#مهسا_امینی
رویداد مشترک Xbox و Bethesda

در رویداد مشترک Xbox و Bethesda چه گذشت؟

گیم‌پس باری دیگر در اوج

به‌تازگی رویداد مشترک Xbox و Bethesda پخش شد و شاهد انبوهی از عناوین بزرگ و کوچک فوق‌العاده جذابی بودیم. آثاری که هرکدام می‌توانند تا مدت‌ها شما را سرگرم کنند و صدالبته ارزش گیم‌پس را باری دیگر به‌ شدت افزایش دهند. در ادامه با این مقاله همراه باشید تا نگاهی کامل و تحلیلی به آن داشته باشیم.

بدون‌شک هرساله رویداد‌های E3 و Summer Game Fest جزو پرانتظارترین مراسم‌های سال محسوب می‌شوند. بسیاری از گیمر‌ها، شوکیس‌های ویدیوگیمی را پرهیجان‌ترین اوقات سال برای صنعت بازی‌های ویدیویی می‌دانند. جایی که عناوین بزرگ و مستقل، یکی پس از دیگری به‌ تصویر کشیده می‌شوند. به‌ خصوص رویداد مشترک Xbox و Bethesda که در چند سال گذشته جزو هیجان‌انگیز‌ترین و طولانی‌ترین مراسم‌های سال بوده‌اند. این دفعه اما داستان کمی متفاوت بود. امسال برخلاف سال‌های پیش که رویداد‌ها همه و همه حرفی برای گفتن داشتند و انتظارات هم به‌ شدت از آن‌ها بالا رفته بود، بسیار ضعیف‌تر از قبل عمل کرده و حس شگفتی خاص خود را کمتر به مخاطب القا می‌کردند. به‌ خصوص رویداد اصلی Summer Game Fest که می‌توان گفت از اکثر مراسم‌های دیگر به‌شدت ضعیف‌تر عمل کرد. به‌ طور کلی تا پیش از رویداد مشترک ایکس باکس و بتسدا، مراسم State of Play پلی استیشن بسیار جذاب بود که می‌توانید تحلیل آن را در سرگرمی مطالعه کنید. با این حال پس از شوکیس ایکس‌باکس و بتسدا داستان متفاوت شد و رویدادی بسیار هیجان‌انگیز را مشاهده کردیم. مراسمی که بیش از ۳۰ بازی در آن روز برای گیم‌پس منتشر می‌شدند و شگفتی‌های خارق‌العاده‌ای را به ارمغان آورد. اما شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا این شوکیس تا این میزان خوب و مهم بود؟ در ادامه به آثار مهم نمایش داده شده و دلیل اهمیت آن‌ها خواهیم پرداخت.

 بازی RedFall

شوکیس با نمایش بازی مورد انتظار Redfall آغاز شد و گیم‌پلی جذابی را برای ما به‌تصویر کشید. این بازی ساخته استودیو Arkane است که عناوین خاص و فراموش‌نشدنی نظیر Dishonored ، Dishonored 2 و بازی DeathLoop را خلق کرده است. اصلی‌ترین دلیل معروف بودن این آثار دیزاین استادانه شرکت آرکین (Arkane) است. درواقع اصلی‌ترین نقطه مثبت این استودیو لول دیزاین و گیم‌دیزاین بازی‌های آن‌ها بوده که پس از انتشار اولین نسخه Dishonored، باعث ایجاد تحول و شوکی به صنعت بازی‌های ویدیویی شد. بازی به‌ شکلی بود که نه جهان‌ باز بود و نه خطی که اصطلاحا به آن Open Environment یا محیط باز می‌گویند. یعنی هر مرحله که پا در آن می‌گذارید تماما محیط باز بوده و می‌توانید مسیرتان را خودتان مشخص کنید. اصل داستان هم در این بخش بود و برای هرکاری و هر هدفی که در آن مرحله داشتید، بسیار دستتان باز گذاشته شده بود تا به روش‌های مختلفی آن را به‌اتمام برسانید، چه به‌ صورت مخفی‌کاری و چه اکشن. بازی در هر دو حالت بهترین را تقدیم گیمر می‌کرد و یک سیستم درخت مهارت جلو پای بازیکن قرار می‌داد تا با دست باز‌تری کارهای خود را پیش ببرد. این دقیقا همان دلیلی است که Redfall را بیش از حد، مورد انتظار می‌کند.

پیش از هرچیزی بیایید درباره چیستی Redfall صحبت کنیم. بازی RedFall اثری شوتر و اول‌ شخص است که مخفی‌ کاری خواهد داشت و گفته می‌شود ممکن است حالت سوم‌ شخص نیز در آن وجود داشته باشد. در این اثر که المان‌هایی از ژانر ترسناک در خود دیده، به مبارزه با ومپایرها و فرقه‌ای که خواهان ومپایر شدن هستند می‌پردازید. برخلاف عناوین پیشین استودیو سازنده، بازی دارای مود کوآپ یا چندنفره است که در آن تا چهارنفر از دوستان خودتان را برای تجربه داستان اصلی دعوت می‌کنید. همچنین بازی را تک‌نفره نیز می‌توان تجربه کرد. همچنین دوباره برخلاف آثار قبلی، بازی جهان‌باز خواهد بود و چالش‌های بیشتری روبه‌روی شرکت سازنده آن قرار خواهد داد. حال تصور کنید اگر آرکین بتواند همان فرمول همیشگی موفق خود را در این اثر با این ابعاد که تفاوت‌های مشخصی با بازی‌های قبلی خودشان دارد پیاده‌سازی کند، بدون‌شک اثری خارق‌العاده خلق خواهند کرد. در ابتدا بازی بسیار به عناوین موفقی نظیر Left 4 Dead و Back 4 Blood شباهت دارد. اما چیزی که این اثر را از دیگر عناوین هم سبک خود متمایز می‌کند چند ویژگی خاص آن است.

اول و ساده‌ترین آن چهار شخصیت با چهار کلاس و قدرت‌های مختلف است که تجربه بازی را می‌تواند بسیار تاکتیکال‌تر و هیجان‌انگیز‌تر بکند. دوم آنکه برخلاف عناوین قبلی بازی به‌صورت جهان‌باز خواهد بود و قرار است داستانی جذاب و روایتی جذاب‌تر را به دوش بکشد. سوم آنکه استودیویی آن را تولید می‌کند که سابقه درخشانی در دیزاین کردن بازی‌های خود دارد. درنتیجه باید شاهد اثری در این ابعاد اما با انتخاب‌های گوناگون و مسیر‌های متفاوت باشیم که ارزش تجربه بازی را افزایش می‌دهد. برخلاف آثار فوق‌العاده‌ای نظیر Left 4 Dead و Back 4 Blood که به‌صورت خطی و مسیری مشخص به مخاطب ارائه می‌شدند. درنهایت باید گفت این بازی در ۶ ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۳ به‌‌صورت انحصاری برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس و رایانه‌های شخصی عرضه می‌شود و از همان روز اول روی گیم‌پس قرار دارد.

 بازی Forza Motorsport 

 یکی دیگر از بازی‌های انحصاری که به‌نمایش درآمد، عنوان Forza Motorsport بود که جز کلمه خیره‌کننده چیز دیگری برای آن نمی‌توان پیدا کرد. تریلر رسما به‌رخ کشیدن گرافیک و جزئیات دقیق بازی بود که قدرت کنسول‌های نسل نهمی ایکس‌باکس را به‌تصویر می‌کشید. از جاده‌های بازی که به‌شدت پرجزئیات طراحی شده بودند که کوچک‌ترین ترک‌های روی آسفالت در آن‌ها به چشم می‌خورد، تا اجرای همزمان و با مقیاس بزرگ ری تریسنگ که مارا مات و مبهوت رها می‌کرد. بازی به‌شدت نورپردازی قدرتمندی دارد و طراحی‌های ماشین‌ها، دیگر به داخل آن‌ها خلاصه نمی‌شود و جزئیات دقیقی از موتور و تمام بخش‌های آن دردسترس خواهد بود. آن هم با قدرت ری‌تریسینگ که باعث می‌شد جنس هر اجزا را از یکدیگر تشخیص دهید. تخریب‌پذیری بسیار دقیق و شبیه‌سازی شده ماشین‌ها، تاثیرگذاری داغ شدن چرخ‌ها، بخش خدمات تیم برای پرکردن بزنین تعمیر ماشین و درنهایت رفلکس قدرتمند ری‌تریسینگ روی بدنه خودرو و محیط خیره‌کننده بودند. به‌طور کلی بازی Forza Motorsport دقایق خاص و جذابی را برای گیمر‌ها رقم زد. حتی برای کسانی که علاقه آنچنانی به آثار ریسینگ یا مسابقه‌ای ندارند. این بازی نیز در ۶ ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۳ به‌صورت انحصاری دراختیار گیمر‌های پلتفرم ایکس‌باکس و رایانه‌های شخصی قرار می‌گیرد. همچنین بازی از روز عرضه روی گیم‌پس در دسترس کاربران آن قرار خواهد گرفت. 

 بازی استراتژی نوبتی Ara: History Untold

اثر جدید استودیو Oxide Games یک عنوان استراتژی نوبتی خواهد بود که در زمان‌های گذشته و باستانی روایت خواهد شد. در این بازی شما باید تمدن خود را انتخاب کرده و شروع به پیشرفت کنید. احتمالا بازی شباهت‌های بسیاری به سری شاهکار Civilization خواهد داشت. همچنین صدای گرم و دلنشین پشت تریلر، آوای شهره آغداشلو بود که باعث جذابیت آن شده بود. این اثر تاریخ‌ انتشاری دریافت نکرد و برای کاربران رایانه‌های شخصی و گیم‌پس دردسترس خواهد بود. 

بازی Minecraft Legends 

بازی جدید استودیو Mojang درست مانند Mincraft Duangen یک اثر کاملا جدید خواهد بود. بازی Minecraft Legends یک بازی استراتژی و اکشن است که المان‌های نقش‌آفرینی نیز در خود جای داده است. با وجود آنکه گیم‌پلی بسیار کوتاهی پس از تریلر آن مشاهده کردیم، اما همچنان منحصربه‌فرد و خاص به‌ نظر می‌آمد. عناوینی که به احتمال بسیار زیاد تجربه آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود. این بازی در ۶ ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۳ به‌صورت انحصاری دراختیار گیمر‌های پلتفرم ایکس‌باکس و رایانه‌های شخصی قرار می‌گیرد. همچنین بازی از روز عرضه روی گیم‌پس در دسترس کاربران آن قرار خواهد گرفت. 

بازی Pentiment اثر جدید استودیو Obsidian

بازی Pentiment یکی از آن آثاری بود که بسیاری بر اساس گرافیکی که دارد آن را قضاوت کردند. درحالی که خبر از داستان پشت‌‌پرده آن نداشتند. این اثر توسط جاش سایر، کارگردان و طراح مشهور عناوینی نظیر Fallout New Vegas و Pillars of Eternity ساخته می‌شود. شخصی که استاد طراحی مراحل و دیزاین کردن بازی است. حتی هسته اصلی بازی نیز به‌ شدت جذاب بوده و فارق از گرافیک آن، قطعا ساعت‌های خوشی را در آن سپری خواهید کرد. همچنین نباید فراموش کنیم که این عنوان توسط استودیو خوش‌آوازه Obsidian Entertainment ساخته و منتشر می‌شود. بازی در ژانر جنایی روایت شده و باید همراه با کاراکتر اصلی بازی پرده از راز‌های پشت یک جنایت بردارید. در مسیر بازی این شما هستید که انتخاب می‌کنید چه کسی مجرم است. حتی ممکن است در این مسیر اشتباه کنید و کسی را که جرمی مرتکب نشده را مجرم بدانید. یا  حتی شخصی را به‌ صورت اتفاقی متهم کنید. تصمیم با شما خواهد بود و لحظات به‌یادماندنی برای شما رقم خواهد خورد.

حضور هیدئو کوجیما در رویداد مشترک Xbox و Bethesda

در حین این رویداد که شخص فیل اسپنسر روی صحنه آمده بود و درباره آثار ژاپنی که روی پلتفرم ایکس‌باکس می‌آیند صحبت می‌کرد، ناگهان از همکاری خود با یک شخص مطرح در صنعت‌ بازی‌های ویدیویی پرده برداشت. درست همان زمان بود که هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) با ویدیویی از پیش ضبط شده خبر ساخت یک اثر کاملا جدید برای ایکس‌باکس را داد. براساس این گفته‌ها بازی قرار است با محوریت سیستم ابری مایکروسافت پیاه‌سازی شود که پیش از این هیچکس نمونه آن را مشاهده نکرده است. هنوز مشخص نیست دقیقا به چه شکلی خواهد بود اما می‌دانیمس تا مدتی طولانی نباید در انتظار شنیدن خبری از آن باشیم. براساس بررسی‌های صورت گرفته کوجیما در حال کار روی دو بازی است. یکی از آن‌ها اخیرا توسط نورمن ریداس افشا شد که همان نسخه دوم اثر Death Stranding خواهد بود. دیگری بر اساس شایعات یک عناون ترسناک و روانشناختی است. الیته این مورد در حد شایعه بوده و نام آن نیز Overdose خواهد بود. بدون‌شک تمام طرفداران این شخص برای مشاهده بیشتر این اثر لحظه‌ شماری می‌کنند. 

 بازی Starfield

همانطور که پیش‌بینی می‌شد، در انتهای رویداد مشترک Xbox و Bethesda شاهد نمایش بازی به‌ شدت مورد انتظار Starfield بودیم. در ابتدا مشاهده کردیم که کاراکتر اصلی بازی در حال گشت و گذار در قمر Kreet بوده و بازی در سال ۲۳۳۰ جریان دارد. این اثر قرار است درست مانند دیگر عناوین استودیو بتسدا، به‌ صورت اول‌ شخص و سوم‌ شخص دنبال شود. در ادامه این نمایش شاهد مبارزات بازی بودیم که متاسفانه بسیار ضعیف به‌ چشم می‌خوردند، افت فریم شدیدی دیده می‌شد و به‌ طور کلی بازی در این نمایش ایرادات فنی زیادی داشت. وعده داستانی غنی در کنار اکوسیستمی فوق‌العاده پویا، سیستم ساخت کاراکتر بسیار غنی با قابلیت انتخاب پیشینه شخصیت اصلی، شخصی‌سازی عمیق سفیه، ساخت پایگاه‌های مختلف در سیاره‌های گوناگون و بسیاری موراد دیگر از قابلیت‌های جالب این بازی هستند.

هرچیزی که از بتسدا انتظار داشتید اینبار به‌ صورت کامل‌تر مشاهده کردیم. هر چیزی که در اسکایریم و نسخه چهارم سری فال‌اوت دیده بودیم، در این اثر با یگدیگر ترکیب شده‌اند. داستان بازی مانند گذشته آن پیچش‌های خاص خود را داشته و فرقه‌های گوناگونی در این اثر وجود خواهند داشت. سیستم ساخت کاراکتر و قدرت‌های او تاثیر مستقیمی در شکل گیری مهارت کاراکتر اصلی و داستان بازی خواهد داشت. گفته می‌شود بازی حدود ۲۰۰ هزار خط دیالوگ داشته و داستان اصلی بازی چیزی حدود ۳۰ الی ۴۰ ساعت به طول می‌انجامد. همچنین وعده حضور چیزی حدود ۱۰۰۰ سیاره و ۱۰۰ منظومه داده شده که باعث می‌شود، بسیاری این بازی را با No Mans Sky مقایسه کنند!

همچنین حضور ویژگی‌های همیشگی بازی‌های بتسدا در این اثر، به‌ طور کلی بازی را از این حاشیه‌ها جدا خواهد کرد. با این حال اگر چه این نمایش جذابیت‌های بیشماری در خود داشت،با این حال بدون‌ شک ایراداتی نیز به‌چشم می‌خوردند که تنها به‌خاطر چشم‌پوشی استودیو سازنده در استفاده از انجین بازی‌سازی جدید بود. استفاده از همان موتور بازی‌سازی فوق قدیمی، در آینده نزدیک برای این استودیو مشکل‌ساز خواهد شد و بالاخره زمانی برای درس گرفتن از اشتباهات آن‌ها فرا خواهد رسید. هرچند که گرافیک همیشه از اولیت‌های گیمر‌هایی که با بازی‌های بتسدا خاطره دارند نبوده و گیم‌پلی ناب و لذت‌بخشی که این استودیو در ژانر نقش‌آفرینی خلق می‌کند، اصلی‌ترین دلیل تجربه بازی‌های آن‌ها بوده است. در نتیجه حتی اگر از گرافیک استارفیلد چشم‌پوشی کنیم، هوش‌مصنوعی ضعیف و قدیمی که در Fallout 4 یا بازی‌های قبل‌تر شرکت سازنده مشاهده می‌کردیم اکثرا به قوت خود باقی مانده‌اند.

 توجه داشته باشید تقریبا تمام بازی‌های معرفی شده، روز عرضه روی گیم‌پس در دسرس قرار خواهند گرفت. پس با ما همراه باشید تا نگاهی به تعدادی از سایر آثار معرفی شده داشته باشیم. اولین اثری که به‌شدت مورد انتظار بوده و تریلر آن به‌ تصویر کشیده شد، بازی Hollow Knight:‌ Silksong بود. تریلری که باز هم تاریخ انتشار آن را نشان نمی‌داد اما خبر از انتشار  بازی روی گیم‌پس می‌داد. بازی Plague Tale:‌ Requiem نیز نمایش گیم‌پلی به‌شدت جذابی داشت و در سال ۲۰۲۲ برای تمامی پلتفرم‌ها، همچنین گیم‌پس عرضه خواهد شد. در رویداد مشترک Xbox و Bethesda شاهد معرفی یک بازی مستقل به‌ شدت زیبا و چشم‌نواز بودیم. اثری به نام The Last Case of Benedict Fox. این بازی در بهار سال ۲۰۲۳ عرضه می‌شود و روز انتشار روی سرویس محبوب گیم‌پس در اختیار گیمر‌ها قرار خواهد گرفت.

یکی دیگر از نمایش‌های مهم رویداد مشترک Xbox و Bethesda، تریلر گیم‌پلی فوق‌العاده Diablo IV بود. نمایشی که در آن به معرفی کلاس Necromancer بازی پرداخته شده و در ادامه گیم‌پلی خیره‌کننده‌ای از آن مشاهده کردیم. همچنین قابلیت CrossPlay میان کنسول‌های ایکس‌باکس و رایانه‌های شخصی تایید شد و این عنوان قرار است محتوایی برای PVP و پس از پایان بازی داشته باشد. این بازی در نیمه اول سال ۲۰۲۳ منتشر می‌شود و روی سرویس گیم‌پس قرار نمی‌گیرد. هرچند تا آن زمان اگر خرید اکتیویژن بیلزارد توسط مایکروسافت نهایی شود، بدون‌ شک شاهد حضور این بازی و نسخه دوم آن نیز روی گیم‌پس خواهیم بود.

آخرین مورد بسیار مهمی که می‌خواهیم به آن بپردازیم انتشار سه نسخه اصلی بازی Persona برای پلتفرم ایکس‌باکس و عرضه آن‌ها از روز اول روی گیم‌پس است. بدون‌شک مجموعه پرسونا از پرطرفدار‌ترین بازی‌های آسیا شرق محسوب می‌شود که نسخه پنجم آن، باعث شد بازی در غرب نیز طرفداران بسیاری کسب کند. حال مشخص شد که بازی‌های Persona 3 و Persona 4 در سال ۲۰۲۳ و بازی Persona 5 Royal نیز در مهر ماه سال جاری برای پلتفرم ایکس‌باکس و گیم‌پس منتشر خواهند شد. 

درنهایت باید گفت انتشار بیش از ۳۰ بازی روی گیم‌پس طی ۱۲ ماه آینده، مسیری روشن و دقیق را برای کاربران پلتفرم ایکس‌باکس رقم خواهد زد. حال دیگر می‌دانیم تا نیمه اول سال ۲۰۲۳ باید در انتظار انتشار چه آثاری باشیم. اما نظر شما درباره این مراسم چیست؟ از تماشا کدام بازی واقعا لذت برده‌اید؟ نظرات خودتان را با سرگرمی به‌اشتراک بگذارید.


نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا