تریلر دوم فیلم اسپایدرمن 3 - Spider-Man: No Way Home

تریلر دوم اسپایدرمن 3 چه اطلاعاتی از داستان فیلم را فاش می‌کند؟

این‌بار تکذیب شایعات!

تریلر دوم فیلم اسپایدرمن 3 که با عنوان No Way Home اکران می‌شود، به تازگی منتشر شده و در آن جزئیاتی وجود دارد که برخی از شایعات را تایید و بسیاری دیگر را تکذیب می‌کند! مانند حضور  مرد عنکبوتی توبی مگوایر و اندرو گارفیلد که جایگاه آن‌ها در این اثر سینمایی هنوز هم مشخص نیست! (برای خواندن جزئیات کامل تریلر بهتر است بخش آخر این مطلب را مطالعه کنید).

فیلم Spider-Man: No Way Home در واقع چهارمین اثر سینمایی خواهد بود که در قالب فاز چهارم دنیای سینمایی مارول اکران می‌شود. فاز سوم MCU با کشتن ثانوس و شکست او پایان پیدا کرد، اما چنان که پیداست فاز چهارم به کلی یک دوره تازه و فوق‌العاده گسترده‌تر را پیش روی ابرقهرمانان و حتی ابرشرورهای مارول قرار می‌دهد تا به هر طریقی وارد این جهان سینمایی شوند یا روایت خود را از سر بگیرند. با این حال المان اصلی جهان سینمایی مارول در فاز چهارم، مولتی‌ورس یا همان جهان موازی خواهد بود؛ به نحوی که حال دیگر تنها یک جهان پایدار و یکسان وجود ندارد، بلکه چندین و چند دنیای موازی و زمین دیگر هم هستند که همگی عناصر خاص خود را دارند.

با این وجود هنوز هیچکدام از فیلم‌های سینمایی دنیای مارول به این بعد تازه نپرداخته، در حالی که سریال Loki نحوه ایجاد جهان موازی در MCU را نشان داد و سپس سریال انیمیشنی What If…? اتفاقاتی از دیگر دنیای موازی را به نمایش گذاشت تا بدانیم که هر جهان خاص است و احتمال دارد که افرادی از یک دنیا به دنیاهای دیگر حمله‌ور شوند! حال برای اینکه این موضوع بهتر جا افتاده شود، نیاز است تا به جز سریال‌ها، شاهد فیلم‌ها و پروژه‌های سینمایی مارول در فاز چهارم باشیم. در واقع آثاری مانند Doctor Strange: In The Multiverse of Maddness و Ant-Man: Quantomania قرار است تا ابرشرور اصلی مولتی‌ورس سینمایی مارول را نشان داده و همه چیز را برای فاز پنجم آماده کنند، اما پیش از آنکه پای این فیلم‌ها در میان باشد، Spider-Man: No Way Home شاهد حضور ابرشرورهای قدیمی و کلاسیک مرد عنکبوتی خواهیم بود!

تریلر دوم فیلم اسپایدرمن 3 و داستان ابرشرورهای قدیمی

مدتی پیش اولین تریلر از فیلم Spider-Man: No Way Home منتشر شد و در آن دیدیم که پیتر پارکر (Peter Parker) با بازی تام هالند (Tom Holland) در ادامه اتفاقاتی که در فیلم Spider-Man: Far From Home افتاده بود، حال توسط مردم به عنوان یک مجرم شناخته شده و دیگر نمی‌تواند از خود دفاع کند. در نتیجه او دست به شنل دکتر استرنج (Dr. Strange) می‌شود تا با جادو ذهن تمام افراد را از دانستن هویت پیتر پارکر پاک کند. حال درست وقتی که وانگ (Wong) به او می‌گوید که این کار خیلی خطرناک است و نباید چنین جادویی را انجام داد، استرنج کار را انجام داده و همه چیز بهم می‌ریزد!

به گفته استرنج در تریلر اول، آن‌ها قوانین زمان و مکان را دچار مشکل کردند، در نتیجه ارتباط با جهان موازی فراهم شده است. او اظهار می‌کند که مولتی‌ورس مسئله‌ای است که آن‌ها خیلی کم درباره آن اطلاعات دارند، در نتیجه باید آن را یک تهدید بزرگ دانست. با این حساب در ادامه تریلر می‌بینیم که ابرشرورهایی مانند گرین گابلین (Green Goblin) و دکتر اختاپوس (Doc Oc) اینبار در جهان سینمایی مارول حاضر می‌شوند! اما نکته اینجاست که آن‌ها مربوط به خط زمانی سه‌گانه قدیمی مرد عنکبوتی به کارگردانی سم ریمی هستند که حال به این جهان آورده شده و ظاهرا از زمان مرگ خود جدا شده‌اند.

حال اینکه این ابرشرورهای شناخته شده که حتی بازیگران آن‌ها مانند آلفرد مولینا (Alfred Molina) و ویلم دفو (Willem Dafoe) در جهان سینمایی مارول حاضر شده‌اند، برای بسیاری از طرفداران این معنا و مفهوم را داشت که ظاهرا اسپایدرمن توبی مگوایر (Tobey Maguire) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) هم در این اثر سینمایی حاضر خواهند شد، در حالی که تریلر دوم تا حدودی حجت را بر شایعات تمام می‌کند تا بدانیم که هنوز هم احتمال نبودن توبی و اندرو در این فیلم وجود دارد!

جزئیات تریلر

در این تریلر جدید ابتدا ترکیبی از صحنه‌های جدید و قدیمی از ویدیو تیزر اول نشان داده می‌شود، جایی که ظاهرا پیتر پارکر و ام جی (MJ) در محاصره نیروهای پلیس هستند و قصد فرار کردن را دارند. با این وجود طولی نمی‌کشد تا خیلی سریع به نتیجه بعد از اعمال جادو توسط دکتر استرنج می‌رویم و او می‌گوید که پس از اجرای این طلسم، باعث شده تا برخی مهمان‌های ناخوانده از تمامی جهان‌های مختلف وارد دنیای آن‌ها بشوند! اما یکی از مهم‌ترین اتفاقات فیلم، دقیقا درصحنه بعد از توضیحات دکتر استرنج اتفاق می‌افتد.

اینبار در صحنه‌های جدید شاهد درگیری بین پیتر پارکر و دکتر اختاپوس خواهیم بود و به نظر می‌رسد که مرد عنکبوتی بیشتر قصد فرار کردن از دست او را دارد تا اینکه بخواهد مبارزه کند. اما ظاهرا در نهایت اسپایدرمن گیر افتاده و اختاپوس می‌تواند صورت او را ببیند، در حالی که بعد از دیدن چهره پیتر، او اظهار می‌کند که تو پیتر نیستی! این جمله خود به تنهایی می‌تواند چندین و چند نظریه مختلف را درباره داستان فیلم و همچنین مولتی‌ورس MCU به وجود بیاورد که مهم‌ترین و شاید درست‌ترین آن، تایید شدن وجود داستان اسپایدرمن توبی مگوایر در جهان‌های موازی به وجود آمده است؛ چراکه دکتر اختاپوس با بازی آلفرد مولینا از آن جهان آمده و در دنیای او، پیتر پارکر ظاهر نسبتا متفاوتی دارد، به همین دلیل او اسپایدرمن تام هالند را نمی‌شناسد!

حال اینکه چطور جهان پیتر پارکر تام هالند در آن اوتو اکتیویس (Otto Octavious) ندارد خود کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما حداقل در ادامه تریلر دوم فیلم اسپایدرمن 3 می‌بینیم که پیتر، ام جی و ند (Ned) نام اکتیویس را از زبان خود او می‌شنوند و همین آن‌ها را می‌خنداند! به هر حال دکتر اختاپوس زمانی ابهت داشت و حال مسخره دست چند بچه دبیرستانی شده، اما نکته اینجاست که در این سکانس آن‌ها قصد جنگیدن ندارند! به نحوی که انگار دکتر اختاپوس متوجه جا به جایی خود در زمان و مکان از جهانی به جهانی دیگر شده و قصد حمله کردن به پیتر پارکری که اصلا هدف او نیست را هم ندارد!

ولی پس از این صحنه بامزه، بالاخره نوبت به اظهارات دکتر اختاپوس و استرنج می‌رسد؛ جایی که به پیتر پارکر می‌گویند ابرشرورهای دیگری هم به جز اختاپوس به این جهان منتقل شده‌اند که باید به همان لحظه و صحنه مرگ خود بازگردند. در واقع گفته می‌شود که پیتر در حال مبارزه با ارواح است، چراکه تمامی این افراد در یک خط زمانی دیگر تک به تک در حال مبارزه با مرد عنکبوتی کشته شده‌اند! این یعنی توبی مگوایر و اندرو گارفیلد یا هر اسپایدرمن دیگری آن‌ها را (همانطور که در سه‌گانه سم ریمی و فیلم‌های The Amazing Spider-Man دیده بودیم) نابود کرده‌اند، ولی با بهم زدن قوانین زمان حال آن‌ها از گذشته و یک خط زمانی دیگر به این جهان آمده‌اند تا از تقدیر خود فرار کنند. استرنج می‌گوید که این افراد باید به زمان و جهان خود بازگردند، اما پیتر به دنبال راه نجات است! همین هم باعث درگیری بین اسپایدرمن و دکتر استرنج می‌شود.

با این وجود نکته‌ای که در این میان بسیار دارای اهمیت است، وجود یک جعبه در دستان دکتر استرنج خواهد بود که ظاهرا به واسطه آن می‌تواند طلسم را خنثی کرده و این ابرشرورهای گرامی را به جایی که به آن متعلق هستند بازگرداند. اما وقتی که پیتر مخالفت می‌کند، او جعبه را می‌دزدد! البته طولی هم نمی‌کشد که در سکانس بعدی تریلر دوم اسپایدرمن 3 استرنج او را می‌گیرد و درست به مانند انشنت وان (The Ancient One) با یک ضربه جسمش را خالی می‌کند!

در صحنه بعد از تریلر جدید فیلم Spider-Man: No Way Home نیز سکانس‌های مختلفی از مبارزه بین پیتر پارکر و ابرشرورهای مختلف را می‌بینیم. اما در این صحنه‌ها یک نکته خیلی مهم وجود دارد، آن هم این است که دو شخصیت الکترو (Electro) و سندمن (Sandman) هم در این اثر سینمایی حضور دارند، اما چنان که به نظر می‌رسد، این سندمن آن موردی که در سه‌گانه سم ریمی دیده بودیم نیست؛ چراکه اصلا در آن کشته نشد که اینجا از لحظه مرگ فرار کرده باشد، و این الکترو هم آن موردی نیست که با بازی جیمی فاکس (Jamie Foxx) در فیلم The Amazing: Spider-Man 2 دیده بودیم؛ چراکه برق این کاراکتر اینجا زرد است و اگر ویدیو را برای دیدن چهره او یک لحظه نگه دارید، مشخص می‌شود که حتی لباس متفاوتی هم دارد.

در نتیجه، پای یک جهان دیگر هم در میان است که در یکی از آن‌ها سندمن توسط پیتر پارکر نابود شده و الکترو در آن ساعقه‌عای زرد رنگ می‌زند! همچنین با این حساب دیگر نمی‌توان منتظر آن ماند که توبی مگوابر و اندرو گارفیلد در این اثر سینمایی حاضر باشند، چراکه ابرشرورهای این فیلم همگی به دست آن‌ها در گذشته نابود شده‌اند و آمدن آن‌ها به جهان اسپایدرمن تام هالند یک اشتباه در طلسم استرنج بوده است! همچنین در صحنه نهایی مبارزه بین پیتر با سندمن و الکترو، می‌توانید لیزارد (The Lizard) را هم در قسمت پایین تماشا کنید که حمله می‌کند. در آخر این درگیری هم می‌بینیم که پیتر برای نجات ام جی پایین می‌پرد و می‌خواهد دستش را بگیرد تا سقوط نکرده و مثل گون استیسی (Gwen Stacy) در The Amazing Spider-Man 2 نمیرد! در حالی که درباره این سکانس نظریه جالب‌تری هم وجود دارد.

وقتی که لیزارد همه چیز را لو می‌دهد!

صحنه فوق را یکبار دیگر مشاهده کنید؛ الکترو به چه کسی حمله می‌کند؟ همچنین اگر به لیزارد دقت کنید، در صورتی که هیچکس او را نمی‌زند ظاهرا او ضربه می‌خورد! حتی مشتی که سندمن می‌خواهد بزند هم معلوم نیست که به سمت چه چیزی پرتاب می‌شود. در نتیجه این مبارزه یک صحنه جنگ کاملا سه جانبه است و به احتمال بسیار زیاد، دو مبارز دیگری که در کنار اسپایدرمن مبارزه می‌کنند هم دو اسپایدرمن دیگر خواهند بود!

همچنین در سکانسی که یک دست به سمت ام جی دراز می‌شود تا او را نجات دهد، برخی از کاربران اعتقاد دارند که این پیتر پارکر تام هالند نیست، بلکه اندرو گارفیلد برای اینکه او ام جی را از دست ندهد خودش را می‌رساند. در نتیجه دستی که در این صحنه دیده می‌شود، در واقع دست اندرو گارفیلد است که به داد ام جی می‌رسد.

صحنه پایانی تریلر نیز لحظه‌ای دکتر استرنج و پیتر پارکر را نشان می‌دهد که در آن استرنج می‌گوید «آن‌ها در حال آمدن هستند و من نمی‌توانم جلویشان را بگیرم!». این در حالی است که فضای دور آن‌ها مثل زمانی که در سریال What If…? افراد از جهانی به جهان دیگر می‌رفتند خطوطی شکسته دارد و احتمالا همان صحنه اجرای طلسم است. به هر حال دو اسپایدرمن دیگر فیلم‌های قدیمی مارول در این تریلر هم دیده نشدند، اما حداقل فهمیدیم که داستان آن‌ها در به عبارتی Canon بوده و در مولتی‌ورس MCU قرار دارد. درست به مانند جهان شخصیت ونوم (Venom) و ادی براک (Eddie Brock) با بازی تام هاردی (Tom Hardy) که حال به دنیای پیتر پارکر تام هالند آمده‌اند تا یک کراس اور تمام عیار بین جهان سینمایی سونی و مارول شکل بگیرد.

اما نظر شما درباره تریلر جدید فیلم اسپایدرمن 3 چیست؟ آیا واقعا توبی مگوایر و اندرو گارفیلد در این فیلم نبوده و فقط نام از جهان آن‌ها برده می‌شود؟ یا اینکه سونی برای آینده این دو اسپایدرمن برنامه داشته و می‌خواهد آن‌ها را بعدا در سایر پروژه‌های خود قرار دهد؟

فیلم Spider-Man: No Way Home برای اکران در تاریخ ۲۶ آذر (۱۷ دسامبر) در نظر گرفته شده و نسخه بلوری آن برای تماشا در کشورهایی که این اثر سینمایی را پخش نمی‌کنند تا حدود دو ماه بعد منتشر خواهد شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

17 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا