#مهسا_امینی

حمایت از کسب‌و‌کارهای کوچک با راه‌اندازی پلتفرم دیجی فای

دیجی فای

دیجی فای به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های دیجیکالا، نشستی برگزار کرد تا فعالیت‌ها و آینده‌ی کاری مجموعه‌اش را تشریح کند.

در مراسم دیجی فای، محمد فرخ‌نژاد، مهیار ابوترابی و حسین خلیلی از موسسان این مجموعه و ندا گلشن، معاون محصول دیجی‌کالا به عنوان نماینده سرمایه‌گذاران و عضو هیأت مدیره دیجی فای، درباره فعالیت‌ها و اهداف این مجموعه گفتگو کردند.

محمد فرخ‌نژاد، مدیرعامل و هم‌بنیانگذار این مجموعه گفت که این مجموعه فعالیت خود را در سال ۱۳۹۵ با نام بونس آغاز کرد و ایده اولیه آن ایجاد یک سیستم وفاداری مشتریان برای کسب‌وکارهای کوچک و متوسط بود که خودمان به صورت حضوری با صاحبان این کسب‌وکارها در ارتباط بودیم تا متوجه شویم نیاز اصلی آن‌ها چیست. همان زمان بود که متوجه شدیم کسب‌وکارهای حضوری دو مشکل و نیاز اساسی دارند. مشکل اول این کسب‌وکارها اتصال به سیستم‌های مختلف جداگانه برای بخش‌هایی چون صندوق، حسابداری و باشگاه مشتریان بود که با یکدیگر هماهنگ نبودند. مشکل دوم آن‌ها هم نیاز به آنلاین‌شاپ برای فروش اینترنتی محصولاتشان بود. اینجا بود که ما به فکر توسعه محصولی به نام بونس ۳۶۰ افتادیم که در دل آن آنلاین‌شاپ، سیستم وفاداری مشتریان و صندوق فروشگاهی قرار داشت.

وی درباره تاثیر همه‌گیری کرونا بر کسب‌وکارها گفت: از آنجا که مشتری‌های ما فروشگاه‌های حضوری بودند، با همه‌گیری کرونا کسب‌وکار ما افت شدیدی کرد. با این وجود، ما تلاش کردیم تیممان را حفظ و همچنان بر حل مشکلات مشتریانمان تمرکز کنیم و تلاش کردیم دیجی فای را تبدیل به بستر جامعی کنیم که ارائه‌دهندگان خدمات مختلفی همچون مارکتینگ و جذب مشتری، ارسال و پرداخت، حسابداری، تولید محتوا و … بتوانند در محیط کاربری دیجی فای خدماتشان را به پذیرنده‌ها ارائه دهند.

مهیار ابوترابی، هم‌بنیانگذار و مدیر مارکتینگ دیجی فای در ادامه گفت: از آنجا که کسب‌وکارهای بزرگ و برندهای شناخته‌شده سازوکارها و راه‌حل‌های مخصوص خودشان را برای رشد و توسعه دارند، تمرکز ما بر کسب‌وکارهای کوچک و متوسطی است که محصولی برای فروش دارند. تفاوتی ندارد که آن‌ها فروشگاه حضوری، مزون اینستاگرامی، شیرینی‌پزی خانگی یا تأمین‌کننده لوازم جانبی گوشی باشند. مهم این است که هر کسب‌وکاری که قصد فروش آنلاین محصولاتش را داشته باشد، می‌تواند از طریق دیجی فای فروشگاه مخصوص خود را بسازد.

وی معتقد است که دیجی فای رقیب دیجی‌کالا، ترب و باسلام نیست، چون این ابزارها مکمل سایت‌های اختصاصی فروشنده‌ها برای فروش و درآمد بیشتر هستند و این مجموعه سعی دارد این ابزارها را به دیجی فای متصل کند.

به گفته‌ی وی، یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دیجی فای پشتیبانی همه‌جانبه از پذیرنده‌ها است. این مجموعه در تمام مراحل راه‌اندازی فروشگاه، از اضافه کردن محصول تا خرید دامنه دلخواه و اتصال به درگاه پرداخت، همراه مشتری است.

مهیار ابوترابی استفاده از ظرفیت‌های دیجی‌کالا برای توسعه و رشد کسب‌وکارهای مستقل را یکی از مهم‌ترین اهداف این مجموعه دانست و با اشاره به اهمیت بحث آموزش در تحقق رشد چنین کسب‌وکارهایی، از بخش آکادمی دیجی فای به عنوان یکی از مرجع‌های تخصصی برای ارائه وبینارها و کارگاه‌های آموزشی کاربردی و صنفی نام برد. در مجموع او مزیت دیجی فای نسبت به دیگر بازیگران این حوزه را یکپارچگی، همه جانبه بودن و همراهی با کسب‌وکارها دانست.

حسین خلیلی، هم‌بنیانگذار و مدیر فنی این مجموعه نیز گفت: شباهت اسمی میان دیجی فای و شاپیفای اتفاقی نیست چون ما خلأ وجود کسب‌وکاری چون شاپیفای را در اکوسیستم ایران حس می‌کنیم. شاپیفای تنها یک فروشگاه‌ساز ساده نیست، بلکه یک اکوسیستم است که افراد زیادی از افراد به واسطه آن شغل و فعالیت دارند. حتی داخل ایران هم افرادی هستند که برای شاپیفای پلاگین و تِم می‌نویسند.

حسین خلیلی، هدف دیجی فای را دقیقا رسیدن به چنین نقطه‌ای دانست و به این نکته اشاره کرد که سرعت رشد و آپدیت‌ محصول این مجموعه بسیار بالاست. او همچنین از دیجی‌کالا به عنوان بزرگترین بازیگر حوزه تجارت الکترونیک در ایران یاد کرد، بازیگری که دیجی فای با استفاده از تجربه و امکانات آن می‌تواند به رشد بسیار زیادی دست پیدا کند.

مدیر فنی دیجی فای هدف این مجموعه را تبدیل شدن به بهترین فروشگاه‌ساز و ارائه محصولی دانست که همه افراد با هر سطح از دانش و تخصص بتوانند از آن استفاده کنند.

در پایان ندا گلشن، معاون محصول دیجی‌کالا و عضو هیأت مدیره دیجی فای در خصوص حضور دیجی‌کالا در این حوزه و فعالیت‌های این مجموعه در این بازار گفت: دیجی‌کالا طی ۱۰ سال ابتدایی فعالیت خود یک خرده‌فروش بود که تمام محصولات را خودش تهیه می‌کرد و به دست مصرف‌کننده می‌رساند. اما از سال 95 به بعد دیجی‌کالا وارد نسل دوم ای‌کامرس، یعنی بازارگاه یا مارکت‌پلیس شد و محصولاتش را از طریق دیگر فروشندگان نیز به دست مشتریان رساند. پس از آن بین سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۰ که سال‌های سختی بود، ما با تقاضای بسیار بالا برای خرید و فروش آنلاین مواجه شدیم. اینجا بود که متوجه شدیم نیاز اصلی بازار داشتن زیرساخت‌هایی است که به ذی‌نفعان این حوزه و حتی خود ما کمک می‌کند تا فروش اینترنتی قوی داشته باشیم، پس به سمت حوزه‌های راه‌حل محور رفتیم.   

او در ادامه ایده دیجی فای و ورود دیجی‌کالا به این حوزه را مربوط به نسل چهارم ای‌کامرس دانست و افزود: باور داریم دیجی‌کالا با در اختیار قرار دادن امکانات و زیرساخت‌های خود به کسب‌وکارهای نسل چهارم تجارت الکترونیک چون دیجی فای، می‌تواند مسیر دسترسی عده زیادی از افراد به حوزه خرید و فروش اینترنتی را هموار کند. این موضوع باعث می‌شود تا همه فروشندگان به شکل دموکراتیک و غیرمتمرکز با روش و استانداردهای خودشان محصولاتشان را به مشتریانشان بفروشند. 

مدیر محصول دیجی‌کالا همچنین نسل سوم وب را حرکتی برای از بین بردن انحصار در بازارهای مختلف دانست و بر این موضوع تأکید کرد که کسب‌وکارهایی چون دیجی فای به ایجاد چنین عدالت و دسترسی بی‌واسطه‌ای به بازارهای مختلف کمک می‌کنند.

او در انتها سرمایه‌گذاری دیجی‌کالا بر این مجموعه را نقطه شروع ورود دیجی‌کالا به این حوزه‌ و آغاز فعالیت‌های آن برای دسترس‌پذیر کردن بازارهای مختلف برای انواع کسب‌وکارها دانست.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا