#مهسا_امینی

اسپایدرمن را فراموش کنید! بهترین نقش اندرو گارفیلد در فیلم Tick Tick…Boom است

زندگی‌نامه به سبک گارفیلد

بهترین نقش اندرو گارفیلد

بهترین نقش اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) شاید به باور بسیاری از افراد مرد عنکبوتی باشد، اما در سال ۲۰۲۱ این فیلم Tick, Tick…Boom است که اوج هنر او را نشان می‌دهد!

امروزه بسیاری از طرفداران فیلم‌های سبک ابرقهرمانی اندرو گارفیلد را به عنوان بازیگری می‌شناسند که به خوبی هرچه تمام‌تر توانسته بود تا نقش شخصیت فوق‌‌العاده محبوب اسپایدرمن را بازی کند. با این حال بعد از گذشت دو فیلم، سونی تصمیم گرفت تا ادامه سری The Amazing Spider-Man که تا چهار فیلم برنامه‌ریزی شده بود را کنسل کرده و سپس با همکاری استودیو مارول نقش او را به تام هالند (Tom Holland) بدهند که در جهان سینمایی مارول حضور پیدا می‌کند. این در حالی است که جدای از توانایی ایفای نقش مرد عنکبوتی، انگیزه و هنرهای بیشتری از حرفه بازیگری دارد که باید آن را در دیگر فیلم‌های با سبک‌های مختلف ببینیم!

برای مثال، فیلم تیک تیک بوم در حال حاضر یکی از مهم‌ترین‌هایی است که هنر گارفیلد را به بهترین شکل ممکن نشان می‌دهد. این اثر سینمایی در واقع یک بررسی از زندگی جاناتان لارسن (Johnathan Larson) است که در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی کار آهنگسازی و خوانندگی را در تئاتر انجام می‌داد. با این وجود چالش کار آنجاست که این شخصیت هرگز یک فرد مفرح و بیخیال نبوده که روزی چند ساعت عمر خود را به آهنگسازی اختصاص داده و باقی آن را خوش بگذراند! بلکه لارسون در واقع کسی بود که با مشکلات فراوانی از جمله فقر، درگیری‌های خانوادگی و … دست و پنجه نرم می‌کرده و به دلیل مبتلا بودن به بیماری گرفتگی آئورت در سن ۳۶ سالگی فوت کرده است.

حال این موارد به اندازه کافی گویای زندگی سخت او هستند، اما حال برای کسی که قصد دارد تا نقش او را بازی کند چالش‌های زیادی وجود خواهد داشت. لارسن در طول زندگی خود نمایشنامه‌های موزیکال می‌نوشته که مهم‌ترین و موفق‌ترین آن «اجاره» بوده است. با این وجود تا زمان نهایی کردن کار این نمایشنامه‌ها و تایید اجرا، او زندگی فوق‌العاده سختی را تجربه می‌کرده و منبع درآمد خاصی نداشته است. از همین جهت نیز نامزد او دیگر از این وضع خسته می‌شود که خود یک بُعد و مشکل روحی دیگر را برای فرد ایجاد می‌کند. همچنین جالب است بدانید که او بعد از مرگ جوایز کار خود را دریافت کرد.

لارسن فردی است که نه‌تنها با مشکلات زندگی کنار می‌آمد، بلکه باید با زمان هم رقابت می‌کرد تا قبل از به پایان رسیدن عمر کارهای خود را انجام دهد و به آنچه که می‌خواهد برسد، هرقدر هم که دیر شده باشد! این در حالی است که فیلم Tick Tick…Boom که خود نام یکی از نمایش‌نامه‌های او است، داستان زندگی این هنرمند را بهتر نشان می‌دهد و احتمالا بهترین نقش دوره بازیگری اندرو گارفیلد در آن ایفا خواهد شد. در واقع کارگردان این اثر سینمایی، لین منوئل میراندا (Lin-Manuel Miranda) حتی پیش از آنکه بداند گارفیلد توانایی خوانندگی دارد او را برای ایفای این نقش به کار گرفته بود و حال جالب است بدانید که گارفیلد نه‌تنها می‌تواند بخواند، بلکه یاد گرفته تا پیانو بزند!

به هر حال هنر اندرو گارفیلد تنها به تار زدن به آسمان‌خراش‌های نیویورک محدود نیست، بلکه باید فرصت‌های بیشتری در اختیار او قرار داده شود تا ببینیم استعداد این بازیگر تا چه حد شکوفا می‌شود. البته حتی در فیلم‌های The Amazing Spider-Man هم مرد عنکبوتی فوق‌العاده متفاوتی از آنچه که نقش آن را توبی مگوایر (Tobey Maguire) بازی کرده بود دیدیم. اما نکته قابل توجه اینجاست که احتمالا بالاخره در فیلم Spider-Man: No Way Home شاهد حضور هر سه بازیگر در نقش مرد عنکبوتی جهان‌های مختلف خواهیم بود. حتی ممکن است بعد از این فیلم، سونی برنامه‌های بیشتری را برای مرد عنکبوتی دوست‌داشتنی محله داشته باشد و شخصیت‌های مختلف آن را در فیلم‌های بیشتری قرار دهد.

فیلم سینمایی Tick Tick…Boom هم‌اکنون از شبکه استریم نتفلیکس (Netflix) قابل پخش است.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا