#مهسا_امینی

دست رد سرویس دیزنی پلاس به سینه آثار کلاسیک

چرا سرویس دیزنی پلاس آثار کلاسیک را منتشرنمی‌کند؟

سرویس دیزنی پلاس

اگرچه اکنون نزدیک به دو سال از لانچ سرویس دیزنی پلاس می‌گذرد با این حال هنوز هم بسیاری از عناوین کلاسیک در ابن شبکه استریم نمی‌شوند. از زمانی که دیزنی پلاس برای اولین بار معرفی شد، شرکت دیزنی این سرویس را با عنوان “Disney Vault Unlocked” به بازار عرضه کرد، اما اکنون با گذشت سه سال از لانچ سرویس مذکور این موضوع کمی عجب و دور از ذهن است. بیش از ۸۰۰ فیلم و سریال در سرویس دیزنی پلاس استریم نمی‌شوند. با این حال جالب است بداند که قوانین استریم و انتشار آثار در سرویس‌هایی مانند دیزنی پلاس به آن سادگی که تصور می‌شود نیست و از قوانین بسیار پیچیده‌ای پیروی می‌کند. 

قوانین کپی رایت موسیقی متن هر محتوا

ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین سدی که برای انتشار آثار کلاسیک سر راه دیزنی پلاس قرار دارد و فعالیت آن را محدود می‌کند، قوانین مربوط به کپی‌رایت موسیقی‌ آثار مختلف است. دیزنی مالک تمام موسیقی‌هایی نیست که در هر محتوای خاص استفاده می‌شود. یکی از نمونه‌های قابل توجه The Muppets and John Denver است که به دلیل مشکلات حقوقی با آثار جان دنور (John Denver)، در دیزنی پلاس در دسترس قرار نگرفته است.

Captain EO و Tiger Town، یکی از اولین فیلم‌های کانال دیزنی با توجه مشکلات کپی‌ رایت مربوط به مالکیت موسیقی متن در دیزنی پلاس منتشر نمی‌شوند. این موضوع برای سریال‌های تلویزیونی نیز یک مسئله مهم است، زیرا دیزنی حق پخش برخی از آهنگ‌های خاص استفاده شده در ساخت سریال‌ها را ندارد.

مسائل مربوط به حقوق سندیکا

بسیاری از سریال‌های ساخت شبکه ABC به دلیل حقوق سندیکایی در دیزنی پلاس منتشر نمی‌شوند. بسیاری از نمایش‌هایی که اکنون تحت مالکیت دیزنی هستند، مجوز سندیکاسیون خود را توسط شبکه‌های رقیب دریافت کرده‌اند، این امر می‌تواند مانع از پخش برنامه‌های خاصی در دیزنی پلاس شود.

برخی از نمونه‌های اصلی نمایش‌های متعلق به دیزنی که به دلیل حقوق احتمالی در دیزنی پلاس استریم نمی‌شوند، عبارتند از Modern Family و 1-1-9 که هر دو در کانال‌های تلویزیونی NBCUniversal پخش می‌شوند. همچنین برخی از بازیگران در ازای هربار استریم و پخش آثار خود در شبکه‌های مختلف قرارداد دریافت دستمزد دارند که همین امر باعث می‌شود دیزنی پلاس برخی از آثار این گروه از هنرمندان را منتشر نکند. 

عدم مالکیت یا فقط مالکیت بخشی از حقوق انتشار

در برخی موارد نیز دیزنی حق انتشار کامل آثار یک مجموعه را نداشته یا تنها حق پخش بخشی از آن را دارا است. Criminal Minds و دو اسپین آف آن که مشترکا با CBS در ایالات متحده آمریکا منتشر شده است یکی از نمونه‌های بارز این مورد است زیرا دیزنی حق انتشار آن را در سطح بین‌المللی ندارد. نمونه دیگر این مورد سریال The Goldbergs است که توسط سونی تولید شده و توسط Disney’s ABC در ایالات متحده آمریکا منتشر شده است.

سریال دیگری که طرفداران دیزنی بسیار به آن اشاره می‌کنند، سریال کلاسیک کانال دیزنی The Famous Jett Jackson است. اثری که دیزنی سهم خود از حقوق انتشار آن را به مجموعه‌ای که اکنون به عنوان Wildbrain شناخته می‌شود فروخت. با این حال عدم مالکیت دیزنی تنها یکی از دلایلی است که آثار کلاسیک عمدتا در این سرویس منتشر نمی‌شوند.

مالکان گمشده

این موضوع می‌تواند مشکل تمام استودیوهای اصلی و شبکه‌های استریم که قبل از انقلاب دیجیتالی وجود داشتند باشند. یکی از برجسته‌ترین نمونه‌های بارز این مشکل شبکه بی‌بی‌سی بوده زیرا این شبکه به تمام مالکان و ناشران اصلی فرنچایز دکتر هو دسترسی ندارد.

دیزنی شرکتی بسیار بزرگتر از بی بی سی است، اما این بدان معنا نیست که دیزنی هنوز به صاحبان اصلی کل کاتالوگ قدیمی خود دسترسی دارد. به عنوان مثال یونیورسال حدود نیمی از شورت کلاسیک «اوسوالد خرگوش خوش شانس» را از دهه ۱۹۲۰ از دست داده است، بنابراین وقتی دیزنی کنترل شخصیت را دوباره به دست گرفت، آن محتوا را در دسترس نداشت.

بی‌خبری دیزنی از حقوق مالکیت خود

این نکته عجیبی است اما باید به آن توجه کرد که در بیش از ۳۰ سال گذشته، دیزنی حق انتشار آثار Pixar، The Muppets، ABC، Lucasfilm، Marvel، Fox Kids (در حال حاضر Freeform) و 20th Century Fox را خریداری کرده است. 

دیزنی اکنون کاتالوگ عظیمی از نمایش‌های تلویزیونی، فیلم‌ها و فیلم‌های کوتاه دارد. آرشیو تمام متعلقات دیزنی احتمالاً بزرگ‌ترین غول رسانه‌ای موجود در حال حاضر است، بنابراین برای برخی از نمایش‌ها و فیلم‌های کوچک‌تر مانند Biker Mice From Mars یا Peter Pan and The Pirates، احتمالاً دیزنی متوجه نمی‌شود که مالک آن‌ها است یا هنوز فرصت نکرده به آن‌ها بپردازد.

پاندمی

دیزنی پلاس زمانی لانج شد که تما دنیا درگیر همه‌گیری ویروس کرونا بودند و این موضوع تمام شرکت‌های تلویزیونی و سینمایی را دچار بحران کرد. بدون شک این موضوع لانچ و برنامه‌های پخش دیزنی پلاس را درگیر کرده و باعث شده بسیاری از پروژه‌های دیزنی پلاس دچار اختلال شده و مانع از پخش بسیاری از آثار کلاسیک شده است.

از زمانی که +Disney در اواخر سال ۲۰۱۹ راه اندازی شد، به آرامی در سراسر جهان محبوب شد و در طی سال ۲۰۲۲، این سرویس استریم در بیش از ۴۰ کشور دیگر راه اندازی خواهد شد. این عرضه باعث شده است که دیزنی روی آماده کردن عناوین خود برای کشورهای دیگر تمرکز کند، زیرا تمامی عناوین باید از گزینه‌های زبانی مناسب پشتیبانی کنند. 

کمبود علاقه

اکنون که دیزنی پلاس و Hulu چندین سال است که در حال اجرا هستند، به مقدار زیادی داده برای محتوای کلاسیکی که در دسترس قرار داده‌اند دسترسی دارند. دیزنی بدون شک داده‌های مربوط به هر محتوا را بررسی کرده و درمی‌یابد که به اندازه کافی فیلم‌های کوتاه کلاسیک «میکی ماوس» که در دهه‌های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ ساخته شده‌اند، برای مخاطبین امروزی محبوب نیستند. به همین دلیل دیزنی پس از بررسی محتواهای مختلف تصمیم می‌گیرد که ایا این اثر ارزش بازسازی شدن را دارد یا خیر، زیرا ممکن است این اثر کلاسیک دیگر مانند گذشته برای مخاطبین ارزش نداشته باشد و کسی علاقه‌مند نباشد تا به تماشای آن بپردازد. 

هزینه بازسازی

احتمالاً بزرگترین دلیل برای در دسترس نبودن برخی از سریال ها و فیلم ها در این سرویس، هزینه بازسازی است.  زیرا هر اثر کلاسیک پیش از استریم شدن در سرویس‌های کلاسیک باید به نحوی بازسازی شود که از نظر فنی قابل استریم شدن باشد. آماده کردن محتوای قدیمی‌تر از نظر فنی برای دیزنی پلاس دارای مشکلات و زحمات زیادی است، از جمله نیاز به تغییر کیفیت تصویر و صدا. اما این انتهای کار نیست گاهی دیزنی مجبور است برخی از آهنگ‌ها و دوبله‌های استفاده شده در این اثر را تغییر داده، زیرنویس مخصوص به هر زبان را تهیه کند تا این محتوا قادر باشد در سطح بین‌المللی در دسترس قرار بگیرد. 

برخی از نمونه‌هایی که ممکن است دیزنی به دلیل هزینه‌های گران بازسازی، مجدداً منتشر نکرده باشد عبارتند از: Tiger Town، Star Wars The Holiday Special، Angels In The Outfield، Black Arrow، So Dear To My Heart و The Littlest Outlaw. 

بسیاری از مشترکین سرویس دیزنی پلاس فراموش می‌کنند که اگر محتوای مورد نظر یک سریال تلویزیونی باشد، تمام قسمت‌های آن باید به صورت جداگانه بازیابی شوند، بنابراین برای سریال‌هایی با بیش از ۱۰۰ قسمت، ممکن است انجام چنین کاری ارزش آن را نداشته باشد.

اگرچه مشکلات زیادی باعث می‌شود آثار کلاسیک را در سرویس دیزنی پلاس مشاهده نکینم اما طرفداران این ژانر همچنان امیدوار هستند که در آینده‌ای نزدیک این روند تغییر کرده و اثار بیشتری را در این سرویس داشته باشیم. 

آیا شما به آثار کلاسیک دیزنی و مجموعه‌هایی که در لیست ممنوعه دیزنی پلاس قرار دارند علاقه دارید؟


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا