آیا حذف کالاف دیوتی از پلی استیشن نهایی خواهد شد؟

شرکت سونی نگران آینده است!

آیا حذف کالاف دیوتی از پلی استیشن نهایی خواهد شد؟ گلناز کیانی ۰ ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ اخبار بازی
حذف کالاف دیوتی از پلی استیشن

این روزها تصمیم بزرگ خرید اکتیویژن (Activision) توسط مایکروسافت تبدیل به دغدغه بسیاری از توسعه‌دهنگان بازی‌های ویدیویی شده که یکی از آن‌ها، سونی است. شرکت که به شدت نگران حذف کالاف دیوتی از پلی استیشن بوده و این اقدام را کاملا به ضرر خود می‌داند.

به دنبال انتشار اخبار خرید اکتیویژن توسط مایکروسافت سوالات زیادی برای رقبای این شرکت پیش آمد. در این بین سونی دیدگاه خود را روشن کرد و خاطر نشان کرد که اهمیت بازی کالاف دیوتی، نه تنها برای سونی بلکه برای تمامی رقبا غیرقابل توصیف است. کالاف دیوتی یکی از بزرگترین‌ فرنچایز های بازی در دنیا است و حتی اگر یکی از رقبا بودجه کافی برای ساخت بازی‌ای به مانند آن را داشته باشد هیچوقت نمی‌تواند اهمیت این بازی را زیر سوال ببرد و یا ریشه‌های آن در دنیای گیمینگ را قطع کند. به عبارتی کالاف دیوتی آنقدر در صنعت بازی مهم است که در انتخاب کنسول بازی بسیاری از بازیکنان موثر است و همین حقیقت است که سونی را نگران کرده است.

البته شاید کمی هم زیاده‌روی باشد! درست است که کالاف دیوتی یکی از بزرگترین فرنچایزهای بازی در جهان است اما در این جایگاه تنها نیست؛ بازی هایی مانند FIFA و Fortnite به همان اندازه بزرگ هستند. همچنین در بسیاری از بازارهای اصلی بازی، از جمله ژاپن، جامعه طرفداران کالاف دیوتی درصد کمی از بازیکنان را تشکیل می‌دهند. البته در مورد تأثیرگذاری این بازی بر خریداران کنسول باید گفت که نگرانی سونی به جا است. اگرچه تعدادی از کنسول‌های پرطرفدار از جمله نینتندو سوییچ، که در حال حاضر بزرگترین کنسول بازی موجود در بازار است، هرگز بازی کالاف دیوتی را وارد لیست بازی‌هایشان نکرده‌اند.

منبع عمده این نگرانی‌ها عملکرد مایکروسافت است و ترس اینکه روزی در آینده این مجموعه محبوب منحصر به پلتفرم ایکس باکس شود. به عنوان شاهدی بر این امر می‌توان خرید شرکت سازنده بازی بتزدا سافت‌ورکز (Bethesda Softworks) توسط مایکروسافت را مثال زد. مایکروسافت پس از خرید این شرکت اعلام کرد که بازی‌های ساخته شده توسط آن، که شامل بازی‌های پرطرفداری مانند Elder Scrolls و Fallout می‌شدند، دیگر برای کنسول‌های سونی عرضه نمی‌شوند. البته خرید شرکت نسبتا کم‌کاری مانند بتزدا سافت‌ورکز اصلا قابل مقایسه با خرید بزرگی مانند اکتیویژن نیست. زمانی که بتزدا فقط دو بازی مهم Fallout 4 و Starfield را عرضه می‌کرد اکتیویژن نزدیک به ده قسمت از کالاف دیوتی را عرضه کرده بود.

برای به تصویر کشیدن آنچه ممکن است در آینده اتفاق بیوفتد، می‌توان به بازی ماینکرفت (Minecraft) اشاره کرد. ماینکرفت نزدیکترین بازی درحد موفقیت کالاف دیوتی است که مایکروسافت آن را هشت سال پیش خریداری کرد. پس از خرید، مایکروسافت این بازی را منحصر به ایکس باکس نکرد و ماینکرفت تا به الان بر روی همه‌ی پلتفرم‌های موجود قابل اجرا است. اگر زمانی مایکروسافت نظر خود را عوض کند و پلتفرم‌های نینتندو سوییچ و پلی استیشن را از این بازی محروم کند، بزرگترین بازنده این تصمیم خود بازی ماینکرفت خواهد بود. کالاف دیوتی طرفداران زیادی بر روی پلتفرم پلی استیشن دارد، اگر قرار باشد مایکروسافت مانع از اجرای این بازی شود، برخی ممکن است سونی را رها کنند و برخی دیگر به سادگی کالاف دیوتی را کنار خواهند گذاشت و صحنه را برای رقبایی مانند سری Battlefield آماده خواهند کرد.

جدا از نمونه قبلی ماینکرفت، حذف نکردن کالاف دیوتی از پلی استیشن در واقع به نفع ایکس باکس خواهد بود. مایکروسافت چندان علاقه‌ای به جنگ بین کنسول‌ها ندارد. این شرکت معتقد است که آینده صنعت باز‌ی‌های ویدیویی در استریم و سرویس‌های اشتراکی خواهد بود. پس با این دیدگاه کالاف دیوتی تبدیل به بهانه‌ای برای افزایش خرید کنسول‌های ایکس‌باکس نخواهد شد، بلکه دلیلی خواهد بود برای ترویج اشتراک Game Pass. اینجاست که موضوع برای سونی نگران کننده می‌شود. چرا که کالاف دیوتی در صدر بازی‌های این پلتفرم قرار دارد و اگر مایکروسافت موفق به خرید اکتیویژن شود وجود این بازی در فهرست پلی استیشن تبدیل به نقطه عطف دیگری برای مایکروسافت خواهد شد. وقتی مایکروسافت صاحب محبوب‌ترین بازی پلی‌استیشن شود خودبه‌خود فروش کالاف دیوتی در گیم پس هم بالا می‌رود. و شرکت سونی نیز هیچ انتخابی جز قبول کردن وضعیت پیش‌آمده نخواهد داشت.

تصمیم نهایی اینکه آیا انحصار کالاف دیوتی توسط یکی از شرکت‌های سازنده‌ی کنسول بازی منصفانه است یا نه بر عهده صنعت بازی خواهد بود. تا به الان مایکروسافت ثابت کرده است که تصمیمات عاقلانه‌ای می‌گیرد. پس تصور حذف کالاف دیوتی از پلی‌ استیشن غلط به نظر می‌رسد. اگرچه با ورود کالاف دیوتی به سیستم‌های اشتراکی رو به رشد مایکروسافت این شرکت به یکی از تاثیرگذارترین تجارت‌های صنعت بازی تبدیل می‌شود و رقابت را برای سونی سخت‌تر می‌کند.

نظر شما درباره خرید بزرگ مایکروسافت چیست؟ این خرید چقدر می‌تواند بر روی دنیای کالاف دیوتی تاثیر بگذارد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا