#مهسا_امینی

برندگان جشنواره کن ۲۰۲۲

درخشش ستاره زن ایرانی

برندگان جشنواره کن ۲۰۲۲

شب گذشته جشنواره کن ۲۰۲۲ به اتمام رسید و شاهد مراسم اهدای جوایز بودیم که در آن زر امیر ابراهیمی بازیگر ایرانی نیز یکی از جایزه‌ها را از آن خود کرد.

جایزه‌ی نخل طلای امسال به فیلم Triangle of Sadness به کارگردانی روبن اوستلوند رسید. این کارگردان پیش از این و در سال ۲۰۱۷ نیز بار دیگر این جایزه را برای فیلم The Square دریافت کرده بود. او پس از دریافت جایزه از افراد حاضر در سالن خواست تا مانند دفعه‌ی قبل فریاد شادی سر دهند.

پارک چان-ووک کارگردان کره‌ای نیز که برای ساخت فیلم‌های مانند Oldboy شناخته می‌شود، دیشب دست خالی مراسم را ترک نکرد. این کارگردان محبوب شب گذشته جایزه‌ی بهترین کارگردانی را برای فیلم جدیدش یعنی Decision to Leave از آن خود کرد. این فیلم نیز مانند ساخته‌های قبلی پارک چان-ووک اثری مهیج است.

یکی دیگر از اتفاقات مهم دیشب اهدای جایزه‌ی بهترین بازیگر زن به زر امیر ابراهیمی برای بازی در فیلم عنکبوت مقدس بود. امیر ابراهیمی با دریافت این جایزه به اولین بازیگر زن ایرانی تبدیل شد که در بخش اصلی کن موفق به دریافت جایزه شده است. او همچنین پس از دریافت جایزه ضمن ابراز خوشحالی به همدردی با مردم آبادان پرداخت که با واکنش‌های مثبتی از سوی مردم همراه بوده است. بخشی از سخنان این ستاره به شرح زیر است:

خوشحالی و موفقیت برای من مفاهیم عمومی و جمعی هستن. هر چند در این لحظه خیلی خوشحالم ولی بخشی از وجودم برای مردم ایران که هر روز گرفتار مشکلات زیادی هستن، غمگینه. دل من با آبادانه. دل من با گوشه و کنار اخاک ایرانه. من اینجام ولی دلم با زنان و مردان ایرانه.

زر امیر ابراهیمی

از دیگر جوایز مهم دیشب می‌توان به اهدای جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد به سونگ کانگ-هو برای بازی در فیلم broker اشاره کرد. همچنین فیلم جدید سعید روستایی یعنی برادران لیلا نیز جایزه‌ی فدراسیون بین‌المللی منتقدان یا همان فیشربی را از آن خود کرد. در ادامه می‌توانید فهرست جوایز را مشاهده کنید.

برنده‌ی نخل طلای کن ۲۰۲۲

  • فیلم Triangle of Sadness به کارگردانی روبن اوستلوند

برنده‌ی جایزه بزرگ کن ۲۰۲۲

  • فیلم Close به کارگردانی لوکاس دونت و فیلم Stars at Noon به کارگردانی کلیر دنیس (به صورت مشترک)

برنده‌ی جایزه‌ی ویژه به مناسبت ۷۵مین دوره جشنواره

  • فیلم Tori and Lokita به کارگردانی کارین ژان-پییر و لوک داردن

جایزه ویژه هیات داوران کن ۲۰۲۲

  • فیلم Eo و The Eight Mountains (به صورت مشترک)

برنده‌ی جایزه بهترین بازیگر زن

  • زهرا امیر ابراهیمی برای فیلم عنکبوت مقدس

برنده‌ی جایزه بهترین بازیگر مرد

  • سونگ کانگ-هو برای فیلم Broker

برنده‌ی جایزه بهترین کارگردانی کن ۲۰۲۲

  • پارک چان-ووک برای فیلم Decision to Leave

برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلمنامه کن ۲۰۲۲

  • طارق صالح برای فیلم Boy from Heaven

برنده‌ی جایزه دوربین طلایی کن ۲۰۲۲

  • فیلم War Pony به کارگردانی جینا گامل و رایلی کیو

برنده‌ی جایزه بهترین فیلم کوتاه

  • فیلم The Water Murmurs

نظر شما در مورد جشنواره‌ی فیلم کن امسال و برندگان جشنواره کن ۲۰۲۲ چیست؟ شما منتظر کدام یک از فیلم‌های جشنواره‌ی امسال هستید؟ فراموش نکنید که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا