برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
فیلم The Batman

فیلم The Batman | هر آنچه که باید از جدیدترین فیلم بتمن بدانید

بتمن عصبانی، گاتهام تاریک، ماجرایی بسیار شخصی

1%
  • 0/10
فیلم The Batman | هر آنچه که باید از جدیدترین فیلم بتمن بدانید ۱ ۰۳ شهریور ۱۳۹۹ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

فیلم The Batman که به تازگی تریلری تاریک و خشن از آن در رویداد DC FanDome نمایش داده شده، یکی از جاه‌طلبانه‌ترین نسخه‌های شوالیه‌ی تاریک گاتهام را به تصویر خواهد کشید.

فیلم اختصاصی بتمن تاکنون فراز و نشیب‌های زیادی پشت سر گذاشته است. تا پیش از آن که Justice League فاجعه رقم بزند، همه چیز آماده بود تا بن افلک این فیلم را کارگردانی کرده و خود نقش بروس وین را برای بار سوم در آن تکرار کند. پس از شکست لیگ عدالت، اوضاع برای فیلم دگرگون شد. افلک از کارگردانی فیلم و مدتی بعد از نقش بتمن کنار کشید تا سرنوشت اولین فیلم سولوی بتمن بعد از «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» کریستوفر نولان در هاله‌ای از ابهام فرو رود. از بخت خوب دی‌سی و طرفدارانش، مت ریوز با ایده‌هایی فوق‌العاده از راه رسید تا زمام کار را در دست گرفته و نسخه‌ای بسیار متفاوت از بروس وین را تحویلمان دهد. یک جای کار ولی هنوز می لنگید: چه کسی قرار است بار سنگین بازی در نقش بتمن را به دوش بکشد؟

پس از روی کار آمدن مت ریوز برای کارگردانی فیلم The Batman در سال ۲۰۱۷، نام‌های شاخصی چون نیکولاس هولت، جیک جیلنهال و رابرت پتینسون مطرح شد که نقش در نهایت به ستاره‌ی مجموعه‌ی Twilight رسید. انتخابی که واکنش‌های ضد و نقیضی به همراه داشت. عده‌ی زیادی معتقد بودند که پتینسون جوان چهره و کاریزمای مناسب برای بازی در نقش بروس وین را ندارد، اما حالا که گوشه‌ای از هنرنمایی او در فیلم را دیده‌ایم، امیدها به انتخاب برادران وارنر و مت ریوز به شدت بالا رفته است.

اما کارگردان Cloverfield و War of the Planet of the Apes چه نقشه‌هایی برای این فیلم دارد؟ ریوز در مصاحبه با هالیوود ریپورتر اذعان داشته که فیلم او برخلاف نسخه‌های پیشین، روی جنبه‌های کارآگاهی کاراکتر بتمن تمرکز دارد. به گفته‌ی او، بتمن بی‌دلیل عنوان «بزرگ‌ترین کارآگاه جهان» را یدک نمی‌کشد و دوست دارد که فیلمش داستان حل یک پرونده‌ی پیچیده به دست شوالیه‌ی تاریکی را روایت کند تا یک آرک مناسب برای تکامل و تحول کاراکتر بتمن/بروس وین شکل بگیرد. با نگاه به اولین تریلر فیلم The Batman که حسن ختام رویداد فوق‌العاده‌ی DC FanDome بود، برای اولین بار تجسم چشم‌انداز ریوز برای فیلمش را می‌بینیم: اثری تاریک، خشن و بسیار متفاوت از چیزهایی که پیش‌تر از شوالیه‌ی گاتهام دیده بودیم.

این تریلر که با موزیک بسیار شنیدنی “Something in the Way” از گروه نیروانا همراه شده، گاتهام بسیار تاریکی را به تصویر می‌کشد که غرق در فساد و جنایت است. قاتلی مرموز که ماسک بر چهره دارد، فردی را که به نظر در یک امارت اعیانی اقامت داشته به طرز فجیعی به قتل رسانده و حالا پلیس گاتهام و کارآگاه جیم گوردون مشغول بررسی صحنه‌ی جرم هستند. چند چیز از همین ابتدا مشخص می‌شود: قاتل داستان مشخصا با اعمال وحشتناک خود به دنبال ارسال پیام به بتمن است و در این راه از معماها و ترفندهای پیچیده استفاده می‌کند. بتمن ظاهرا همکاری نزدیکی با پلیس در حل این پرونده دارد، چرا که شاهد حضور او در صحنه‌ی قتل و صحبت با گوردون (با بازی جفری رایت) هستیم.

ماجرا چیزی بسیار فراتر از تعدادی قتل به دست یک قاتل مرموز است. اول آن که نشانه‌هایی که او برجای گذاشته (نامه‌ای با جلد سبز رنگ، حاوی شعر و نمادهای مرموز)، امضای ادوارد نشتون یا همان «ریدلر» است که نقش او را پل دینو بازی خواهد کرد. حتی برای چند ثانیه چهره‌ی نقاب‌دار او را هم می‌بینیم که البته خیلی به نسخه‌ی کمیک نزدیک نیست، اما لباس آشنای سبز رنگ بر تن دارد. احتمال دارد جنایت‌های ریدلر تنها بخشی از اسرار تاریک این پرونده باشد که انتهایش به توطئه‌ای بزرگ به دست خانواده‌های قدرتمند گاتهام برسد. فردی که او به قتل رسانده، گویا یک مقام سیاسی مهم و البته فاسد بوده که ظاهرا دروغ‌هایش ریدلر را به ستوه آورده است، چرا که روی چهره‌ی پوشانده‌شده‌ی جسد او جمله‌ی «دروغ کافیست» را نوشته است.

از پیش می‌دانیم که خبری از یک جوکر جدید در فیلم The Batman نخواهد بود، پس ممکن است گانگسترهای تریلر به جوکر ربط نداشته باشند یا صرفا هشداری از ظهور قریب الوقوع او باشند.

در ادامه‌ی تریلر می‌بینیم که چگونه ریدلر یک بار دیگر پیامی برای بتمن می‌فرستد؛ این بار با راندن یک خودرو داخل مراسم ختم شلوغ همان سیاستمدار به دست پیرمردی نگون‌بخت که بمبی هم به بدنش متصل شده است. از قضا بروس وین هم در این مراسم حضور دارد؛ آیا ریدلر در فیلم از هویت واقعی بتمن باخبر است؟ در طول تریلر مشخص است که بتمن رابرت پتینسون به دلیل وقایع داستان شدیدا تحت فشار بوده و رفته‌رفته خشن‌تر و عصبانی‌تر می‌شود. در قسمتی کوتاه از تریلر می‌بینیم که چگونه در یک سلول ایستگاه پلیس، تعداد زیادی از افسرها سعی در توقف بتمن دارند؛ شاید او می‌خواسته به زور از یک متهم حرف بکشد؟

تریلر The Batman از این نقطه به بعد دیگر حسابی تاریک و خشن می‌شود. هولناک‌ترین قسمت تریلر، زمانی است که تعدادی گانگستر که چهره‌های رنگی شبیه به دلقک دارند با بتمن رو‌به‌رو می‌شوند. از پیش می‌دانیم که خبری از یک جوکر جدید در فیلم The Batman نخواهد بود، پس ممکن است این اراذل ربطی به جوکر نداشته باشند یا صرفا هشداری از ظهور قریب الوقوع او باشند. یکی از آنها که سعی می‌کند با بتمن درگیر شود، چنان زیر مشت و لگد او خرد می‌شود که سایرین و البته بینندگان تریلر را در ترس و حیرت فرو می‌برد! گانگستر نگون‌بخت پیش از آنکه بتمن او را ناکار کند می‌پرسد «تو دیگه کی هستی؟»، و در لحظه‌ای که همه تصور می‌کنند او جمله‌ی معروف «من بتمن هستم» را به زبان می‌آورد، با صدایی خشن و مصمم می‌گوید: «من انتقام هستم». اوف!

تریلر جدید فیلم بتمن بسیاری از چیزهایی که منتظرشان بودیم را نشانمان می‌دهد. برای مثال برای اولین بار شاهد استفاده‌ی بتمن از بت‌موبیل متفاوتش هستیم که بسیار هیجان‌انگیز است. طراحی خودرو همانطور که پیش‌تر هم در تصاویر منتشرشده دیده بودیم، به جای نسخه‌های فضایی فیلم‌های پیشین، بیشتر یک ماشین عضلانی شدیدا تقویت شده است که با حال و هوای نوآر فیلم همخوانی بسیار خوبی دارد. علاوه بر بت‌موبیل، موتورسیکلت بتمن که هم در تریلر هم حضور کوتاهی دارد، بسیار عادی‌تر از هیولایی است که نولان برای بتمن کریستین بیل ساخته بود.

طراحی بت‌موبیل به جای نسخه‌های فضایی فیلم‌های پیشین، بیشتر یک ماشین عضلانی شدیدا تقویت شده است که با حال و هوای نوآر فیلم همخوانی بسیار خوبی دارد.

زوئی کراویتز هم در نقش سلینا کایل/کت‌وومن برای اولین بار در این تریلر خودی نشان می‌دهد. دزد مشهور گاتهام به گفته‌ی ریوز، هنوز در این فیلم به‌طور کامل در نقش زن گربه‌ای فرو نرفته و تازه در ابتدای راه است. در قسمتی از تریلر هم فردی را می‌بینیم که به نظر کاراکتر پنگوئن با بازی کالین فرل است و نکته‌ی بسیار جالب درباره‌ی او، گریم بسیار سنگین و فوق‌العاده‌ای است که تشخیص چهره‌ی فرل را تقریبا غیرممکن کرده است. پیش از فرل قرار بود جونا هیل نقش پنگوئن را در این فیلم بازی کند که به دلایل نامعلوم این اتفاق نیفتاد. فرل اذعان داشته که نقش او حضور چندانی در فیلم ندارد، اما همان لحظاتی که او در آن بازی می‌کند بسیار جذاب هستند و انجامشان برای او بسیار لذت‌بخش بوده است. به گفته‌ی ریوز، پنگوئن در این فیلم نام «آز» را یدک می‌کشد و علاقه‌ای ندارد که دیگران او را پنگوئن صدا کنند.

کاراکتر آلفرد با بازی اندی سرکیس در این تریلر حضور ندارد، اما صدای او شنیده می‌شود که در رابطه با مشهور شدن بروس وین صحبت می‌کند. برای اولین بار شاهد غار بتمن که مرکز فعالیت‌های اوست هم هستیم؛ جایی که در پایان تریلر، صدای مرموزی که می‌تواند ریدلر باشد، از طریق کامپیوتر به بتمن می‌گوید که «تو هم بخشی از این هستی».

نکته‌ی مهمی که باید در رابطه با فیلم بتمن دانست آن است که داستان آن کاملا اوریجینال نیست. ریوز خود تاکید کرده که بسیاری از ایده‌هایش برگرفته از مجموعه کمیک‌های این شخصیت هستند و از «استعاره‌های» دنیای دی‌سی در فیلمش استفاده خواهد کرد. ریوز تاکنون چندین بار اشاره کرده که داستان فیلم The Batman بسیار شخصی و احساسی است؛ نکته‌ای که با نگاه به بتمن آشفته و عصبانی پتینسون در اولین تریلر فیلم، به خوبی واضح است. متسون تاملین، یکی از نویسندگان فیلم‌نامه‌ی این اثر، در مصاحبه‌ای اذعان داشته که فیلم ریوز «روح بروس وین» را کاوش خواهد کرد. 

بسیاری از جزئیات کلی داستان فیلم توسط توضیحات ریوز مشخص شده است. بتمن در این فیلم تازه در سال دوم فعالیت خود در گاتهام قرار دارد؛ مردم شهر فعلا از شوالیه‌ی تاریکی وحشت دارند و عده‌ای حتی او را یک افسانه می‌دانند. بسیاری از شخصیت‌های منفی مشهور گاتهام، هنوز در ابتدای مسیر زندگی جنایت‌کارانه‌ی خود هستند. به غیر از کت‌وومن، ریدلر، پنگوئن و کارمین فالکون (با بازی جان تورتورو) که حضورشان در داستان قطعی است، هنوز نمی‌دانیم که خبر از شخصیت‌های منفی دیگر کمیک‌های دی‌سی مانند Two-Face، محفل جغدها و دث‌استروک خواهد بود یا خیر. ریشه‌ی پرونده‌ای که بتمن در این داستان قصد حلش را دارد، به تاریخ گاتهام و فساد شدیدی که گریبان آن را گرفته مرتبط است و در این میان حتی گذشته‌ی بروس وین و خانواده‌اش را هم در بر می‌گیرد. ریوز برای این فیلم دو کاراکتر کاملا جدید هم ابداع کرده: دادستان گیل کولسون با بازی پیتر سارسگارد و رییس پلیس پیت سَوِج که نقش او را الکس فرنس بازی می‌کند و هر دو نقشی کلیدی در داستان خواهند داشت. یکی از گمانه‌زنی‌ها درباره فیلم می‌گوید که کاراکتر گیل کولسون در واقع همان Two-Face است که جای هاروی دنت کمیک‌ها و فیلم‌های قبلی را در The Batman گرفته است. 

مت ریوز در جریان پنل The Batman اشاره کرده که جهت ارائه‌ی یک گاتهام متفاوت و منحصر به فرد، فیلم‌برداری در شهر لیورپول انگلستان انجام شده است تا از حال و هوای شهرهای آمریکایی نسخه‌های پیشین فاصله داشته باشد. طراحی لباس بتمن و بت‌موبیل حدود یک سال طول کشیده و رابرت پتینسون با نظرات خود نقش پررنگی در آن داشته است. بروس وین در فیلم خودش این لباس را درست می‌کند. به گفته‌ی ریوز، بتمن در خلال تحقیقاتش برای کشف حقیقت اشتباهات زیادی مرتکب شده و با پیامدهایشان رو‌به‌رو می‌شود. خط داستانی کمیک Batman Ego از داروین کوک و فیلم‌های Chinatown، ارتباط فرانسوی و راننده تاکسی، منابع الهام اصلی ریوز برای ساخت این فیلم بوده‌اند. به‌علاوه کمیک Batman: Year One فرانک میلر هم به شکل واضحی اثر خود را روی این فیلم خصوصا از نظر جلوه‌های ظاهری گذاشته است.

سوال بزرگی که ذهن طرفداران را تاکید کرده، احتمال ادامه پیدا کردن این فیلم است. قرارداد رابرت پتینسون با وارنر برای اجرای نقش بتمن شامل سه فیلم بوده و مت ریوز هم در مصاحبه‌ای بیان داشته که ایده‌هایش یک آرک داستانی کامل را دربرمی‌گیرند، هر چند که نقطه‌ی شروع است که برای او اهمیت دارد. این یعنی احتمالا ادامه یافتن داستان «بتینسون» بستگی به عملکرد آن در گیشه و نزد منتقدین دارد و نمی‌توان با قطعیت از دنباله‌دار بودن آن صحبت کرد. البته ساخت یک سریال مرتبط با فیلم که داستان آن از جنبه‌ی پلیس گاتهام روایت می‌شود، به زودی برای پخش از سرویس HBO Max ساخته خواهد شد. این سریال حکم یک پیش‌زمینه را برای فیلم داشته و به سال اول فعالیت شوالیه‌‌ی تاریکی در گاتهام خواهد پرداخت.

دیگر نکته‌ی مبهم درباره‌ی فیلم The Batman که بسیاری از طرفداران را گیج کرده، ارتباط آن با سایر فیلم‌های دنیای سینمایی گسترده‌ی دی‌سی (یا DCEU) است. حالا که حضور دوباره‌ی بن افلک در نقش بتمن در فیلم The Flash قطعی شده و بتمن نسخه‌ی مایکل کیتون هم در این فیلم حضور خواهد داشت، یعنی باید خودمان را برای تماشای سه بتمن مختلف آماده کنیم! نکته اینجاست که این تناقض‌ها دیگر برای فیلم‌های دی‌سی مشکل‌زا نیستند، چرا که دنیای سینمایی این شرکت پس از ماجراهای لیگ عدالت دیگر از حالت یکپارچه خارج شده است. دست‌اندرکاران وارنر و دی‌سی چندین بار تاکید کرده‌اند که «پیوستگی» در فیلم‌های مختلفشان دیگر یک مسئله نیست و آنها به دنبال روایت داستان‌های عالی در دنیاهای جداگانه‌ای هستند که همگی تحت پرچم دنیای سینمایی دی‌سی قرار می‌گیرند. تعدادی از آنها همچون آکوامن، واندروومن و فلش ارتباط مستقیمی با هم دارند و تعدادی همچون فیلم جوکر و بتمن مت ریوز در جهان‌های مختص خودشان جریان خواهند داشت.

 فیلم The Batman در چهارم مارس سال ۲۰۲۲ (۱۳ اسفند ۱۴۰۰) به روی پرده خواهد رفت.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments