#مهسا_امینی

قابلیت نوآورانه‌ی ایکس‌باکس سری ایکس می‌تواند حجم بازی را کاهش دهد!

دیگر نگران حجم بازی‌های جدید نباشید

قابلیت نوآورانه‌ی ایکس‌باکس سری ایکس

جیسون رونالد مدیر برنامه‌ریزی برند ایکس‌باکس در بخشی از مصاحبه‌ی اخیر خود به معرفی قابلیت نوآورانه‌ی ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس پرداخت.

طی سال‌های گذشته شاهد افزایشی چشم‌گیر در حجم بازی‌های تراز اول، به خصوص آن‌هایی که دارای محیط‌های جهان باز هستند بوده‌ایم. برای مثال، می‌توان به Red Dead Redemption 2 اشاره کرد که فاصله‌ی چندانی با مرز ۱۰۰ گیگابایت ندارد. مثال‌های دیگر، Call Of Duty Modern Warfare و همچنین Call of Duty: Warzone هستند که حجمشان از ۲۰۰ گیگابایت عبور کرده و در حال حاضر بزرگترین بازی‌های ویدیویی تاریخ به شمار می‌روند. این معضل، نگرانی‌های بسیاری را در دارندگان کنسول‌ها به وجود آورده است؛ زیرا ادامه یافتن این روند می‌تواند تعدادی بازی‌هایی که روی دستگاهشان نصب شده را به مرور زمان کاهش دهد.

جیسون رونالد (Jason Ronald) مدیر برنامه‌ریزی برند ایکس‌باکس چندی پیش در پادکست اختصاصی و رسمی Xbox حاضر شد و گفتگویی را با لری هرب (Larry Hryb) انجام داد. او در بخشی از مصاحبه به معرفی قابلیت نوآورانه‌ی ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس پرداخت که پاسخی به افزایش روزافزون حجم بازی‌ها بوده و می‌تواند فضای مورد نیازشان برای نصب را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. رونالد درباره‌ی ویژگی کنسول‌های مایکروسافت گفت:

نه تنها در حوزه‌ی سخت افزار، بلکه در زمینه‌ی رابط کاربری هم بهبودهایی انجام داده‌ایم تا مدیریت فضای خالی آسان‌تر شود. یکی از قابلیت‌هایی که مشغول اضافه کردنش هستیم، حذف بخش‌های خاصی از بازی است. این کار تنها در صورتی امکانپذیر خواهد بود که توسعه‌دهنده سازگاری از چنین قابلیتی را به محصولش اضافه کند.

تصور کنید بخش داستانی یک بازی را تمام کرده‌اید و حالا می‌خواهید تمام تمرکز خود را روی حالت‌های چندنفره قرار دهید. اگر سازگاری با قابلیت مورد بحث از سوی سازنده به بازی اضافه شده باشد، می‌توانید فایل‌های مربوط به بخش داستانی را حذف کنید. با اضافه کردن چنین قابلیتی، نه تنها کنترل بیشتری روی حافظه‌ی خود خواهید داشت، بلکه فضای بیشتری هم در اختیارتان قرار می‌گیرد.

افزودن چنین قابلیتی به ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس، اقدام ارزشمندی از سوی مایکروسافت و تیم ایکس‌باکس بوده است. با این حال، نباید از یک نکته‌ی بسیار مهم غافل شد: اگر سازگار کردن بازی با قابلیتی که معرفی شده فرآیند بی‌دردسری نداشته باشد، جز تعداد انگشت شماری از تیم‌های توسعه، هیچ استودیویی به سراغ آن نمی‌رود. آن چند مورد هم احتمالا به خاطر قراردادشان با ردموندی‌ها مجبور می‌شوند دست به چنین کاری بزنند. اگر چنین اتفاقی رخ دهد، قابلیت حذف بخش‌هایی از بازی فایده‌ی چندانی نخواهد داشت.

ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس به ترتیب از حافظه‌هایی با ظرفیت یک ترابایت و ۵۱۲ گیگابایت بهره می‌برند. همانطور که انتظار می‌رفت، تمام حافظه در دسترس کاربر نبوده و بخش قابل‌توجهی از آن توسط سیستم عامل اشغال شده است. برای مثال، فایل‌های سیستمی در حدود ۲۰۰ گیگابایت از حافظه‌ی سری ایکس را به خود اختصاص داده‌اند. اینکه رقم مورد بحث روی سری اس چند خواهد بود در حال حاضر مشخص نیست.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا