برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
فیلم Dune

هر آنچه باید پیش از تماشای فیلم Dune بدانید

سفری به آینده دور...

1%
  • 0/10
هر آنچه باید پیش از تماشای فیلم Dune بدانید ۰ ۰۲ آبان ۱۴۰۰ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

از آنجایی که فاصله چندانی با انتشار رسمی نداریم، تصمیم گرفتیم نگاهی به فیلم Dune انداخته و مواردی را مرور کنیم که قبل از تماشایش باید بدانید.

وارنر با انتشار یکی از مورد انتظارترین و مهم‌ترین آثار سینمایی خود در سال ۲۰۲۱ میلادی فاصله چندانی ندارد؛ اثری که Dune نام داشته و بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده است. رمان تلماسه نخستین بار در سال ۱۹۶۵ میلادی وارد بازار شد و نه تنها بازخوردهای بسیار مثبتی را از سوی منتقدان خود دریافت کرد، بلکه توسط تعدادی از آن‌ها بهترین «رمان علمی-تخیلی تاریخ ادبیات جهان» لقب گرفت. اثر فرانک هاربرت به ده‌ها زبان مختلف ترجمه شده و در حال حاضر نامش در لیست پرفروش‌ترین رمان‌های علمی تخیلی قرار دارد. در ضمن، تلماسه منبع الهام خلق فرنچایزهای مشهوری مانند جنگ ستارگان و استار ترک بوده است

محبوبیت و تاثیرگذاری بالای تلماسه روی دیگر آثار علمی-تخیلی استودیوها را مجاب کرد تا اقتباس‌های آن را بسازند. تا به امروز هیچ کدام از اقتباس‌ها نتوانستند عملکردی موفقیت‌آمیز را به ثبت برسانند اما شرایط برای Dune 2021 مهیا است تا به اقتباسی شایسته از اثر فرانک هاربرت تبدیل شود. وارنر و لجندری پیکچرز که سرمایه‌گزاران فیلم به شمار می‌روند، مجموعا ۱۶۵ میلیون دلار سرمایه به آن اختصاص دادند. همچنین فردی روی صندلی کارگردانی نشسته که سابقه بسیار خوبی در ساخت آثار علمی-تخیلی دارد. علاوه بر این، چهره‌های مشهوری نقش‌های اصلی را ایفا می‌کنند.

از آنجایی  که زمان زیادی به انتشار رسمی فیلم Dune نمانده، تصمیم گرفتیم اطلاعاتی را مرور کنیم که بد نیست قبل از تماشا بدانید.

داستان فیلم Dune درباره چیست؟

طبق آنچه در خلاصه داستان آمده، اتفاقات در آینده‌ای بسیار دور رخ می‌دهند. دوک لتو آتریدیز مسئولیت حکمفرمایی بر سیاره آراکیس ملقب به تلماسه را می‌پذیرد؛ سیاره‌ای که تنها منبع برای دستیابی به یک ماده بسیار ارزشمند به نام ملانژ است. این ماده می‌تواند طول عمر انسان را افزایش داده و قادر است قدرت‌های ذهنی را بهبود ببخشد. اگرچه دوک می‌داند رفتن به آراکیس و حکمفرمایی بر آنجا یک تله است، به همراه معشوقه خود لیدی جسیکا، فرزند جوانش پال و مورد اعتمادترین مشاوران به سیاره مزبور می‌رود.

دوک لتو آتریدیز به محض آمدن به آراکیس، مدیریت عملیات استخراج ملانژ را تحت کنترل خود می‌گیرد؛ عملیاتی که به دلیل وجود کرم‌های شنی عظیم‌الجثه بسیار خطرناک است. در همین حین، یک خیانت رخ داده و پال به همراه مادر خود به فرمن‌ها پناه می‌آورند. فرمن‌ها ساکنان بومی تلماسه بوده و در صحرا زندگی می‌کنند.

قبل اینکه به فیلم Dune پرداخته و اطلاعات موجود را مرور کنیم، بهتر است بیشتر با فضای حاکم بر داستان آشنا شویم. در رمان تلماسه، یک امپراتوری وجود دارد که حاکم مطلق است. در کنار امپراتور، خاندان‌های متعددی وجود دارد که بر سیاره‌های مختلف امپراتوری حکمفرمایی می‌کنند و آتدریدیز هم یکی از آن‌ها به شمار می‌رود.

شخصیت اصلی قصه کیست؟

شخصیت اصلی یا پروتاگونیست قصه، پال آتریدیز است که جانشین پدرش دوک لتو به شمار می‌رود. آتریدیز، یکی از خاندان‌های قدرتمندی است که تحت نظارت امپراتور شادم چهارم بوده و وظیفه حکمفرمایی بر سیاره کالادان را به دوش می‌کشد.

پال در ابتدای قصه یک جوان خام بوده و نسبت به نقش خود در آینده خاندان و صد البته یادگیری مهارت‌های مرتبط با جادو مضطرب است.

خاندان آتریدز چه جایگاهی در امپراتوری دارد؟

همان‌طور که گفته شد، تمامی خاندان‌ها تحت نظارت پادشاه قرار دارند. آتریدیز به واسطه سیاست‌های مختلف توانسته به محبوبیت بالایی در میان مردم سیاره کالادان دست یافته و از همه مهمتر، اتحادهایی را با دیگر خاندان‌های تحت نظارت شادام چهارم شکل داده است. طبیعتا، هیچ امپراتوری دوست ندارد افراد زیر دستش از یک حدی بیشتر محبوب و قدرتمند شده و این گزاره در قبال شادام چهارم هم صدق می‌کند.

شادام چهارم که نسبت به قدرت و محبوبیت خاندان آتریدیز نگران شده، تصمیم می‌گیرد وظیفه حکمفرمایی بر آراکیس را روی دوش آن بگذارد تا بدین ترتیب، جلوی بدتر شدن اوضاع برای خودش را بگیرد.

ملانژ چیست؟

ملانژ یک ماده بسیار ارزشمند است که تنها در شن‌های آراکیس یافت می‌شود. این ماده قابلیت‌های متعددی (برای مثال مشاهده آینده) به انسان می‌دهد و به شدت اعتیادآور است. ملانژ همچنین قدرت‌های ذهن را افزایش داده و خلبانان سفینه‌ها را قادر می‌سازد محاسبات مورد نیاز برای سفر با سرعت بیش از نور را انجام دهند.

چرا حکفرمایی آتریدیز بر آراکیس اتفاق خوبی نیست؟

با خواندن پاراگراف‌های بالا احتمالا یک سوال بسیار مهم برایتان به وجود آمده است: چرا حکمفرمایی بر آراکیس اتفاق خوبی برای خاندان آتریدیز نیست؟ در پاسخ باید گفت دو چالش اساسی وجود دراد: چالش اول، خاندان هارکونن است که پیش از آتریدیز بر تلماسه حکمفرمایی می‌کرد. آن‌ها به هیچ وجه از تصمیم امپراتور رضایت نداشته و می‌خواهند شرایط مانند گذشته شود. آن‌ها برای رسیدن به خواسته خود دست به هر کاری می‌زنند؛ چالش دوم و پایانی، فرمن‌ها است. همان‌طور که گفته شد، هارکونن‌ها بی‌رحم هستند. مطابق انتظار، رفتار خوبی نسبت به ساکنان بومی آراکیس نداشته و آن‌ها را نسبت به هر فرستاده‌ای از سوی امپراتوری بدبین کرده‌اند.

هوش بالای امپراتور شادام چهارم در پاراگراف بالا خودنمایی می‌کند. او به خوبی ولادیمیر هارکونن را شناخته و می‌داند گرفتن حکمفرمایی آراکیس از او، زمینه‌ساز دشمنی با خاندانی خواهد شد که حکمفرمایی را بدست می‌گیرد. شادام چهارم که اقدامات خشونت‌آمیز ولادیمیر را پیش‌بینی کرده، امیدوار است درگیری او با آتریدیز به تضعیف شدنش هردویشان ختم شود.

مادر پل آتریدز یک جادوگر است؟

لیدی جسیکا در گروهی به نام بن گرسریت عضویت دارد که از لحاظ ظاهر و نوع لباس، می‌توان آن‌ها را به راهبه‌ها تشبیه کرد. اعضای بن گرسریت همچنین تحت نظارت امپراتوری هستند.

تلماسه یک رمان علمی-تخیلی بوده و چندان به مقوله جادو نمی‌پردازد. با این حال، بد نیست بدانید اعضای بن گرسریت قابلیت‌های مختلفی دارند که یکی از آن‌ها کنترل ذهن افراد به واسطه بیان جملات است.

بن گرسریت کارهای مختلفی انجام می‌دهند اما یک هدف والا دارند که طی قرن‌های گذشته برای رسیدن به آن تلاش کرده‌اند: ازدواج افراد از خاندان مختلف. هدف از چنین کاری، مهیا کردن شرایط برای به دنیا آمدن یک پسربچه است که پس از بزرگ شدن اتفاقات بسیار مهمی را رقم می‌زند. به بیان دیگر، بن گرسریت می‌خواهد شرایط را برای به دنیا آمدن فرد برگزیده مهیا کند.

چرا در تریلرهای فیلم Dune خبری از ربات‌ها نیست؟

وقتی بحث آثار علمی-تخیلی به میان می‌آید، ذهن به سمت چیزهای مختلفی می‌رود که یکی از آن‌ها ربات است. با این حال، موجودات مکانیکی در فیلم Dune جایگاهی ندارند. دلیل این اتفاق را باید در گذشته و تلاش‌های گروهی از مردم برای مقابله با ربات‌ها جستجو کرد. البته گروهی از انسان‌ها هستند که منتات نام داشته و آموزش می‌بینند تا مثل ماشین‌ها فکر کنند.

آیا پال آتریدز همان فرد برگزیده است؟

بن گرسریت برنامه‌ای برای پسردار شدن لیدی جسیکا نداشت اما شخصا تصمیم می‌گیرد برای جلب رضایت معشوقه‌اش، یک پسر به دنیا بیاورد. او همچنین بنا به دلایلی امید داشت فرزندش همان برگزیده یا کویساتز هادریک (نامی که برای اشاره به برگزیده استفاده می‌شود) باشد.

بن گرسریت برای یافتن فرد برگزیده از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند که یکی از آن‌ها، گذاشتن دست داخل یک جعبه به خصوص است؛ اتفاقی که در یکی از تریلرهای فیلم Dune وجود دارد. پیرامون پال آتریدیز باید بگوییم اتفاقات در جریان داستان به گونه‌ای رقم می‌خورند که گاهی اوقات شک و شبهه‌ها نسبت به برگزیده بودنش از بین می‌روند اما گاهی اوقات خلافش رخ می‌دهد.

فرد دیگری غیر از پال آتریدیز در رمان تلماسه وجود دارد که یکی از گزینه‌های اصلی برگزیده بودن به شمار می‌رود. او فید-روتا هارکونن بوده و شخصی شیطان صفت به شمار می‌رود. فید-روتا را می‌توان حاصل تلاش‌های گروه بن سرگریت دانست. به همین دلیل، احتمال برگزیده بودنش هست.

از آنجایی که فیلم Dune به دلیل حجم زیاد تنها نیمی از رمان را اقتباس کرده، خبری از فید-روتا هارکونن در آن نیست. با این حال، می‌توان مطمئن بود قسمت دوم در صورت ساخته شدن او را معرفی می‌کند.

فرمن‌ها چه نظری درباره فرد برگزیده دارند؟

اعضای بن گرسریت طی قرن‌های گذشته نه تنها سعی کردند شرایط را برای ازدواج افراد از خاندان‌های مختلف مهیا کنند، بلکه به سیاره‌های متعدد رفته و تلاش کردند افسانه‌های مربوط به ظهور برگزیده و تغییرات شرایط را در میان مردم پخش کنند. این گزاره پیرامون فرمن‌ها هم صادق بوده و تعدادی از آن‌ها به ناجی و ظهورش ایمان دارند.

نگرش مثبت فرمن‌ها نسبت به پال آتریدیز و امیدواری به برگزیده بودنش، اتفاقی همزمان خوب و بد است. خوب است، چون کنارش ایستاده و او را در رسیدن به اهدافشان کمک می‌کنند. بد است، چون باعث می‌شود مسئولیت سنگینی روی دوش‌هایش قرار بگیرد.

کرم‌های شنی چه نقشی در داستان فیلم Dune دارند؟

کرم‌های شنی، موجودات عظیم‌الجثه‌ای بوده که در صحراهای آراکیس زندگی کرده و هر چیزی که در قلمروشان مزاحمت ایجاد کند را می‌بلعند. طبیعتا، همین تمایل کرم‌های شنی باعث شده تا عملیات استخراج ملانچز سخت و پیچیده شود؛ زیرا تجهیزات مورد نیاز برای استخراج معمولا توسط کرم‌ها نابود می‌شوند.

کرم‌های شنی  در میان فرمن‌ها از تقدس بالایی برخوردار هستند. این مردمان همچنین تا حدودی نحوه تعامل با این موجودات را یاد گرفته‌اند.

دست‌اندرکاران فیلم Dune چه کسانی هستند؟

از نام‌های شاخصی که پشت دوربین Dune هستند، می‌توان دنی ویلنوو را نام برد. او نه تنها در نوشتن فیلمنامه نقش داشته، بلکه روی صندلی کارگردانی نشست. ویلنوو طی سال‌های گذشته آثار قابل‌توجهی را به سینما آورد که برای مثال می‌توان Blade Runner 2042 را نام برد. گریگ فریسر دیگر چهره شاخصی است که در ساخت مشارکت داشت. او یک فیلمبردار بوده و طی سال‌های گذشته روی آثار مهمی مانند سریال The Mandalorian و فیلم The Batman کار کرده است. در ضمن، هانس زیمر که یکی از مشهورترین آهنگسازان جهان مسحوب می‌شود، موسیقی متن را آماده کرد.

تیموتی شالامی، نقش پال آتریدیز را ایفا می‌کند. او از چهره‌های نوظهور سینما بوده و پیش‌بینی می‌شود طی سال‌های آینده به یک ستاره تبدیل شود. از آثارش می‌توان Little Women و The French Dispatch را نام برد. او همچنین Wonka را در دست ساخت دارد که پیش درآمدی برای رمان Charlie and the Chocolate Factory به شمار می‌رود. اسکار آیزک بازیگر Ex Machina به عنوان دوک لتو آتریدز جلوی رفته است. ربکا فرگوسن هم که با سری ماموریت غیرممکن به شهرت رسید، لیدی جسیکا را به تصویر می‌کشد. به این اسامی باید جاش برولین، زندیا، جیسون موموآ و دیو باتیستا را افزود.

چگونه می‌توانم پای تماشای تلماسه بنشینم؟

فیلم Dune فردا به سینماهای ایالات متحده آمریکا آمده و همزمان در سرویس استریم HBO Max منتشر خواهد شد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments