جدول فروش هفتگی بریتانیا: صدرنشینی بازی جدید پوکمون

قرارگیری Battlefield 2042 در رده سوم!

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم آبان بازی Battlefield 2042

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان ساعاتی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم آبان ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش بی‌نظیر و صدرنشینی بازی Pokemon Brilliant Diamond در نخستین هفته‌ی انتشار حکایت دارد.

در هفته منتهی به بیست و نهم آبان ماه، جدیدترین بازی از سری پوکمون به تنهایی به صدرنشینی کال آو دیوتی ونگارد خاتمه داده و جایگاه اول جدول را از آن خود کرده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که فروش اولیه‌ی این عنوان در مقایسه با نسخه‌ی Sword و Shield چیزی در حدود ۲۶ درصد کمتر بوده است. با این حال، اگر عملکرد این عنوان را با دیگر آثار بازسازی شده سوییچ مقایسه کنیم، دو بازی جدید پوکمون بهترین عرضه را در سال جاری میلادی تجربه کرده‌اند.

جایگاه دوم جدول این هفته به دیگر بازی جدید پوکمون یعنی Pokemon Shining Pearl تعلق دارد. این در حالی است که بازی جدید بتلفیلد کار خود را با قرارگیری در رده‌ی سوم جدول آغاز کرده است. بر اساس اعلام سازمان بازی‌های ویدیویی انگلستان، فروش اولیه‌ی بتلفیلد ۲۰۴۲ نسبت به Battlefield V چیزی بیش از ۵۹ درصد کاهش یافته است. البته، باید در نظر داشته باشید که این گزارش شامل فروش نسخه‌ی فیزیکی بازی است و فروش نسخه‌ی دیجیتالی را دربرنمی‌گیرد. از آنجا که طی سال‌های اخیر تمایل بازیکنان به خریدهای دیجیتالی افزایش یافته، نمی‌توان میزان فروش اولیه‌ی این عنوان را با آثار قبلی مجموعه مقایسه کرد.

به گفته‌ی این سازمان، ۵۰ درصد از فروش کلی این عنوان به کنسول پلی‌استیشن 5 تعلق دارد و سهم نسخه‌ی ایکس‌باکس وان بازی نیز برابر با بیست درصد اعلام شده است. از طرفی، نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس سری ایکس | اس بازی هم به ترتیب ۱۷ و  ۱۳ درصد از فروش کلی را تشکیل می‌دهند. ذکر این نکته مهم است که اغلب کاربران کنسول‌های ایکس‌باکس به خاطر ماهیت کنسول به سراغ خرید نسخه‌ی دیجیتالی بازی‌ها می‌روند. به علاوه، هفته‌ی پیش بود که بخش چندنفره و آنلاین بازی هیلو اینفینیت برای پلتفرم‌های ایکس‌باکس عرضه شد. بدون شک، انتشار این عنوان تاثیر منفی روی فروش بتلفیلد ۲۰۴۲ گذاشته است.

به طور کلی، بازی جدید بتلفیلد آن‌طور که باید و شاید ظاهر شد. به خاطر مشکلات فنی بسیار زیاد و باگ‌های آزاردهنده، این عنوان به محض انتشار بازخوردهای منفی زیادی را از سوی منتقدان و گیمرها دریافت کرد و چه بسا در حال حاضر با ۳۶ هزار رای منفی در استیم، به عنوان یکی از بدترین آثار سال جاری میلادی لقب گرفته است. هرچند، اعتراض‌ها مربوط به باگ‌های بازی است که بدون شک تیم سازنده به مرور زمان با ارائه‌ی به‌روزرسانی‌ها، تمامی آن‌ها را برطرف می‌کند.

جدیدترین بازی مجموعه‌ی کال آو دیوتی با نام ونگارد که پیش‌تر کار خود را با قرارگیری در رده‌ی اول جدول آغاز کرده بود و در دومین هفته انتشار نیز تن به جابه‌جایی نداده بود، اکنون به خاطر ورود دو بازی جدید پوکمون و همچنین بتلفیلد ۲۰۴۲، از رده‌ی اول به رده‌ی چهارم نقل مکان کرده است. گفته شده که فروش بازی در طول هفت روز اخیر با کاهش ۳۷ درصدی روبه‌رو شده است. آخرین شبیه‌ساز فوتبال شرکت الکترونیک آرتز به نام FIFA 22 که هفته‌ی گذشته در مکان دوم جدول دیده می‌شد، اکنون به رده‌ی پنجم سقوط کرده است. متاسفانه سازمان سرگرمی‌های تعاملی بریتانیا گزارش دقیقی از میزان فروش بازی طی این هفته به اشتراک نگذاشته است. گفتنی است بازی مزبور از نظر تجاری عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش گذاشته است.

بازی اسپایدرمن مایلز مورالز، از جمله نخستین بازی‌های انحصاری سونی در نسل نهم، که هفته‌ی پیش از جمع ده بازی پرفروش هفتگی بریتانیا خارج شده بود، به تازگی با افزایش فروش ۳۶۶ درصدی و صعود هشت پله‌ای، جایگاه ششم جدول را در اختیار خود دارد. دقت داشته باشید که افزایش فروش عناوین انحصاری به شدت به میزان موجودی کنسول‌ها در آن منطقه بستگی دارد. همان‌طور که اطلاع دارید، عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم به خصوص پلی‌استیشن 5 در سراسر جهان به خاطر شیوع ویروس کرونا و کمبود قطعات اولیه، با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است و میزان عرضه و تقاضا در اقصی نقاط دنیا با یکدیگر برابر نیستند.

از این رو، زمانی که موجودی این دستگاه‌ها در اغلب فروشگاه‌های کوچک و بزرگ به اتمام می‌رسد، به طبع شاهد کاهش فروش بازی‌های نسل نهم هستیم. در طرف مقابل، با افزایش موجودی کنسول‌ها، فروش آن‌ها به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. در این میان، شرکت سونی چندی پیش اعلام کرد که از این پس در اتحادیه اروپا و انگلستان به طور مستقیم و بدون هیچ واسطه‌ای محصولات خود نظیر کنسول‌های پلی‌استیشن و لوازم جانبی آن را به فروش می‌رساند. در نتیجه‌ی این اقدام، موجودی دستگاه تا حدودی بیشتر شده و عناوین انحصاری آن هم در طول هفت روز اخیر روند رو به رشدی داشته‌اند.

ماریو کارت ۸ دیلاکس، پرفروش‌ترین بازی کنسول ننینتندو سوییچ، در پی تغییر و تحول‌های جدول، از رده‌ی پنجم به رده‌ی هفتم سقوط کرده است. اگر خاطرتان باشد، این عنوان هفته‌ی پیش نیز یک پله سقوط را تجربه کرده بود. بازی فارکرای ۶ که بدون شک به عنوان یکی از بزرگ‌ترین آثار سال جاری میلادی برشمرده می‌شود، هفته‌ی پیش از جمع ده بازی پرفروش هفتگی در انگلستان خارج شده بود. با این حال، به لطف برگزاری تخفیف‌های بلک فرایدی، فروش بازی با رشد چشمگیر ۱۸۰ درصدی مواجه شده و اکنون رده‌ی هشتم را تصاحب کرده است.

نکته جالب گزارش این هفته، حضور باندل Pokemon Brilliant Diamond & Shining Pearl Double Pack در رده‌ی نهم است. همان‌طور که در ابتدای خبر اشاره کردم، هر دو بازی مذکور به طور جداگانه فروش بسیار خوبی را تجربه کرده‌اند و در هفته‌ی نخست انتشار، رده‌ی اول و دوم را در اختیار دارند. این در حالی است باندل این دو اثر هم در حال حاضر در مکان نهم جدول قرار گرفته است. در آخر، بازی Just Dance 2022 با رشد فروش ۲۳۲ درصدی و صعود پنج پله‌ای، در مکان دهم جدول به چشم می‌خورد.

در دیگر نکات مهم گزارش این هفته، بد نیست اشاره کنم که که بازی Riders Republic پس از افزایش فروش ۱۶۹ درصدی، به خود را به رده‌ی چهاردهم جدول رسانده و بازی Assassin’s Creed Valhalla هم از جهش فروش ۴۶۲ درصدی، دوباره وارد جدول چهل بازی پرفروش هفتگی در بریتانیا شده و در مکان پانزدهم حضور دارد. تمامی این عناوین در پی تخفیف‌های وسوسه‌انگیز یوبی‌سافت به مناسبت بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه، با چنین افزایش فروش‌هایی روبه‌رو شده‌اند.

در طرف مقابل، بازی Forza Horizon 5 که هفته‌ی گذشته برای کنسول‌های ایکس‌باکس و پلتفرم پی‌سی عرضه شده بود، اکنون با کاهش فروش ۵۶ درصدی، به رده‌ی شانزدهم سقوط کرده است. گفتنی است که بازی پیش‌تر در رده‌ی چهارم جدول حضور داشت. در همین حال، بازی جدید Jurassic World: Evolution 2 پس از افت فروش ۶۶ درصدی، از رده‌ی ششم به رده‌ی بیست و سوم نقل مکان کرده است. دیگر بازی جدید هفته گذشته به نام Shin Megami Tensei 5 هم به طور کلی از جدول خارج شده است.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم آبان ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

  • آغاز هفته: یک‌شنبه ۲۳ آبان (۱۴ نوامبر)
  • پایان هفته: شنبه ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
1Pokémon Brilliant Diamondنینتندو
2
Pokémon Shining Pearl
نینتندو
3Battlefield 2042الکترونیک آرتز
41Call of Duty: Vanguardاکتیویژن
52FIFA 22الکترونیک آرتز
614Spider-Man: Miles Moralesسونی
75Mario Kart 8: Deluxeنینتندو
811Far Cry 6یوبی‌سافت
9Pokémon Double Packنینتندو
1015Just Dance 2022یوبی‌سافت

بازی جدید هفته:

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم آبان بازی Battlefield 2042

Battlefield 2042

  • تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ماه (۱۹ نوامبر)
  • پلتفرم: ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس، پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5 و رایانه‌ی شخصی
  • استودیوی سازنده: دایس
  • شرکت ناشر: الکترونیک آرتز
  • ژانر: شوتر اول شخص
  • حالت‌های بازی: چندنفره

 احتمالا اطلاع دارید که بازی جدید بتلفیلد برای نخستین بار در خرداد ماه امسال توسط شرکت الکترونیک آرتز به طور رسمی معرفی شد. اثری که برخلاف دو نسخه‌ی قبلی، این بار اتفاقات یک جنگ گسترده در آینده‌ی نزدیک را به تصویر می‌کشد. ماجرای بازی از زمانی آغاز می‌شود که سطح آب دریاها به میزان قابل‌توجهی بالا آمده، کشورها در آستانه ورشکستگی مالی قرار گرفته و اوضاع اقتصادی بسیار اسفباری دارند، ائتلاف‌های سیاسی و نظامی یکی پس از دیگری از بین می‌روند و اتفاقات ناگوار هر روز مردم جهان را غافل‌گیر می‌کند.

به مرور زمان، جهان وارد رکورد بی‌سابقه‌ای شده و گروهی تحت عنوان مردمان بدون مرز برای نجات خود به سرزمین‌های دور افتاده رفته و زندگی جدیدی آغاز می‌کنند. در همین حین، با گذشت چند سال، طوفان‌ها و مشکلات دیگری گریبان‌گیر مردم می‌شود و این بار با شدت نبردها، جهان به یکباره وارد جنگ بزرگ و غیرقابل جبرانی می‌شود. در این بین، نقد و بررسی‌های منتشر شده از بازی نشان می‌دهد که اگرچه بتلفیلد جدید جذابی دارد، اما با مشکلات فنی بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کند و رفع تمامی آن‌ها، نیازمند اراده جدی از سوی تیم سازنده است.

در صورتی که اطلاعات چندان زیادی در خصوص بازی ندارید و یا در خرید آن مردد هستید، پیشنهاد می‌کنم که نقد و بررسی بازی Battlefield 2042 در رسانه سرگرمی را مطالعه کنید. خلاصه و جمع‌بندی این بررسی به شرح زیر است:

به نظر می‌رسد هر کسی غیر از دایس می‌داند بتلفیلد باید چگونه باشد. هسته اصلی بازی بتلفیلد ۲۰۴۲ همچنان هرج‌و‌مرج محور است، اما با تغییراتی که در تقریبا تمام جنبه‌های بازی ایجاد شده، دیگر خبری از تعادل نیست. جذابیت مودهای پورتال و هازارد زون به تنهایی نمی‌تواند این بازی را نجات دهد و طبق معمول اگر به دنبال تجربه این بتلفیلد هستید، بهتر است حداقل یک سال دیگر صبر کنید.

در پایان این گزارش، دیدگاه شما در رابطه با پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی چهارم آبان ماه در انگلستان چیست؟ به نظر شما، آیا بتلفیلد ۲۰۴۲ می‌تواند صدرنشینی در چارت انگلستان را تجربه کند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا