فصل دهم the walking dead

شکواییه‌ای نسبت به قسمت آخر فصل دهم سریال The Walking Dead

اپیزودی که قرار بود پایان‌بخش هیجان‌انگیز فصل باشد

1%
  • 0/10
شکواییه‌ای نسبت به قسمت آخر فصل دهم سریال The Walking Dead ۶ ۲۰ مهر ۱۳۹۹ یادداشت (تلویزیون) کپی لینک

بالاخره قسمت آخر فصل دهم سریال The Walking Dead منتشر شد اما سطح انتظارات ما از این اپیزود رسما با خاک یکسان شد. در ادامه‌ی این یادداشت، به این موضوع می‌پردازیم که چرا معتقد هستم مردگان متحرک ما را در این اپیزود ناامید کرده است.

شبکه AMC آن‌قدر سطح انتظارات ما را بالا برد که پس از یک وقفه بسیار طولانی‌مدت، مجدد پای سریال مردگان متحرک نشستیم اما آنچه که در اپیزود Certain Doom مشاهده کردیم، دست کمی از یک فاجعه نداشت. این اپیزود قرار بود پرونده فصل دهم را ببندد و رسما قصه‌ی ویسپرها نیز بسته شود. با این تفاسیر، شبکه AMC طی یک اقدام غیرمنتظره اعلام کرد که قرار است فصل دهم، شش اپیزود دیگر نیز داشته باشد. از سمتی دیگر باخبر شدیم که خوشبختانه سریال مردگان متحرک در فصل یازدهم برای همیشه به اتمام می‌رسد و هواداران پروپاقرص دنیای مردگان متحرک می‌توانند دیگر اسپین-‌آف‌های این سریال را تماشا کنند. در این مطلب نه قرار است نگاهی داشته باشیم به سریال‌های دیگر مردگان متحرک و نه قرار است کل فصل دهم را با یکدیگر بررسی کنیم. اشتباه نکنید! هنوز وقت برای به زیر تیغ بردن کل فصل دهم نرسیده و سر موعد مقرر، فصل دهم را در قالب یک نقد و بررسی موشکافی خواهیم کرد. در این یادداشت تنها به اپیزود شانزدهم از فصل دهم نگاه می‌کنیم و با یکدیگر به این مقوله می‌پردازیم که چرا این اپیزود، برخلاف انتظارات و پیش‌بینی‌هایمان، دست کمی از یک فاجعه نداشت.

تعداد شخصیت‌های دنیای مردگان متحرک آنقدری زیاد است که انتظار داشتیم در اپیزود شانزدهم، چند نفری به همان روش‌های خونین و همیشگیِ سریال، قلع و قمع شوند. از طرفی دیگر شخصیت‌های زیادی از خط داستانی به‌طور موقت کنار گذاشته شدند. ما رسما از ریک گرایمز و میشون خبری نداریم. آنچه که برای ما تماشاگرهای سریال باقی مانده یک عده شخصیت‌های تازه‌وارد است که هنوز خیلی کار دارند تا بتوانیم با آنها ارتباط برقرار کرده و حسی نسبت به شخصیت‌هایشان داشته باشیم. از آنجایی هم که تا پایان کلی سریال چیزی بیشتر از یک فصل باقی نمانده، فعلا بعید به نظر می‌رسد که مجموعه در فصل دهم خود را از شر دردسرهای دریل و کارول خلاص کند. قاعدتا این رویه معقولانه‌تر است که چنین شخصیت‌هایی که یک عمر با آنها خاطره پیدا کردیم برای اپیزود پایانی فصل یازدهم نگه داشته شوند. این موارد را گفتیم تا به این سوال برسیم که پس قرار است در اپیزود شانزدهم در نبرد با ویسپرها چه شخصیت‌هایی کشته شوند؟

قسمت آخر فصل دهم سریال the walking dead
به خنک‌ترین و کسل‌کننده‌ترین وضع ممکن پرونده‌اش با سریال بسته شد!

مشکل دقیقا در همین ماجراست که فرد چندان مهمی در جناح مثبت داستان در این اپیزود کشته نمی‌شود. اپیزود شانزدهم تنها اسم جذابی دارد (Certain Doom) و از این نام رسما هیچ حس و حالی به تماشاگر منتقل نمی‌شود. از آنجایی هم که شبکه AMC گفته قرار است روی ماجراجویی‌های دو شخصیت کارول و دریل کار کند، این احتمال که این دو شخصیت نیز تا پایان سریال مردگان متحرک زنده بمانند بسیار بالاست. در بدترین سناریو، دریل و کارول راه خودشان را مثل ریک گرایمز در وسط خط اصلی داستان از مجموعه جدا می‌کنند که قطعا آن نقطه از داستان که این اتفاق بیفتد، هواداران زیادی از این رویه به شدت خشمگین خواهند شد. این همه سریال را دنبال نکرده‌ایم که در واپسین اپیزودهای مردگان متحرک، این بازمانده‌ها از خط داستانی غیب شده و بروند پیِ کارشان تا روز موعود!

از انتظاراتی که نسبت به اپیزود شانزدهم داشته‌ایم، تنها بازگشت مگی محقق شده و این رویداد، تنها اتفاق مثبت و خوبی بوده که در این قسمت رخ داده

اگر از دو شخصیت دوست‌داشتنی حال حاضر سریال فاکتور بگیریم، یوجین و ایزیکیل به عنوان افرادی که با آنها تا حدودی ارتباط برقرار کردیم می‌مانند که باید در اپیزودهای باقی‌مانده سلاخی شوند! اما وقتی آنها از نبرد با ویسپرها قسر دررفته‌اند، چه الزامی دارد در رویدادهای باقی‌مانده حتما کشته شوند؟ از سوی دیگر نیگان را داریم که انصافا جفری دین مورگان، یک تنه با ایفای نقش استثنایی خود توانسته اغلب ضعف‌های فصل دهم را پوشش دهد. از آنجایی که نیگان، تغییر و تحولات زیادی کرده و در حال حاضر یکی از شخصیت‌هایی است که می‌توان روی درستکاری‌اش حساب باز کرد، آیا باید انتظار داشته باشیم در فصل دهم بمیرد؟

ظاهرا این طرز تفکرها را سناریونویس‌های سریال داشته‌اند که در اپیزود شانزدهم نتوانسته‌اند یک جهنم واقعی را ایجاد کنند، چون واقعا شخصیت‌های ریز و درشت داستان هیچ الزامی برایشان وجود نداشته که بمیرند. نبرد با ویسپرها با حداقل‌ترین خسارات ممکن به پایان می‌رسد و حتی پدر گابریل که رسما یکی از سطحی‌ترین، بی‌خاصیت‌ترین و حال‌به‌هم‌زن‌ترین شخصیت‌های سریال تا به امروز محسوب می‌شود نیز زنده مانده است.

از انتظاراتی که نسبت به اپیزود شانزدهم داشته‌ایم، تنها بازگشت مگی محقق شده و این رویداد، تنها اتفاق مثبت خوبی بوده که در این قسمت رخ داده است. درست زمانی که فکر می‌کردیم فصل دهم می‌تواند ناجی مجموعه مردگان متحرک باشد و دل‌مان را حسابی سر نبرد با ویسپرها صابون زده بودیم، با یکی از خنک‌ترین و کسل‌کننده‌ترین نبردها مواجه شدیم. فعلا می‌توانیم خودمان را این‌گونه قانع کنیم که این نبرد کسل‌کننده، تنها به خاطر این مسئله است که شبکه AMC می‌خواهد شش اپیزود دیگر در قالب فصل دهم به ما ارائه – بخوانید غالب (!) – کند. شاید در اپیزود پایانی فصل، این خشم ما نیز فروکش کند که چرا در اپیزود Certain Doom با یک هیجان خالص، آن هم با یک دوز بسیار بالا طرف حساب نبودیم. اپیزود شانزدهم تا به لحظه نگارش این بررسی کوتاه، قطعا ناامیدکننده‌ترین قسمت فصل دهم محسوب می‌شود.

نظر شما چیست؟ آیا شما هم از اپیزودی که قرار بود پایان‌بخش فصل دهم سریال The Walking Dead باشد ناامید شده‌اید؟ نظر و دیدگاه‌تان را هر چند مخالف با ما و دیگر خوانندگان این یادداشت به اشتراک بگذارید. لازم به ذکر است که نقد و بررسی فصل دهم سریال The Walking Dead به صورت کامل، کمی پس از انتشار اپیزود شانزدهم در وب‌سایت سرگرمی منتشر خواهد شد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments