#مهسا_امینی

این آداپتور امکان بازی کردن از روی ویلچر برقی را به بازیکن‌های ناتوان می‌دهد

کنترلر سازگار ایکس‌باکس بار دیگر محدودیت‌های جسمی را بی‌معنی کرد

بازیکن‌های ناتوان

شرکت خیریه‌ی AbleGamers طی همکاری اخیرش با یک تیم فنی، موفق به ساخت آداپتوری شده که ویلچر برقی را تبدیل به کنترلر بازیکن‌های ناتوان می‌کند.

به نظر می‌رسد که کنترلر سازگار ایکس‌باکس (Xbox Adaptive Controller) هیچ محدودیتی برای کمک به افراد ناتوان نمی‌شناسد. طی اقدام اخیر شرکت AbleGamers و تیم فنی ATMakers، آداپتور جدیدی ساخته شده که می‌تواند با این کنترلر هماهنگ شده و به بازیکن‌هایی که از ویلچر برقی استفاده می‌کنند، امکان تجربه‌ی بازی‌ها را دهد.

تیم AbleGamers سال‌هاست که در این حوزه فعالیت می‌کند و یکی از تیم‌هایی بود که مسئولیت ساخت کنترلر سازگار ایکس‌باکس را بر عهده داشت. در همکاری اخیر این شرکت و تیم ATMakers، آداپتور جدیدی به نام Freedom Wing تولید شده که کنترل بازی را روی کنترل‌های ویلچرهای برقی پیاده‌سازی می‌کند که بازیکن‌های ناتوان در حالت عادی به آن عادت دارند.

استیو اسپون، مدیر برنامه‌های AbleGamers در ویدیو معرفی این آداپتور نشان می‌دهد که چگونه امکان بازی کردن از طریق کنترل‌های ویلچر برای شخصی با محدودیت‌های فیزیکی فراهم شده است. در این ویدیو می‌بینیم که شخص دارای محدودیت، به وسیله‌ی کنترل‌های ویلچرش یک ماشین اکتان در بازی Rocket League را می‌راند. نکته‌ی قابل توجه این است که این آداپتور از طریق یک رابط ۹ پین به ویلچرها متصل می‌شود و به همین خاطر، امکان اتصال آن به بیشتر ویلچرهای بازار وجود دارد.

بیل بینکو، موسس ATMakers هم در این ویدیو در مورد نحوه‌ی ساخت و البته کارکرد این دستگاه صحبت می‌کند. او می‌گوید که شرکت سازنده برای ساخت این مدار از روش پیچیده‌ای استفاده نکرده تا بقیه‌ی سازنده‌ها در صورت نیاز، بتوانند آن را برای مدل‌های مختلف شخصی‌سازی کنند. او همچنین می‌گوید که تولید انبوه این آداپتور با کمک یک تیم رباتیک در اورلاندو انجام شده که با ساخت این قطعه موافقت کرده‌اند.

کنترلر سازگار ایکس‌باکس اولین بار در سال ۲۰۱۸ معرفی و عرضه شد. این کنترلر که عملکرد یک هاب برای کنترلرهای دیگر را دارد، به بازیکن اجازه‌ی کنترل دستگاه‌های متصل به آن را می‌دهد. کاربرهای ایکس‌باکس وان همچنین می‌توانند از برنامه‌ی Accessories App روی کنسول برای جابه‌جایی عملکرد دکمه‌های مختلف استفاده کنند. نتیجه‌ی این نوآوری مایکروسافت، زندگی بسیاری از بازیکن‌هایی که با ناتوانی‌های مختلف دست و پنجه نرم می‌کردند را تغییر داده است.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا