سونی برای خرید اینسامنیاک بیش از ۲۰۰ میلیون دلار هزینه کرد

هزینه‌ای که ارزشش را داشت

استودیوی سازنده‌ی Spider-Man

به لطف فرمی که برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارسال شد، اکنون می‌دانیم سونی بیش از ۲۰۰ میلیون دلار برای خرید استودیوی سازنده‌ی Spider-Man هزینه کرده است.

جدیدترین محصول استودیوی اینسومنیاک گیمز در سال ۲۰۱۸ میلادی تحت عنوان Spider-Man به‌ صورت انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن ۴ منتشر شد. این بازی اکشن و ماجراجویی توانست به‌واسطه‌ی شخصیت‌پردازی، سیستم مبارزه، روایت و سیستم تاراندازی کم نقص تحسین مخاطبان و منتقدان را برانگیزد. این بازی نه تنها سریع‌ترین فروش را در میان بازی‌های ابرقهرمانی داشت، بلکه در حال حاضر یکی از پرفروش‌ترین عناوین انحصاری کنسول نسل هشتمی سونی محسوب می‌شود. طبق آمارها، محصول اینسومنیاک گیمز با ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نسخه در رتبه‌ی دوم این لیست است. رتبه‌ی اول هم به Uncharted 4: A Thief’s End با ۱۶ میلیون نسخه تعلق دارد.

حدودا یک سال پس از عرضه‌ی Spider-Man، سونی از خرید اینسومنیاک گیمز خبر داد. متاسفانه در آن زمان هیچ اشاره‌ای به مبلغ قرارداد خرید نشد اما به لطف فرمی که چندی پیش برای کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا ارسال شد، مبلغ این قرارداد را می‌دانیم. بر این اساس، سونی برای خرید استودیوی سازنده‌ی Spider-Man مبلغ ۲۲۹ میلیون دلار پرداخت که بخش عمده‌ی آن به‌ صورت نقد بوده است. در نگاه اول، پرداخت چنین مبلغ هنگفتی شاید کار چندان عقلانی نباشد اما نباید فراموش کرد این استودیوی آمریکایی در طول فعالیت خود سه فرنچایز موفق برای کنسول‌های این شرکت خلق کرده است.

تد پرایس (Ted Price) در سال ۱۹۹۴ استودیوی اینسومنیاک گیمز را تاسیس کرد که در آن زمان با نام اکستریم سافتور (Xtreme Software) شناخته می‌شد. این استودیو در ۱۸ سال نخست فعالیت خود تنها با سونی همکاری کرد که نتیجه‌ی آن خلق سه فرنچایز انحصاری برای پلی‌استیشن به نام‌های Spyro the Dragon ،Ratchet & Clank و Resistance بوده است. سپس، این استودیوی آمریکایی فعالیت‌های خود را گسترش داد و حتی یک بازی انحصاری به نام Sunset Overdrive برای کنسول ایکس‌باکس وان ساخت. البته این بازی اکشن و ماجراجویی چهار سال بعد برای پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر شد. پس از پایان یافتن همکاری با مایکروسافت، اینسومنیاک گیمز همکاری خود را با سونی از سر گرفت.

در حال حاضر هیچ گونه اطلاعاتی از محصول در دست ساخت استودیوی سازنده‌ی Spider-Man نداریم اما با توجه به اینکه آن‌ها چهاردهمین استودیوی فرست پارتی سونی محسوب می‌شوند، می‌توان حدس زد روی یک عنوان انحصاری برای پلی‌استیشن ۵ کار می‌کنند. به هر حال، زمان انتشار کنسول‌های نسل جدید نزدیک است و بازی‌های انحصاری هم نقش غیرقابل انکاری در موفقیت یک کنسول ایفا می‌کنند. این احتمال وجود دارد که سونی در هنگام معرفی رسمی کنسول جدیدش، اطلاعات اولیه را از محصول جدید اینسومنیاک گیمز به اشتراک بگذارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا