ددپول و ولورین

معرفی کمیک بوک‌های مشترک ددپول و ولورین

سمِ خالص!

معرفی کمیک بوک‌های مشترک ددپول و ولورین سورنا رضایی ۰ ۲۰ شهریور ۱۴۰۲ مقاله (کامیک)

به بهانه فیلم Deadpool 3 که این روزها در مرکز توجه‌ها است، تصمیم گرفتیم نگاهی به تاریخ ددپول و ولورین در صفحات کمیک بوک بیاندازیم.

پس از اینکه والت دیزنی (Walt Disney) استودیو فاکس قرن بیستم را خریداری کرد، نگرانی‌هایی پیرامون آینده سری فیلم‌های ددپول (Deadpool) بوجود آمد. به هر حال، تغییر مدیریت می‌توانست ساخت قسمت سوم را در هاله‌ای از ابهام قرار دهد. با گذشت مدتی از ادغام دیزنی و فاکس، نگرانی‌ها رنگ باخت و Deadpool 3 رسماً تایید شد. از همه مهمتر، این فیلم تنها درباره وید ویلسون با نقش آفرینی رایان رینولدز (Ryan Reynolds) نبوده و مخاطبان حین تماشا با ولورینی (Wolverine) تجدید دیدار می‌کنند که نقشش بر عهده هیو جکمن (Hugh Jackman) قرار دارد. بازیگر استرالیایی قبلاً اعلام کرده بود Logan پایان ماجراجویی‌هایش بعنوان لوگان است اما پس از اینکه از ساخت قسمت جدید ددپول خبردار شد، تصمیم گرفت نظرش را تغییر دهد. بدین ترتیب، سال آینده میلادی شاهد حضور ددپول و ولورین در یک قاب خواهیم بود.

ولورین نخستین بار در جلد ۱۸۱ کمیک بوک Incredible Hulk (محصول ۱۹۷۴ میلادی) معرفی شد و ددپول نخستین حضورش در صفحات کمیک بوک را در جلد ۹۸ کمیک بوک New Mutants (محصول ۱۹۹۱) تجربه کرد. با وجود اینکه دو شخصیت مزبور توسط نویسنده‌های متفاوتی خلق شدند و فاصله‌ای حدوداً ۲۰ ساله میانشان وجود دارد، بشدت بهم مرتبط هستند. عوامل متعددی وجود دارد که وید ویلسون و جیمز لوگان هاوت را بهم ربط می‌دهند که یکی از مهمترین‌ها، سرگذشتشان است. به بیان دقیقتر، در کمیک بوک‌ها پروژه‌ای محرمانه وجود دارد که با نام سلاح ایکس (Weapon X) شناخته شده و آزمایش‌های مرتبط با آن باعث شدند ولورین و و ددپول به قدرت‌هایشان دست پیدا کنند. جدا از این، خلق و خوی‌شان دقیقاً مخالف یکدیگر بوده و همین موضوع باعث شده زوج بسیار خوبی برای روایت داستان باشند.

اولین ملاقات ددپول و ولورین در کمیک بوک‌ها

در جهان اصلی مارول، ددپول و ولورین نخستین بار در جلد ۸۸ کمیک بوک Wolverine (محصول ۱۹۹۴ میلادی) با یکدیگر ملاقات کردند. معشوقه ددپول اخیراً با فردی به نام گریسون کین وارد رابطه شده و او را ترک کرده است. وید ویلسون که می‌خواهد معشوقه‌اش بازگردد، به ساختمانی می‌رود که در آنجا سکونت دارد و همه چیز را بهم می‌ریزد. در همین حین، سر و کله ولورین پیدا می‌شود؛ زیرا کین دوست صمیمی‌اش است. ولورین و ددپول نخست با جملات کوبنده از خجالت همدیگر درآمده و سپس به جان هم می‌افتند. در جریان این مبارزه، ددپول شمشیرهای خود را داخل بدن  ولورین فرو کرده و همین اقدام، زمینه ساز رابطه این دو شخصیت می‌شود: توهین به یکدیگر، لت و پار کردن همدیگر و رفیق شدن.

اگرچه شماره ۸۸ کمیک بوک Wolverine اولین تعامل ولورین و ددپول به شمار می‌رود، آن‌ها حدوداً یک سال پیش در کمیک بوکی مشابه حضور داشتند. به بیان دقیقتر، اعضای مردان ایکس (X Men) در کمیک بوک Toys R Us X-Men Premium Edition (محصول ۱۹۹۳ میلادی) با وید ویلسون مواجه می‌شوند. البته در جریان این اتفاق خبری از مکالمه‌های توهین آمیز یا دعواهای معروف ددپول و ولورین نیست و تنها در یک صفحه کنار هم قرار دارند. از همین رو، می‌توان آن را اولین ملاقات غیررسمی وید و لوگان در نظر گرفت. البته سال‌ها بعد مارول کامیکس سرگذشت جدیدی را برایشان نوشت که در سال ۲۰۰۸ میلادی منتشر شد. طبق آن، اولین نبردشان زمانی اتفاق افتاد که سرباز زمستان (در زمان رخ دادن این اتفاقات همچنان تحت کنترل هایدرا است) بنا به دلایلی از وید می‌خواهد به سراغ لوگان رفته و حسابش را برسد. این سرگذشت در قصه Deep End متعلق به کمیک 2008’s Wolverine Origins قابل مطالعه است.

حالا که بصورت خلاصه وار با دو شخصیت ولورین و ددپول آشنا شده و می‌دانیم چه رابطه اصطلاحاً سمی‌ای میانشان برقرار است، به سراغ بهترین کمیک بوک‌هایی می‌رویم که روی آن دو تمرکز دارند.

کمیک بوک Deadpool، جلد ۲۷ (محصول ۱۹۹۹)

چند سال از اولین ملاقاتشان می‌گذرد و وید ویلسون اخیراً کودکی متعلق به یک نژاد بیگانه فضایی را کشته است. او که دچار احساس گناه و افسردگی شده، بدنبال راهی است تا بتواند بر این احساس گناه غلبه کند. در همین راستا، به سراغ دکتر بانگ رفته و از او مشاوره می‌گیرد. آن‌ها پس از گفتگو به این نتیجه می‌رسند که تنها راه رهایی از احساس گناه، جنگیدن با یک ابرقهرمان است.

توصیه پزشک همانا و جنگیدن با ولورین همانا. وید ویلسون مقابل لوگان قرار گرفته و پس از یک جنگ تمام عیار و صد البته تحمل زخم‌های متعدد، موفق می‌شود با احساس گناه خود کنار آمده و حس بهتری داشته باشد.

کمیک بوک Wolverine Annual، جلد ۹۹ (محصول ۱۹۹۹)

ولورین، فردی کینه‌ای بوده و به هیچ وجه نمی‌تواند گذشته را فراموش کند. به همین دلیل، همچنان و پس از گذشت چند سال از دست وید ویلسون بابت حمله به کیتی پراید خشمگین است. وقتی بصورت اتفاقی با ددپول مواجه می‌شود، فرصت را مناسب می‌بیند تا به او حمله و گذشته را تلافی کند. در همین حین، سر و کله یک گرگینه پیدا شده و می‌خواهد هر دویشان را ببلعد.

قبل از اینکه ولورین تصمیم بگیرد گذشته را تلافی کند، ددپول سعی داشت ماموریت جدید خود را انجام دهد: قتل یک نویسنده مشهور که از قضا حالا یک گرگینه است. این نویسنده‌ی گرگینه علاقه‌ای به میراث همنوعان خود نداشته و به آن پایبند نیست. همین موضوع باعث شده تصمیم به قتلش بگیرند. وقتی ولورین از این ماجرا مطلع می‌شود، تصمیم می‌گیرد کینه قدیمی را کنار گذاشته و به متحدی برای وید تبدیل شود تا جان نویسنده‌ی گرگینه را از دست همنوعانش نجات دهند.

کمیک بوک Wolverine، جلد ۱۵۴ (محصول ۱۹۸۸)

در جلد ۱۵۴ کمیک بوک Wolverine، ددپول توسط فردی استخدام شده که می‌خواهد از طریق کالبد شکافی جهش یافتگان جهان را نجات دهد. وید ویلسون که تنها به پول فکر می‌کند، به سراغ ولورین رفته و با او درگیر می‌شود. در ابتدای درگیری، شاهد رد و بدل شدن چند مشت و زخم زبان‌های متعدد میانشان هستیم اما لوگان در ادامه موفق می‌شود دست بالاتر را بگیرد. با این حال، قبل از اینکه هر گونه تصمیمی بگیرد، به ددپول شانس دوباره می‌دهد تا در هدفش تجدید نظر کند. وید از این فرصت نهایت بهره را برده و یک خشاب کامل از گلوله‌های بیهوشی را در قفسه سینه لوگان خالی می‌کند.

کمیک بوک Uncanny X-Force (محصول ۲۰۱۰)

اکثر تقابل‌های ددپول و ولورین در صفحات کمیک بوک را می‌توان بصورت خلاصه توضیح داد: توهین‌ و سپس فرو کردن چنگال یا شمشیر در بدن یکدیگر! با گذشت مدتی هم درگیری‌شان به انتها رسیده و هر کدام راه خودش را می‌رود. کمیک بوک Uncanny X-Force شامل لوگان و وید ویلسون می‌شود اما خبری از درگیری‌های همیشگی نیست. آن‌ها در این داستان رسماً به هم تیمی تبدیل شده و برای دستیابی به هدفی والا مرتکب قتل می‌شوند.

ایکس فورس در ابتدا بعنوان گروهی مخفی تشکیل شد تا هر گونه تهدیدی برای جهش یافتگان را از بین ببرد. این گروه پس از مدتی بخاطر اقدامات افراط گرایانه‌اش در مقابله با تهدیدها منحل شد. با این حال، ولورین بصورت مخفیانه ایکس فورس را بار دیگر ایجاد کرده و از دیگر جهش یافتگان می‌خواهد تا به گروهش بپیوندند. طبیعاً، یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های لوگان برای عضویت در گروه وید ویلسون است.

کمیک بوک Wolverine: Origins Issues، جلد ۲۱ الی ۲۵ (محصول ۲۰۰۶)

اگر بخواهیم خشن ترین مبارزه میان ولورین و ددپول را مرور کنیم، باید به سراغ جلدهای ۲۱ الی ۲۵ کمیک بوک Wolverine: Origins Issues برویم؛ ولورین در یک رستوران واقع در سان فرانسیسکو مشغول لذت بردن از شام چینی است که ناگهان بمبی منفجر شده و ددپول وارد صحنه می‌شود. وید ویلسون از سوی فردی مرموز استخدام شده تا لوگان را یکبار برای همیشه بکشد. چیزی که در ادامه رخ می‌دهد، یک حمام خون تمام عیار است که باید آن را نتیجه اقدامات ددپول دانست؛ زیرا برای کشتن لوگان دست به هر کاری می‌زند: از انداختن پیانو رویش گرفته تا بمب گذاری در یک بزرگراه.

وقتی ماجرا بسیار جدی می‌شود، ولورین انگشتان ددپول را قطع می‌کند. او که تا رشد دوباره انگشتان نمی‌تواند از سلاح استفاده کند، به سراغ موشک انداز رفته و یک آتش سوزی بزرگ به وسعت محل درگیری راه می‌اندازد. البته لوگان از حمله ددپول جان سالم به در برده و درست لحظه‌ای که می‌خواهد سر وید را از تنش جدا کند، فریاد کمک زنی را می‌شنود. خودرویش آتش گرفته و فرزندش داخل آن حبس شده است. ولورین با وجود خشونت کلامی و رفتاری، آدم خوش قلبی بوده و به همین دلیل، ولورین را رها کرده و سعی می‌کند کودک را نجات دهد. در اوج ناباوری، متوجه می‌شود تمام ماجرا فریبکاری بوده و وید از مهلکه گریخته است.

ولورین در بخشی از کمیک بوک Wolverine: Origins Issues تصمیم می‌گیرد به سراغ همه افرادی برود که یکبار نگاه چپ به او انداخته‌اند. این لیست شامل پسرش داکن می‌شود که مانند خودش یک جهش یافته بوده و پنجه‌هایی جمع شونده دارد. او که بدنبال راهی است تا داکن را از مخفی گاهش بیرون بکشد، تصمیم می‌گیرد ددپول را بصورت ناشناس استخدام کرده تا به او حمله کند؛ چون می‌داند داکن نمی‌گذارد کسی به پدرش صدمه وارد کند. در انتهای این ماجرا، هر دو دست ددپول قطع شده و موفق نمی‌شود ولورین را بکشد.

کمیک بوک Deadpool Kills The Marvel Universe (محصول ۲۰۱۲)

ددپول دچار شستشوی مغزی شده و به همین دلیل، قصد دارد تمام ابرقهرمانان و شخصیت‌های مارول را بکشد. او به سراغشان رفته و تمامی آن‌ها را یکی پس از دیگری از دم تیغ می‌گذراند: چهار شگفت انگیز را از صحنه روزگار محو می‌کند، سر هالک را از بدنش جدا می‌کند، مردان ایکس را می‌سوزاند، به مرد عنکبوتی (Spider-Man) شلیک می‌کند، پرفسور ایکس را شکنجه می‌دهد و حتی پوست بیست را زنده زنده می‌کَند.

وید ویلسون اینبار از شمشیری استفاده می‌کند که با استفاده از کربونادیوم ساخته شده است؛ فلزی با مقاومت بالا که توسط روس‌ها و با استفاده از آدامانتیوم شکل گرفت. این فلز بخاطر خاصیتی که دارد، می‌تواند روی قابلیت خوددرمانی لوگان تاثیر گذاشته و آن را مختل کند. به همین دلیل، موفق می‌شود ولورین را از پا دربیاورد.

کمیک بوک Deadpool، جلد ۱۵ (محصول ۲۰۱۳)

ددپول طی اتفاقاتی مجبور می‌شود به سراغ افرادی برود که بهتر از هر کسی سروم ابرسرباز را می‌شناسند: ولورین و کاپیتان آمریکا. البته هر دویشان به او می‌گویند گورش را گم کند. در ادامه اتفاقاتی رخ داده و ولورین تجدید نظر می‌کند. از همین رو، به کمک وید ویلسون رفته و به او در مقابله با گروهی از قاتلان کمک می‌کند.

کمیک بوک Deadpool، جلد ۱۷ و ۱۸ (محصول ۲۰۱۳)

وید ویلسون پس از اینکه با کمک لوگان از شر قاتلان خلاص می‌شود، طی اتفاقاتی سر از کره شمالی در می‌آورد. او در آنجا متوجه می‌شود دانشمندان کره شمالی همان افرادی هستند که اندامش را می‌دزدیدند. آن‌ها قصد دارند با استفاده از اندام‌های او و سروم ابرسرباز ارتشی از جهش یافتگان را بسازند. او در ادامه متوجه می‌شود تنها اسیر کره‌‌ای‌ها نبوده و ولورین و کاپیتان آمریکا هم در شرایط مشابهی هستند. ددپول آن دو را هم آزاد کرده و سپس تصمیم می‌گیرند راهی برای توقف کره بیایند.

ددپول، لوگان و کاپیتان آمریکا با کمک تعدادی از کلون‌ها که نمی‌خواهند زیر پرچم کره شمالی خدمت کنند، به مقابله با ارتش می‌پردازند.

کمیک بوک Wolverine/Deadpool: The Decoy (محصول ۲۰۱۱)

ددپول در کمیک بوک Wolverine/Deadpool: The Decoy باید به ولورین کمک کند تا یک ربات بخصوص را متوقف کند؛ رباتی که ماموریت دارد جین گری را بکشد. از آنجایی که جین گری مدتی قبل کشته شد، ددپول مجبور می‌شود لباس زنانه پوشیده و خود را به شکل جین گری دربیاورد.

کمیک بوک Cable and Deadpool، جلد ۴۴ (محصول ۲۰۰۴)

کیبل قبل از اینکه جلد ۴۴ کمیک بوک Cable and Deadpool عرضه شود، طی اتفاقاتی کشته شد. به همین دلیل، ددپول باید ماموریت خود، یعنی نجات ویسل از یک پایگاه هایدرا در پاکستان را به تنهایی انجام دهد. همزمان با ددپول، ولورین به همان پایگاه می‌آید تا فرمانده‌اش را بکشد. پس از اینکه مشخص می‌شود ویسل همان فرمانده است، ددپول سعی می‌کند جلوی ولورین را بگیرد. نتیجه این اقدام، جدا شدن سرش از بدن و فوتبال بازی کردن با آن توسط لوگان است.

در انتها، شایان ذکر است فیلم Deadpool 3 از تاریخ ۱۴ اردیبهشت سال ۱۴۰۳ (مصادف با ۳ مه ۲۰۲۴) به سینماها خواهد آمد.

5 2 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا