رابط کاربری ایکس باکس به‌زودی تغییر می‌کند

طراحی دوباره داشبورد کنسول

رابط کاربری ایکس باکس

شرکت مایکروسافت چندی پیش در پیامی رسما اعلام کرد که رابط کاربری و داشبورد کنسول‌های ایکس باکس در ماه‌های آینده به کلی تغییر می‌کنند.

چیزی در حدود دو سال از عرضه کنسول‌های نسل نهم مایکروسافت به نام‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس به بازار می‌گذرد. در طول این مدت، ردموندی‌ها با عرضه به‌روزرسانی‌‌های متعدد، ویژگی‌های جدیدی را به کنسول‌های خود اضافه و تغییراتی در بخش‌های مختلف داشبورد دستگاه ایجاد کردند.

در این میان، بر اساس نظرسنجی بزرگی که در مدتی پیش صورت گرفت، مشخص شد که کاربران از ظاهر رابط کاربری کنسول راضی نیستند. از طرفی، تا به امروز درخواست‌های زیادی برای طراحی دوباره داشبورد ایکس باکس از سوی هواداران مطرح شده که بعد از مدت‌ها صبر و انتظار، در نهایت به نظر می‌رسد که مایکروسافت به خواسته جامعه خود توجه کرده و در حال حاضر روی بازسازی رابط کاربری کنسول فعالیت می‌کند.

در همین راستا، ساعاتی پیش ردموندی‌ها در وب‌سایت رسمی ایکس باکس اعلام کردند که در به‌روزرسانی‌های آینده داشبورد و منوی کنسول به کلی تغییر می‌کند. این تغییر و تحول به New Xbox Home Experience معروف است که نسخه آزمایشی آپدیت مزبور به‌زودی در دسترس کاربران ایکس باکس اینسایدرز (کاربران بتا) قرار خواهد گرفت.

آیوی کریسلو (Ivy Krislov)، ارشد محصولات ایکس باکس، مدعی است که مایکروسافت مجموعه‌ای از آزمایش‌های چند ماهه برای تغییر و طراحی دوباره رابط کاربری کنسول را آغاز کرده تا تجربه‌های شخصی‌تر و بهتری را کاربران رقم بزند. او در این خصوص توضیح می‌دهد:

ما می‌دانیم که صفحه اصلی ایکس باکس جایی است که بازیکنان بیشترین زمان خود را در آن صرف می‌کنند و این فضا بسیار خصوصی است. به علاوه، ما می‌دانیم که همیشه می‌توان به درخواست‌های کاربرانمان گوش دهیم و یاد بگیریم که چگونه باید بهتر از قبل عمل کنیم و تجربه شما را سریع و آشنا نگه داریم. بر این اساس، ما مجموعه‌ای از آزمایش‌ها و بررسی‌های چند ماهه را آغاز می‌کنیم تا یاد بگیریم به چه صورت تجربه شخصی‌تر از صفحه اصلی (داشبورد) را برای کاربران خود خلق کنیم و برخی از درخواست‌های هواداران را برایشان فراهم کنیم.

همان‌طور که اشاره کردم، این به‌روزرسانی در فاز اول در دسترس کاربران بتای ایکس باکس قرار می‌گیرد. از آنجا که مایکروسافت مدعی است که پروسه آزمایش و بررسی این تغییرات چند ماه به طول می‌انجامد، نسخه نهایی و عمومی آپدیت مزبور در سال ۲۰۲۳ میلادی در دسترس تمامی دارندگان ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس قرار خواهد گرفت.

در خلال این گفته‌ها، ظاهرا گروهی از کاربران ایسایدرز ایکس باکس به تازگی موفق شده‌اند که به نسخه آلفای طراحی رابط کاربری جدید کنسول دسترسی پیدا کنند و به دنبال آن، اولین تصویر از داشبورد جدید ایکس باکس منتشر شد که در ادامه می‌توانید آن‌ها را مشاهده کنید.

دقت داشته باشید که ممکن است مایکروسافت در طول پروسه آزمایش رابط کاربری جدید، تغییراتی در آن به وجود آورد و نسخه نهایی لزوما مشابه عکس‌های فوق نباشد. به علاوه، آیوی کریسلو خاطرنشان کرد که طراحی مجدد داشبورد ایکس باکس بر اساس بازخوردهای کاربران صورت می‌گیرد و به همین دلیل، روند آزمایش و بازسازی آن کمی زمان‌بر خواهد بود. او در این زمینه می‌گوید:

ما می‌خواهیم اطمینان داشته باشیم که این بهترین تجربه ممکن خواهد بود و می‌دانیم که طراحی آن یک پروسه زمان‌بری است. از این رو، ما این تغییرات را به آرامی و به تدریج در دسترس کاربران قرار خواهیم داد.

در حال حاضر جزئیات زیادی در خصوص تغییرات و ویژگی‌های جدید رابط کاربری ایکس باکس در دسترس نیست. با این حال، با استناد بر ادعای برخی از کاربران بتا، ظاهرا ردیف Jump Back In از نو طراحی شده و اکنون فهرست بازی‌ها و برنامه‌های اخیر کاربر را نمایش می‌دهد. از طرفی، دکمه تنظیمات به قسمت بالای رابط کاربری اضافه شده تا بازیکنان راحت‌تر و سریع‌تر از گذشته به بخش تنظیمات کنسول دسترسی داشته باشند. همچنین، نوار جست‌وجو نیز از نو طراحی شده است.

در کنار این‌ها، مایکروسافت با استفاده از تاریخچه بازی‌ها و محتویاتی که تاکنون تجربه کرده‌اید، بازی‌هایی را بر اساس علاقه‌تان به شما پیشنهاد می‌دهد. این موارد تنها بخشی از رابط کاربری جدید کنسول به شمار می‌رود و در آینده جزئیات بیشتری از تغییرات صورت گرفته منتشر خواهد شد.

انتظار می‌رود که ردموندی‌ها تغییراتی در بخش تصاویر پس زمینه کنسول ایجاد کنند. همچنین، کاربران خواستار حذف تبلیغات و ارائه امکان شخصی‌سازی صفحه اصلی کنسول هستند. برای مثال، کاربران می‌خواهند که برنامه‌ها و بازی‌های مورد نظر را بدون هیچ محدودیتی در قسمت بالای داشبورد پین و برخی از باکس‌های ثابت را به راحتی حذف کنند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با رابط کاربری جدید کنسول‌های ایکس باکس چیست؟ شما خواستار چه تغییر و تحول‌هایی در داشبورد کنسول خود هستید؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا