#مهسا_امینی

جایزه بزرگ جشنواره کن ۲۰۲۱ به اصغر فرهادی رسید + لیست برندگان

امیر جدیدی دست خالی ماند

برندگان جشنواره کن 2021

مراسم اختتامیه شب گذشته برگزار و در جریان آن، برندگان جشنواره کن 2021 به صورت رسمی معرفی شده و جایزه خود را دریافت کردند.

اصغر فرهادی (Asghar Farhadi) که از موفق‌ترین کارگردانان ایرانی در عرصه بین‌المللی به شمار می‌رود، چندی پیش فیلم جدید خود را با نام قهرمان (A Hero) تکمیل کرد و برای شرکت در جشنواره فیلم کن 2021 درخواست داد. پس از بررسی، اثر جدید او جواز حضور در بخش رقابتی جشنواره را بدست آورد تا شرایط برای موفقیتی دیگر مهیا شود. اثر جدید که محصول مشترک ایران و فرانسه به شمار می‌رود، درباره رحیم است که علی‌رغم میل باطنی و هدفی که دنبال می‌کرده، به شهرت رسیده و در میان مردم به یک قهرمان تبدیل می‌شود. امیر جدیدی، محسن تنابنده و سارینا فرهادی بازیگران فیلم هستند.

پس از اینکه فیلم قهرمان در جشنواره فیلم کن 2021 به نمایش درآمد، حاضران شش دقیقه ایستاده به تشویق آن پرداختند. علاوه بر این، با اتمام روند نمایش فیلم‌های حاضر در بخش رقابتی جدول نمرات منتقدان در دسترس عموم مردم قرار گرفت؛ جدولی که تایید می‌کرد A Hero در کنار آثاری همچون Memoria ،Drive My Car و Paris, 13th District از شانس‌های اصلی نخل طلا هستند.

مراسم اختتامیه شب گذشته برگزار و برندگان جشنواره کن 2021 معرفی شدند. با توجه به لیست رسمی، جایزه نخل طلا (Palme d’Or) به فیلم Titane اثر ژولیا دوکورنو (Julia Ducournau) تعلق گرفت. این اثر درباره یک قاتل سریالی است به نام الکسیا است که در پی مواجهه با نیروهای پلیس وانمود می‌کند یک پسر ۱۹ ساله است که یک دهه پیش گم شده بود. A Hero دست خالی نماند و به صورت مشترک با Compartment No. 6 جایزه بزرگ جشنواره (Grand Prix) را تصاحب کرد. در ادامه می‌توانید لیست کامل برندگان را مشاهده کنید:

  • جایزه نخل طلا: Titane
  • جایزه بزرگ: A Hero و Compartment No. 6 (به صورت مشترک)
  • جایزه ویژه هیئت داوری: Ahed’s Kne و Memoria (به صورت مشترک)
  • جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن: رناته رینسو (Renate Reinsve) – فیلم The Worst Person in the World
  • جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد: کیلب لندری جونز (Caleb Landry Jones) – فیلم Nitram
  • جایزه بهترین کارگردان: لیئوس کاراکس (Leos Carax) – فیلم Annette
  • جایزه بهترین فیلمبرداری: رایوسکه هاماگوچی (Ryusuke Hamaguchi) – فیلم Drive My Car
  • جایزه دوربین طلایی: آنتونتا آلامات کوسیژانوویچ – فیلم Murina

وقتی جشنواره کن نخستین بار برگزار شد، Grand Prix مهم‌ترین جایزه‌اش بود. این شرایط ادامه داشت تا اینکه هیئت برگزاری تصمیم گرفت جایزه جدیدی را اضافه کندِ جایزه‌ای که امروزه با نام Palme d’Or  شناخته می‌شود. نخل طلا در حال حاضر مهم‌ترین جایزه جشنواره بوده و جایزه بزرگ هم پس از آن قرار می‌گیرد.

جشنواره امسال بدون حاشیه نبوده است. اسپایک لی (Spike Lee) که رئیس هیئت داوری به شمار می‌رفت، در پی یک اشتباه برنده جایزه نخل طلا را زودتر از موعد معرفی کرد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا