1%
  • 0/10

برنامه‌های مخرب اندروید در پی شیوع کرونا دو برابر افزایش یافت

شناسایی ۲۹ هزار برنامه اندرویدی مخرب طی فصل اول سال ۲۰۲۰

برنامه‌های مخرب اندروید در پی شیوع کرونا دو برابر افزایش یافت ۰ ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ اخبار فناوری کپی لینک
برنامه‌های مخرب اندروید

برنامه‌های مخرب اندروید در طول چند ماه اخیر با شیوع ویروس کرونا دو برابر شده است و کاربران بیشتری تحت تاثیر این برنامه‌ها قرار گرفته‌اند.

براساس گزارش شرکت امنیتی Upstream، ده‌ها هزار برنامه خطرناک اندرویدی کاربران تلفن همراه را در معرض خطر دسترسی به اطلاعات و حمله سایبری قرار داده است.

شرکت Upstream بیش از ۲۹ هزار برنامه اندرویدی مخرب را که در حال استفاده فعال طی فصل اول سال ۲۰۲۰ است شناسایی کرده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۱۴.۵۰۰ مورد دو برابر شده است.

تحقیقات همچنین نشان داده که ۹ مورد از برنامه‌های مخرب اندروید هنوز در فروشگاه رسمی گوگل پلی وجود دارند.

بر اساس این گزارش، هکرها به طور مداوم راه‌هایی برای دور زدن سیستم ردیابی و امنیتی گوگل پیدا می‌کنند.

در همین راستا طی این بازه زمانی نیز شاهد افزایش ۵۵ درصدی تراکنش‌های کلاهبرداری روی سیستم عامل اندروید و همچنین افزایش تعداد دستگاه‌های آلوده به بدافزار بوده‌ایم.

افزایش چشمگیر تعداد برنامه‌های مخرب اندرویدی با شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی بسیاری از کاربران بی‌ارتباط نبوده است.

 

افزایش چشمگیر برنامه‌های مخرب اندروید در فروشگاه گوگل پلی بیشتر در دسته‌ی برنامه‌های سرگرمی قرار دارد و گفته شده که ۱۰ مورد از این برنامه‌های خطرناک در سه‌ماهه‌ی ابتدایی امسال در این دسته قرار گرفته و شامل فیلم و موسیقی، سرویس‌های خبری، بازی و شبکه‌های اجتماعی بوده است.

یکی از مخرب‌ترین برنامه‌های اندرویدی در این بازه‌ی زمانی Snaptube است که به کاربران امکان می‌دهد محتوای ویدیویی را در دستگاه‌های خود دانلود کنند. این برنامه بیش از ۴۰ میلیون بار در سراسر جهان نصب شده است.

Upstream سال ۲۰۱۹ گزارشی درباره تهدید برنامه‌ی Snaptube منتشر کرد، اما این برنامه تا به امروز از طریق تعدادی فروشگاه برنامه اندرویدی شخص ثالث همچنان در دسترس است.

اگرچه برخی از برنامه‌های مخرب و خطرناک راه خود را به فروشگاه گوگل پلی باز می‌کنند، اما باز هم به کاربران اندرویدی توصیه می‌شود که از دانلود نرم افزار از طریق فروشگاه‌های شخص ثالث خودداری کنند، چراکه احتمالا در این فروشگاه‌ها سطح نظارت بسیار کمتر از فروشگاه‌های معتبر است.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments