونولیتی عجیب روی ماه به فضا رفته و به تحقیق می‌پردازند.

HAL پس از گذشت زمان کوتاهی با اعتقاد به اینکه انسان‌ها برای این ماموریت مضر هستند، تلاش می‌کند تا همه سرنشینان را به قتل برساند و فضانورد دیوید بومن آخرین بازمانده این حادثه می‌شود. اینجاست که فیلم اوج می‌گیرد، چون دیوید مونولیت دیگری را کشف می‌کند، او سپس خود را در اتاقی با نور پردازی عجیب یافته و می‌بیند که به سرعت پیر شده و به پیرمردی فرسوده تبدیل می‌شود. دیوید در حالی که پژمرده در رختخواب دراز کشیده است، دستش را به سمت مونولیت دراز کرده  و این بار جوان می‌شود و رفته رفته به یک نوزاد تبدیل می‌شود. 

از زمان انتشار آن در سال ۱۹۶۸ تا کنون، پایان این فیلم بسیاری از مردم را گیج کرده است. هزاران مقاله و تجزیه و تحلیل یوتیوب تلاش می‌کنند تا آنچه را که در این اثر اتفاق می‌افتد توضیح دهند، با این حال هنوز موفق نشده‌اند. خبر خوب برای طرفدارن این اثر این است که کوبریک خالق فیلم خود این پایان بندی عجیب را توضیح داده است.

توضیح پایان‌بندی فیلم A Space Odyssey از زبان استنلی کوبریک

در طول مصاحبه‌ای کوبریک توضیح داد که دیو توسط موجودات خداگونه تسخیر شده است؛ موجوداتی با انرژی و هوش خالص. این چیزی است که رنگ‌ها و توهمات قرار است به ما نشان دهند. او سپس اتاق را به عنوان یک باغ وحش انسانی توصیف می‌کند، جایی که دیو در آن مشاهده شده اما مفهوم خاصی از زمان برای این اتاق تعریف نشده است. ایده اتاق با تزئینات عجیب نیز از محوطه باغ وحش گرفته شده است، جایی که انسان‌ها از طبیعت وحشی خود پیروی می‌کنند. 

کوبریک در توضیح گیج‌کننده‌ترین قسمت پایان‌بندی این فیلم می‌گوید: شخصیت اصلی داستان به نوعی ابرموجود تبدیل شده و به زمین بازگردانده می‌شود. 

برخی از طرفداران انتخاب کوبریک برای توضیح پایان‌بندی فیلم خود را دوست ندارند، همانطور که خودش می‌گوید: «سعی می‌کنم از انجام این کار اجتناب کنم»، اکثر افراد موافق هستند که درک وقایع، همه چیز را توضیح نمی‌دهد، در آثار این چنینی هر شخص می‌تواند برداشت مخصوص به خود را داشته باشد. 
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments