ایستراگ های فیلم John Wick 4

بررسی نکات و ایستراگ های فیلم John Wick 4

نگاهی به آخرین ماجراجویی بابایاگا

بررسی نکات و ایستراگ های فیلم John Wick 4 پارسا خلیلی ۳ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ مقالات سینمایی

ماه آینده نسخه بلوری چهارمین قسمت فرانچایز جان ویک منتشر می‌شود. به‌همین جهت تصمیم داریم در ادامه مطلب به بررسی نکات و ایستراگ های فیلم John Wick 4 بپردازیم.

فرانچایز محبوب جان ویک به کارگردانی چد استاهلسکی (Chad Stahelski) و هنرنمایی کیانو ریوز (Keanu Reeves) در نقش اصلی، یکی از متفاوت‌ترین فرانچایزهای حال حاضر به‌شمار می‌رود، زیرا به‌جای تکیه کردن به فرمول‌های تکراری، از انواع ژانرها تاثیر می‌گیرد تا به خلق یک اسطوره کاملا اورجینال دست بزند. اینگونه فیلم‌ها از جمله John Wick 4 طی چند سال گذشته به گسترش جهانی تثبیت شده، بازگرداندن شخصیت‌های کلیدی و همچنین به تصویر کشیدن لایه‌های بیشتر از دنیای سرد و تاریک جان ویک ادامه داده‌اند. از آنجایی که داستان کلی فیلم‌های جان ویک بسیار به هم گره خورده است، هر قسمت جدید فرصت‌های زیادی برای اشاره به وقایع پیشین بدست می‌‌آورد.

فرصت‌های مختلفی برای قرار دادن ایستراگ‌های متنوع در این فیلم هیجان انگیز وجود دارد چراکه در طول فیلم شاهد رویارویی جان ویک با یکی از قدرتمندترین اعضای دیوان عالی هستیم، موضوعی که به‌راحتی به ارتباط داستان فیلم با قسمت‌های گذشته، ارجاع به رویدادهای قبلی و همچنین ادامه برخی روندهای فرانچایز کمک می‌کند. در حال حاضر ساخته شدن John Wick 5 توسط هیچ منبع خبری تایید نشده و وظیفه گسترش دنیای جان ویک هم روی دوش اسپین آف‌هایی مانند Ballerina و The Continental سنگینی می‌کند، به‌همین خاطر این احتمال وجود دارد که قسمت چهارم، پایان راه پرفراز و نشیب جان باشد.

نکات و ایستراگ های فیلم John Wick 4

۲۵. درگذشت یکی از شخصیت‌های کلیدی John Wick 3

فیلم John Wick 4 با کشته شدن الدر (The Elder)، یکی از شخصیت‌های کلیدی قسمت سوم با بازی سعید تقمائویی (Saïd Taghmaoui) آغاز می‌شود. زمانی که جان ویک به دنبال او می‌گردد، مشخص می‌شود که الدر دیگری با بازی جورج جورجیو (George Georgiou) توسط دیوان عالی جایگزین او شده است.

 

۲۴. حلقه ازدواج جان ویک گم شده است

به نظر می‌رسد پیامدهای جایگزین شدن الدر هزینه سنگینی برای جان ویک داشته است. زیرا در یکی از سکانس‌های فیلم مشخص می‌شود که حلقه ازدواج جان که تنها یادگار همسرش بوده، گم شده است. پیرو طرد شدنش در قسمت قبلی، جان انگشت حلقه خود را قطع کرد و حلقه ازدواجش را به‌عنوان بهایی برای تعهد مجدد خود به دیوان عالی از دست داد. تلاش‌های او برای پس گرفتن حلقه در ابتدای قسمت چهارم بیهوده است زیرا او مراکش را بدون یادآوری تعهدش به هلن ترک می‌کند.

 

۲۳. هاربینگر چهار انگشت دارد

یکی دیگر از ایستراگ های فیلم John Wick 4 به شخصیت هاربینگر با بازی کلنسی براون (Clancy Brown) مربوط می‌شود، شخصیتی که درست مثل جان ویک یکی از دستانش تنها چهار انگشت دارد. در واقع جنبه جذاب این ایستراگ این است که حتی فردی مانند هاربینگر که رتبه بالایی در دیوان عالی دارد هم زمانی مجبور شده است تا وفاداری خود را نسبت به دیوان عالی اثبات کند.

 

۲۲. چقدر زمان از قسمت سوم گذشته است

مشخص کردن خط زمانی سری فیلم‌های جان ویک تاکنون کار نسبتا آسانی بوده است، زیرا قسمت‌های دوم و سوم بلافاصله پس از وقایع فیلم‌های قبلی آغاز می‌شوند. هرچند که این موضوع با John Wick 4 تغییر کرده و فرانچایز جان ویک بزرگترین جهش زمانی خود را تجربه می‌کند. در حالیکه در فیلم مشخص نشده است که دقیقا چه مدت از پایان قسمت سوم گذشته است، چد استاهلسکی اخیرا خاطرنشان کرده که قسمت چهارم حدود هفت یا هشت ماه بعد از وقایع فیلم قبلی اتفاق می‌افتد. این موضوع هم از طریق زخم‌های التیام یافته بووری کینگ و همچنین بهبودی جان از سقوط مرگبارش به‌خوبی قابل تشخیص است.

 

۲۱. دانی ین به شخصیت نابینای دیگری جان می‌بخشد

شخصیت کین با هنرنمایی دانی ین (Donnie Yen) یکی از جدیدترین شخصیت‌های فرانچایز است که گذشته قابل توجهی با جان داشته است. در حالیکه ستاره هنرهای رزمی فرصت جدیدی پیدا کرده تا مهارت‌هایش را در طول فیلم به نمایش بگذارد، ین قبلا در اسپین آف سینمایی Rogue One: A Star Wars Story ایفاگر نقش Chirrut Îmwe بوده، شخصیتی نابینا که شباهت‌های زیادی به‌ کین دارد. در واقع انتخاب ستاره‌ای بااستعداد مانند دانی ین برای ایفای نقش شخصیتی نابینا مستقیما به یکی از محبوب‌ترین نقش‌های او اشاره دارد.

 

۲۰. پاداش به قتل رساندن جان ویک بعد از قسمت سوم افزایش یافته است

پاداشی که برای کشتن جان ویک تعیین شده بود، بسیار فراتر از چیزی است که در قسمت سوم مشاهده کرده بودیم، چراکه به‌دنبال تلاش‌ عاجزانه مارکی وینسنت د گرامون با بازی بیل اسکاسگارد (Bill Skasgård)، جایزه سر جان ویک از ۱۴ میلیون به ۱۸ میلیون دلار افزایش یافت. البته این موضوع همینجا به‌پایان نرسید، زیرا به‌منظور جلوگیری جان از رسیدن به محل قرار، جایزه سر جان ویک به رقم سرسام آور ۴۰ میلیون دلار رسید.

 

۱۹. معرفی هتل کانتیننتال اوساکا

فیلم John Wick 4 شامل معرفی چهارمین هتل کانتیننال فرانچایز جان ویک است که توسط شیمازو کوجی با هنرنمایی هیرویوکی سانادا (Hiroyuki Sanada) مدیریت می‌شود. بعد از اینکه هتل کانتیننتال شهر نیویورک که مرکز توجه سه قسمت اول بود، شهر اوساکا نیز به رم و کازابلانکا به‌عنوان مکان‌های تایید شده که در آن هتل کانتیننتال وجود دارد، می‌پیوندد.

 

۱۸. اولین نقش آفرینی رینا ساویاما در یک فیلم بلاک باستری

فیلم John Wick 4 اولین تجربه بازیگری رینا ساویاما (Rina Sawayama) است، ستاره‌ای بااستعداد که قبلا یک بار در دو قسمت از سریال Turn Up Charlie نقش آفرینی کرده اما بیشتر به‌خاطر حرفه موسیقی خود به‌عنوان یک ستاره بین المللی پاپ شناخته می‌شود. بازی او در نقش آکیرا هم از نظر احساسی و هم از نظر جسمی بسیار چشمگیر است، زیرا این اولین فیلم بلاک باستری او است. با اینکه هنوز اطلاعات زیادی درمورد آینده این شخصیت با طرفداران به اشتراک گذاشته نشده، سکانس پس از تیتراژ فیلم تاحدودی به احتمال بازگشتش در اسپین آفی سینمایی یا سریالی قوت بخشیده است.

 

۱۷. سربازان زره پوش دیوان عالی شباهت زیادی به سامورایی‌ها دارند

داستان بین‌المللی John Wick 4 به آن اجازه می‌دهد تا فرهنگ‌های مختلفی را به نمایش بگذارد. برای مثال در این فیلم مشاهده می‌کنیم که سربازان زره ‌پوش دیوان عالی که در حمله به هتل کانتیننتال اوزاکا دیده شدند، ایستراگی بزرگ از سامورایی‌ها و جنگجویان ژاپنی هستند. البته این سربازان را نباید با سربازان زره پوش قسمت سوم اشتباه بگیریم، چراکه طرح‌های سامورایی روی لباس این سربازان به خوبی ارتباط آنها با ژاپن را به‌نمایش می‌گذارد. این طرح‌ها شامل داشتن چهره‌هایی روی ماسک‌هایشان است که در سراسر تاریخ اساطیری ژاپن محبوب هستند.

 

۱۶. اهمیت خانواده و پیشینه جان ویک

در قسمت چهارم چندین اشاره به خانواده و پیشینه جان ویک می‌شود که یکی از آنها ارتباط جان با یک باند جنایی روسی به‌نام Ruska Roma است. این فیلم همچنین به‌طور مستقیم تایید می‌کند که جان قبل از پذیرفته شدن توسط خانواده‌اش، یتیم بوده است.

 

۱۵. در قسمت چهارم شاهد سکانس‌های سگ‌ بیشتری هستیم

سری فیلم‌های جان ویک همواره توجه خاصی به سگ‌ها داشته، اما در قسمت سوم بود که به‌لطف حیوانات آموزش‌ دیده سوفیا با بازی هالی بری (Halle Berry) وارد میدان جنگ شدند. بعد از اینکه آنها به خلق سکانس‌های به یاد ماندنی در فیلم قبلی کمک کردند، حالا همراه با آقای هیچ‌کس با هنرنمایی شامیر اندرسون (Shamier Anderson) به John Wick 4 آمده‌اند تا سکانس‌های هیجان انگیز بیشتری خلق کنند.

 

۱۴. مبارزات هیجان انگیز جان در شلوغی

یکی از مهمترین سکانس‌های سری فیلم‌های جان ویک که اکنون به امضای فرانچایز تبدیل شده‌اند، دیدن شخصیت کیانو ریوز است که با مشت و چاقو و تیراندازی در اماکن عمومی، کار دشمنانش را یکسره می‌کند. اینگونه سکانس‌ها ابتدا در دو فیلم اول گنجانده شد و خیلی راحت در قلب طرفداران جای گرفت، به‌خصوص سکانس محبوب و به‌یاد ماندنی مبارزه رم از قسمت دوم که در آن شلیک گلوله با ضربان موسیقی هماهنگ شده بود.

 

۱۳. اسکات دیکنز به شخصیت کیلا جان می‌بخشد

کیلا در قسمت چهارم نقشی محوری دارد، زیرا مرگ او تنها راه بازگشت جان ویک به باند Ruska Roma است. البته به قتل رساندن کیلا کار خیلی آسانی نیست چراکه او بدون شک سرسخت‌ترین دشمن جان ویک به‌شمار می‌رود. این ادعا هم به‌لطف بازیگران بدلکار ماهر و همچنین بازی بی‌نظیر اسکات ادکینز (Scott Adkins) به‌راحتی قابل اثبات است.

 

۱۲. جان ویک دوباره جاردانی نامیده می‌شود

یکی از مهمترین ایستراگ های فیلم John Wick 4 جاردانی خطاب شدن جان ویک توسط باند روسی Ruska Roma است. همانطور که در قسمت سوم تایید شد، نام اصلی جان ویک جاردانی جوونوویچ (Jardani Jovonovich) است و از آنجایی که او با نام جاردانی بزرگ شده، کاملا منطقی است که کتیا جان را با اسم اصلیش خطاب کند.

 

۱۱. آزادی مردم را رهبری می‌کند

وقتی وینستون از مارکیز در موزه لوور پاریس بازدید می‌کند، تلفیقی از هنر واقعی وارد فرانچایز جان ویک می‌شود. این زیبایی شامل چندین نقاشی از جمله Liberty Leading the People می‌شود، یکی از مهمترین آثار یوژن دلاکروا (Eugène Delacroix) که فراتر از نمایش آزادی و دموکراسی، نمادی از چگونگی فرار مردم از رژیم‌های سرکوبگر محسوب می‌شود. از طرفی دیگر این نقاشی به‌خوبی تلاش جان ویک برای خارج شدن از سلطه دیوان عالی کمک می‌کند.

 

۱۰. اشاره به قایق مدوسا

تابلوی دیگری که در موزه لوور قابل مشاهده است، اثری معروف به نام کلک یا همان قایق مدوسا است. این نقاشی که توسط تئودور ژریکو (Théodore Géricault) در سال‌های ۱۸۱۸ و ۱۸۱۹ خلق شده، قرار بود هر نوع احساسی که انسان در یک موقعیت خاص داشته باشد را در خود منعکس کند. قایق مدوسا در پشت وینستون نشان داده می‌شود، هنگامی که او در پایان مکالمه خود با مارکیز جلوی آن می‌ایستد. این می‌تواند به نمایش احساسات مختلفی که مخاطبان با پایان یافتن فیلم احساس می‌کنند یا طبیعت غم انگیز آن کمک کند.

 

۹. بالرین دیگری به اسپین آف سینمایی آنا د آرماس اشاره دارد

یکی دیگر از مهمترین ایستراگ های فیلم John Wick 4 زمانی است که مارکیز به تنهایی در یک تئاتر در حال تماشای یک بالرین است. این سکانس می‌تواند نشانه‌ای از ثروت و موقعیت باورنکردنی او باشد، اما در عین حال می‌تواند به اسپین ‌آف سینمایی Ballerina با بازی آنا د آرماس (Ana de Armas) اشاره داشته باشد. قسمت سوم ثابت کرد که قاتلان را می‌توان به‌عنوان رقصنده در شهر نیویورک آموزش داد، اما شاید همین رویه در پاریس هم اتفاق بیفتد. اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، سکانس بالرین می‌تواند ارتباطی با اولین اسپین آف فرانچایز جان ویک داشته باشد.

 

۸. جان ویک فرمان ماشین قدرتمند و سیاه دیگری را به‌دست می‌گیرد

چیزهای زیادی در این دنیا وجود دارد که جان ویک بهشون علاقه دارد، مانند همسرش هلن و سگ‌هایش، اما او همچنین عاشق رانندگی با یک ماشین قدرتمند است حتی اگر خراب و آسیب دیده باشد.

 

۷. دو فیلم جدید جان ویک و ماموریت غیرممکن از یک لوکیشن استفاده کرده‌اند

سکانس‌های اکشن قسمت چهارم یکی از نکات برجسته فیلم هستند که یکی آنها می‌تواند برای طرفداران سری فیلم‌های اکشن ماموریت غیرممکن آشنا باشد. هر دو فیلم شامل سکانس‌های تعقیب و گریز در طاق پیروزی هستند با این تفاوت که تام کروز (Tom Cruise) سوار موتورسیکلت است اما جان ویک با ماشین در جهت مخالف ترافیک در حال تعقیب و گریز است.

 

۶. گلوله‌های آتشین قسمت چهارم به سریال Game of Thrones مرتبط است

یکی دیگر از جزئیات سرگرم کننده فیلم که ممکن است بسیاری از آن غافل شوند، ارتباط باورنکردنی آن با سریال Game of Thrones است. این قسمت اسلحه‌های جدیدی را معرفی می‌کند که گلوله‌های آتشین شلیک می‌کنند و در اثر برخورد منفجر می‌شوند. اینگونه سلاح‌ها که Taran Tactical Innovations Dracarys Gen-12 نام دارند، نه تنها واقعی هستند، بلکه نامشان نیز از سریال موفق HBO گرفته شده است. در اصل گنجاندن نام دراکری‌ها اشاره‌ای مستقیم به فرمان تارگرین برای تنفس آتش اژدها است و گلوله‌هایی که شلیک می‌کنند همان نفس اژدها است.

 

۵. جان ویک عاشق سگ‌ها است

سگ‌ها همواره بخش مهمی از فرانچایز جان ویک بوده‌اند و شخصیت کیانو به‌خوبی ثابت می‌کند که چقدر آنها را دوست دارد. ما وقتی متوجه این موضوع می‌شویم که وقتی شانس کشتن آقای هیچکس را پیدا کرد، اسلحه خود را برمی‌گرداند و به‌جای آن به چیدی شلیک می‌کند، زیرا جان بهتر از هر کسی غم از دست دادن سگ را درک می‌کند و به‌همین خاطر ترجیح می‌دهد تا آقای هیچکس چنین اتفاق تلخی را تجربه نکند.

 

۴. مداد هنوز بهترین سلاح جان ویک است

یکی دیگر از ایستراگ‌ها استفاده کین از مداد به‌عنوان سلاح است. در ابتدا قضیه کشتن سه نفر با مداد تنها در مکالمات شخصیت‌ها بهش اشاره می‌شد اما در قسمت دوم بالاخره توانستیم برای اولین بار شاهد کشته شدن آدم‌ها با مداد باشیم. حالا کین تصمیم می‌گیرد مدادی را در ژاکت خود نگه دارد و از آن برای ضربه زدن به دست چیدی استفاده ‌کند. البته هنوز مشخص نیست که آیا جان به کین یاد داده که ابزار نوشتن چقدر می‌تواند کشنده باشد یا برعکس، اما قسمت چهارم به همه یادآوری می‌کند که آنها چقدر می‌توانند خطرناک باشند.

 

۳. کلمات نهایی جان ویک روی سنگ قبر

احساساتی که مخاطبان با تماشای مرگ جان ویک در لحظات پایانی فیلم احساس می‌کنند، می‌تواند به این معنی باشد که برخی از جزئیات از قلم افتاده است. این موضوع شامل آخرین کلمات جان ویک قبل از مرگش است. سکانس پایانی فیلم با ذکر نام هلن بعد از چندین فلش بک کوتاه آغاز و سپس با نمایش سنگ قبر آنها کنار یکدیگر به اتمام می‌رسد. اینجاست که احساسات فیلم به ثمر می‌رسد، زیرا روی سنگ قبر جان ویک «شوهر عاشق» نوشته شده است.

 

۲. بازگشت سگ جان ویک

سگ جان ویک در قسمت چهارم برای یک نقش بسیار کوتاه بازمی‌گردد. این سگ دوست داشتنی که از پایان فیلم اول با او بوده و در مراسم تشییع جنازه هم حضور داشته، حالا در اختیار Bowery King است.

 

۱. سکانس پس از تیتراژ فیلم یک اسپین آف جدید را راه اندازی می‌کند

در آخر می‌رسیم به سکانس پس از تیتراژ فیلم، سکانسی که نشان می‌دهد آکیرا به‌دنبال کشته شدن پدرش، سعی می‌کند از کین انتقام بگیرد. سکانس پس از تیتراژ John Wick 4 قبل از فاش شدن سرنوشت هر یک از این شخصیت‌ها به پایان می‌رسد، اما چاقوی کشیده شده توسط آکیرا نشان می‌دهد که اتفاقات بیشتری در راه است. در واقع این سکانس یک ایستراگ کوچک نیست، بلکه قدم بعدی فرانچایز به‌سوی آینده است.

نسخه بلوری فیلم John Wick 4 در تاریخ ۱۳ ژوئن سال جاری (۲۳ خرداد ماه) منتشر خواهد شد.

3.9 8 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا