چرا موفقیت فیلم مردعنکبوتی راهی به خانه نیست، به ضرر MCU تمام خواهد شد؟

مرد عنکبوتی باری دیگر سونی را در مقابل مارول قرار خواهد داد؟

چرا موفقیت فیلم مردعنکبوتی راهی به خانه نیست، به ضرر  MCU تمام خواهد شد؟ نرگس کریمی پور ۲ ۰۸ اسفند ۱۴۰۰ مارول
چرا موفقیت فیلم مردعنکبوتی راهی به خانه نیست به ضرر MCU است؟

پتانسیل بالا و موفقیت فیلم مرد عنکبوتی راهی به خانه نیست می‌تواند تهدیدی علیه دنیای سینمایی مارول باشد. Spider-Man: No Way Home با توجه به داستان منحصر به فردی که روایت می‌کرد، درها را برای بسیاری از فیلم‌های جدید مرد عنکبوتی در داخل و خارج از MCU باز کرد، اما موفقیت این اثر می‌تواند به معنای ایجاد چالش‌های غیرمنتظره‌ای برای MCU باشد. با همه‌گیری بیماری COVID-19 که ماه‌ها سینماها را در سال ۲۰۲۰ تعطیل کرد، سینماها دچار بحران‌های شدیدی شدند. در سال ۲۰۲۱، فیلم‌های متعددی مانند A Quiet Place 2 و F9 به رونق گرفتن دوباره سینما‌ها کمک کردند، اما موفقیت هیچ یک با عملکرد تاریخی Spider-Man: No Way Home قابل مقایسه نبود. 

No Way Home، در‌های مولتی‌ورس را به دنیای سینمایی مارول باز کرده و همراه با خود ابرشرورهایی قدرتمند را به زندگی پیتر پارکر آورد. هنگامی که دکتر استرنج بنا به درخواست خود پیتر تلاش داشت تا با اجرای طلسمی خاطرات مردم شهر را از هویت او پاک کند، به طور اتفاقی باعث بوجودآمدن شکاف‌های خطرناکی در مولتی‌ورس شد. این طلسم همچنین دو مرد عنکبوتی دیگر با بازی توبی مگوایر و اندرو گارفیلد را برای طرفداران به ارمغان آورد. در پایان فیلم No Way Home، مرد عنکبوتی با بازی تام هالند در دنیایی که خاطره و یاد پیتر پارکر در ان از ذهن همه پاک شده است، با چالش‌های جدیدی روبرو می‌شود که همین امر ساخت قسمت چهارم این فرنچایز را تضمین می‌کند. اما این تنها پروژه مرد عنکبوتی در دست ساخت مارول و سونی نیست.

با استفاده از Multiverse به عنوان مفهوم اصلی داستان خود، No Way Home در را برای احیای سری مرد عنکبوتی با بازی مگوایر و گارفیلد نیز باز می‌گذارد. در حال حاضر نشانه‌های قابل توجهی وجود دارد که No Way Home تنها نقطه شروع است. سونی همچنین پروژه‌های متعدد دیگری مرتبط با مرد عنکبوتی را در دست اجرا دارد، و تعداد این پروژه‌ها به همراه تحسین عمومی مرد عنکبوتی می‌تواند این فرنچایز محبوب و روبه رشد را به یک رقیب واقعی حتی برای خود MCU تبدیل کند.

پس از اولین حضور تام هالند در فیلم کاپیتان آمریکا جنگ داخلی به نظر می‌رسید که این ابرقهرمان جوان در آینده به یکی از انتقام جویان بزرگ تبدیل خواهد شد. سال ۲۰۱۸  با موفقیت Venom به هنرنمایی تام هاردی، اولین نشانه‌های واقعی نمایان شدند، نشانه‌هایی که خبر از این امر می‌داند که فرنچایز مرد عنکبوتی لزوماً به MCU متصل و وابسته نیست. تنها دو ماه بعد، Spider-Man: Into the Spider-Verse با اولین نمایش مایلز مورالز (شمیک مور) در سینماها و پس از آن پیروزی جایزه اسکار بهترین انیمیشن بلند، باری دیگر بر این نکته تاکید شد. با درگیری موقت بین سونی و مارول در سال ۲۰۱۹، مشخص شد که مرد عنکبوتی از یک شخصیت انحصاری MCU بودن فاصله زیادی دارد، زیرا فیلم‌های انفرادی مرد عنکبوتی همچنان تحت پرچم سونی ساخته می‌شوند و حضور او در MCU تنها به صلاحدید سونی اتفاق می‌افتد.

زمانی که No Way Home به مگا-هیت سینمایی سال ۲۰۲۱ تبدیل شد، بلافاصله صحبت‌هایی در مورد گسترش فرنچایز مردعنکبوتی با بازی توبی مگوایر و اندرو گارفیلد صورت گرفت. به نظر می‌رسد که روزهای پرشور مگوایر و گارفیلد به طور فزاینده‌ای اجتناب ناپذیر است. در همین حال، Into the Spider-Verse دو دنباله در راه دارد، Spider-Man: Across the Spider-Verse که در دو قسمت منتشر خواهد شد. در همان زمان، به نظر می‌رسد که Hardy’s Venom با یکی از سه پیتر پارکر، به‌ویژه گارفیلد، به مبارزه خواهد پرداخت.  علاوه بر این، سونی همچنین خبر ساخت یک فیلم مادام وب با بازی داکوتا جانسون را اعلام کرده است که می‌تواند به عنوان نقطه وحدت بین مردان عنکبوتی مختلف شناخته شود. ورود مرد عنکبوتی به MCU که گواهی بر سرعت تغییر اوضاع در صنعت فیلم بود، بدون شک تاثیرات زیادی بر آینده دنیای سینمایی مارول خواهد داشت. 

مرد عنکبوتی هنوز یک مهره کلیدی در MCU به حساب می‌آید

اگرچه مرد عنکبوتی در حال تبدیل شدن به یک برد بزرگتر از همیشه برای سونی است، اما شرایط همیشه برای MCU مشابه نخواهد بود. به نوبه خود، تام هالند در مورد اینکه آیا او پس از «راهی به خانه نیست» بازخواهد گشت یا خیر، پاسخ‌های دلخراشی به طرفداران داده است. در همان زمان، او همچنین در مورد جایی که می‌خواهد پیتر پارکر خود را ببیند صحبت کرده است و پیشنهاد داده است تا این شخصیت در آینده به یک مربی برای قهرمانی مانند مایلزمورالز یا همکاری برای چارلی کاکس تبدیل شود. با این حال با توجه به حضور کوتاه چارلی کاکس در فیلم مردعنکبوتی راهی به خانه نیست و اتفاقات پایان این فیلم این دو ایده چندان هم بعید به نظر نمی‌رسند.

پایان فیلم No Way Home، پیتر هالند را نشان می‌دهد که باید زندگی خود را در دنیایی که او را فراموش کرده از نو آغاز کند و در حقیقت به حداقل یک ماجراجویی دیگر در MCU با مرد عنکبوتی خود اشاره می‌کند. همچنین هم اکنون هالند در دیگر پروژه‌های بزرگ سینمایی نیز فعالیت خود را آغاز کرده و کارنامه هنری او تنها محدود به بازی در نقش مردعنکبوتی نیست. در هر صورت مردعنکبوتی پس از آنچه که در فیلم مردعنکبوتی راهی به خانه نیست تجربه کرد و اکنون که به نحوی وارث صنایع استارک به حساب می‌آید پتانسیل بالایی برای طرح داستان‌های بیشتر دارد.  

آیا Spider-Verse سونی می‌تواند به بزرگی MCU باشد؟

با توجه به اینکه Multiverse ترند جدید فیلم‌های ابرقهرمانی است، استودیوها آزادی بیشتری نسبت به همیشه برای گفتن داستان‌های موازی با نسخه‌های  متعدد از یک شخصیت دارند. MCU با Doctor Strange در Multiverse of Madness به همین کار ادامه خواهد داد، اما Spider-Man برای این مجموعه وضعیت متفاوتی دارد. در حالی که MCU تنها یک پیتر پارکر دارد، حضور او در پروژه‌های مارول همچنان طبق یک توافق‌نامه با سونی ممکن است. این درحالی است که خود استودیو سونی در همین لحظه قادر است تا از هردو اسپایدرمن بازنشسته خود در پروژه‌های بعدی مرد عنکبوتی استفاده کند. 

علاوه بر موارد فوق زیرمجموعه‌های فرنچایز اسپایدرمن امروزه به شدت محبوب گشته‌اند و هر روز خبر از ساخت پروژه‌ای جدید شنیده می‌شود. پروژه‌هایی که با Venom  آغاز شد و اکنون به موارد متعددی ختم می‌شوند، چندین پروژه از شخصیت‌های منفی فرنچایز مردعنکبوتی مانند Morbius و Kraven the Hunter. علاوه بر آن فیلم Madame Web، و فیلم‌های انیمیشن Spider-Verse. با توجه به اینکه مرد عنکبوتی به صورت عمومی یک شخصیت محبوب است، سونی این پتانسیل را دارد که یک Spider-Verse بسازد که تنها با قدرت مرد عنکبوتی تبدیل به یک رقیب واقعی شود. اگرچه Spidey به این زودی ها MCU را به خاطر سونی ترک نخواهد کرد. پس از No Way Home، بدون شک سونی دیگر به او نیازی ندارد. با استقبال طرفداران از No Way Home و اشتیاق آن‌ها برای بازگشت مگوایر و گارفیلد، کاملاً ممکن است که Spider-Verse سونی بتواند واقعاً به سطح محبوبیت MCU برسد.

Spider-Verse رو به رشد سونی قرار نیست باعث سقوط MCU شود اما بدون شک رقیب خوبی برای او خواهد بود. امروزه هالند به عنوان مرد عنکبوتی از MCU بسیار محبوب است و No Way Home به خوبی داستان بعدی پیتر پارکر را با MJ با بازی زندیا و شخصیت‌های دیگر به‌ عنوان یکی از مواردی که باید در کنار بقیه فرنچایز ببینید، تنظیم می‌کند. با تمام این تفاسیر نمی‌توان این حقیقت را انکار کرد که اسپایدرورس سونی به تنهایی و حتی بدون نیاز به تام هالند قادر خواهد بود تا به یک رقیب قدر قدرت برای دنیای سینمایی مارول تبدیل شود.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا