#مهسا_امینی

VALVe همچنان روی عرضه استیم دک در تاریخ تعیین شده تاکید دارد

یک ماه تا غول کوچک گیمینگ

عرضه استیم دک

طبق اعلام رسمی سازندگان، تاریخ عرضه استیم دک (Steam Deck) همانطور که پیش‌تر هم گفته شده بود در ماه آینده سال ۲۰۲۲، یعنی فوریه (از ۱۲ بهمن تا ۹ اسفند) است و هیچ چیز روی این مورد تاثیرگذار نخواهد نبود؛ حتی کمبود قطعاتی که مانع رسیدن این کنسول همراه در ۲۰۲۱ به دست کاربران شده بود!

سال گذشته شرکت Valve بالاخره پس از مدت‌ها کنسولی را معرفی کرد که شاید خیلی از طرفداران مدت‌ها به دنبال آن بودند؛ یک دستگاه همراه، اما قدرتمند، که می‌تواند در کیفیتی مناسب بازی‌های رایانه شخصی را از فروشگاه استیم به صورت مستقیم (بدون استفاده از کنسول ابری) اجرا کند! این ایده مدت‌ها پیش در ذهن شرکت‌هایی مانند سونی (Sony) بود و شاید بهترین کنسول دستی حاضر نیز همان نینتندو سوییچ باشد. با این وجود، استیم دک معرفی شد تا همه چیز را تغییر دهد.

در واقع قابلیت‌های این کنسول دستی با کارت گرافیک قدرتمندی که با فناوری RDNA 2 دارد، به حدی بالاست که عملا آن را به یک رایانه شخصی همراه تبدیل می‌کند! چند ماه پیش در سال ۲۰۲۱ نسخه‌هایی از این کنسول به دست رسانه‌های مختلف و سازندگان رسیده بود تا آن را تست کنند و در این حین، متوجه شدیم که ظاهرا کاربران به این بخش دسترسی دارند تا حتی روی این کنسول دستی ویندوز نصب کنند! این خود خیلی در فروش دستگاه تاثیرگذار است و حتی باعث می‌شود تا بتوانید نصب بازی‌های خود را از اپیک گیمز یا به صورت دستی با دانلود از سایت‌های غیره انجام دهید!

با این حال، چیزی که مانع یک عرضه بسیار پرشکوه و پراستقبال برای استیم دک شد، کمبود چیپ در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ بود. در واقع این دو سال با ادامه پاندمی ویروس کرونا و بسته ماندن در شرکت‌های سازنده تراشه، نه‌تنها استیم دک بلکه ساخت و عرضه گوشی‌های هوشمند و همچنین کنسول‌های پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس نیز با مشکل مواجه شد. به همین دلیل نیز به جای اینکه در تابستان سال ۲۰۲۱ شاهد عرضه استیم دک باشیم، ناگهان خبر تاخیر آن منتشر شد.

در آن زمان وَلو اعلام کرد که ماه فووریه در زمستان و اوایل سال ۲۰۲۲ را برای عرضه کنسول دستی خود مد نظر دارد، اما بعدها شایعاتی منتشر شدند که این تاریخ نیز دستخوش تغییرات شده و احتمالا تابستان سال آینده شاهد عرضه این دستگاه خواهیم بود. این در حالی است که امروز، سازندگان در فضای مجازی رسما اعلام کردند که در دسترس قرار گرفتن استیم دک در تاریخ تعیین شده، همچنان سر جای خودش باقی خواهد ماند. در واقع اعلام شده که آن‌ها حتی نسخه‌های متعددی از کنسول‌های دستی خود را برای استودیوهای بازی‌سازی ارسال کرده‌اند تا روند طراحی و عرضه عناوین مختلف روی این دستگاه بدون مشکل و با سرعت بالا انجام شود.

استیم دک با توجه به مشخصات فنی که برای آن اعلام شده، می‌تواند بازی‌های مختلف رایانه شخصی را به صورت مستقیم با کیفیت حداقل 720p در نرخ فریم بالای ۵۰ اجرا کند. اما اینکه چه بازی‌هایی با آن سازگار هستند و می‌توانند روی استیم دک اجرا شوند، هنوز به صورت کامل مشخص نشده است. البته در واقع اینجا منظور قدرت اجرایی است نه سازگاری، چراکه استیم دک با هر بازی رایانه شخصی سازگار خواهد بود. به همین دلیل نیز سازندگان در نظر دارند تا به زودی یک سیستم جدید برای فروشگاه استیم طراحی کنند که در آن نشان می‌دهد هر بازی روی چه گرافیک و نرخ فریمی در این دستگاه اجرا می‌شود.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا