مشخصات سخت‌افزاری ایکس‌باکس سری اس لو رفته است

کنسول ارزان قیمت ردموندی‌ها چقدر قدرت دارد؟

مشخصات سخت‌افزاری ایکس‌باکس سری اس

تام وارن سردبیر وب سایت The Verge با انتشار چند توییت ویژگی‌ها و مشخصات سخت‌افزاری ایکس‌باکس سری اس را افشا کرده است.

پیش از اینکه نسل جدید کنسول‌های ایکس‌باکس در رویداد The Game Awards 2019 رونمایی شود، تقریبا همه‌ی کارشناسان و کاربران مطمئن بودند که مایکروسافت می‌خواهد با دو مدل به استقبال نسل جدید برود. عدم معرفی مدل ارزان‌تر و همچنین سکوت مسئولان بخش ایکس‌باکس، گمانه‌زنی‌هایی را مبنی بر لغو مدل ضعیف‌تر به وجود آورد اما طی ماه‌های اخیر اطلاعاتی به بیرون درز پیدا کرده که همگی عرضه‌ی چنین کنسولی را تایید می‌کنند.

تام وارن (Tom Warren) که به عنوان سردبیر در وب سایت The Verge فعالیت می‌کند، ویژگی‌ها و مشخصات سخت‌افزاری ایکس‌باکس سری اس را با انتشار چند توییت افشا کرده است. او این اطلاعات را به واسطه‌ی وب سایت Tweak Town به‌دست آورده که اخبار تکنولوژی را پوشش می‌دهد. طبق ادعای وارن، ایکس‌باکس سری اس از پردازنده‌ی AMD Zen 2 CPU با فرکانس ۳.۸ گیگاهرتز استفاده می‌کند؛ همان پردازنده‌ای که در ایکس‌باکس سری ایکس قرار گرفته است. کنسول ارزان قیمت ردموندی‌ها همچنین ۱۰ گیگابایت رم از نوع GDDR6 داشته و حافظه‌ی داخل آن هم PCIe 4.0 از نوع SSD خواهد بود. اگرچه مشخصات سری اس تا به اینجای کار امیدوارکننده بوده اما برای اجرای بازی‌ها با کیفیت 4K مناسب نیست و برای کیفیت 1440p طراحی شده است.

پردازنده‌ها‌ی گرافیکی استفاده شده در ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس از سری RDNA 2 هستند اما پردازنده‌ی استفاده شده در مدل ارزان‌تر واحدهای پردازشی و فرکانس کمتری دارد. همین هم باعث شده تا قدرتش ۴ ترافلاپس باشد، در حالی که مدل گران‌تر از قدرتی معادل ۱۲.۱۵ ترافلاپس برخوردار است. در ضمن، همان‌طور که می‌رفت سری اس دیسک نوری نداشته و تنها راه نصب بازی روی آن، خرید نسخه‌ی دیجیتالی است. در ادامه می‌توانید مشخصات هر دو کنسول را به صورت کامل مشاهده کرده و آن‌ها را با هم مقایسه کنید:

سردبیر وب سایت The Verge با انتشار یک توییت دیگر ادعا کرد اگرچه ایکس‌باکس سری اس قدرت سخت‌افزاری کمتری نسبت به ایکس‌باکس سری ایکس دارد اما از تکنولوژی «ردیابی پرتو» پشتیبانی می‌کند. تام وارن همچنین گفت طبق شنیده‌ها، مدل ارزان‌تر علی‌رغم نداشتن دیسک نوری از Backwards Compatibility بهره‌مند خواهد بود. به بیان دیگر، عناوینی که به صورت فیزیکی خریداری شده باشند را هم می‌توان روی کنسول اجرا کرد. ظاهرا کاربر می‌تواند دیسک را برای نمایندگی‌های مایکروسافت فرستاده و آن‌ها هم نسخه‌ی دیجیتالی را در اختیارش قرار می‌دهند. وارن تاکید داشت نسبت به مورد آخر هنوز مطمئن نیست.

ایکس‌باکس سری ایکس با انتشار در ماه نوامبر (مصادف با ۱۱ آبان الی ۱۰ آذر) در دسترس قرار می‌گیرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا