#مهسا_امینی
قسمت پایانی سریال شی هالک

موشکافی قسمت پایانی سریال شی هالک

پایانی غیرمنتظره

قسمت پایانی سریال شی هالک به‌تازگی از شبکه دیزنی پلاس پخش شد و متاسفانه یکی از ناامیدکننده‌ترین پایان‌ها رو برای طرفداران دنیای سینمایی مارول به ارمغان آورد.

آخرین سریال تلویزیونی فاز چهارم دنیای سینمایی مارول علی‌رغم داشتن ایستراگ و حضور افتخاری شخصیت‌های متعدد، با مشکل هویتی حادی روبرو شده و نمی‌تواند تصمیم بگیرد که آیا واقعا یک سریال تلویزیونی ابرقهرمانی است یا اینکه داستانی پیشینه با محوریت جنیفر والترز. در کل ضعف قسمت نهم به‌جهات مختلفی قابل لمس است و تنها نکته مثبتش، شکستن دیوار چهارم به‌شمار می‌رود.

جنیفر که از پایان داستان خود ناراضی بود، تصمیم گرفت با غیرفعال کردن دستگاه بازدارنده‌اش، محیط سریال را ترک کرده و با نفوذ به ساختمان استودیو مارول، خواستار بازنویسی فیلمنامه شود. مارول با این اقدام پرریسک مستقیما منتقدان خود را مورد خطاب قرار داد و به‌نحوی تمامی ایرادات رایج وارده به فرمول کلی دنیای سینمایی مارول را پذیرفت. قسمت پایانی سریال شی هالک ضمن داشتن اشکالات جدی در داستان‌سرایی، شخصیت پردازی و جلوه‌های ویژه، دارای ایستراگ و نکات متعددی بود که در ادامه مطلب به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

 

اشاره به سریال‌ تلویزیونی The Incredible Hulk، محصول دهه ۱۹۹۰

قسمت نهم با سبک کلاسیک سریال The Incredible Hulk، به‌همراه صدای یک راوی و عنوانی جدید آغاز می‌شود. این تیتراژ آغازین ایستراگی است از اولین سریال تلویزیونی هالک که در دهه ۱۹۹۰ از شبکه CBS پخش می‌شد. در اصل بزرگ‌ترین دلیل خلق شخصیت شی هالک به موفقیت این سریال برمی‌گردد، زیرا استن لی (Stan Lee) با ترس از اینکه تولیدکنندگان به‌طور ناگهانی هالک زن را در سریال خود معرفی کنند، دست به کار شد و به شخصیت جنیفر والترز جان بخشید تا اطمینان حاصل کند اگر شخصیتی مشابه در پروژه‌های سینمایی و سریالی دیگر ظاهر شود، حق امتیازش متعلق به مارول باشد. جنیفر حتی از عبارت قدیمی بروس بنر “من را عصبانی نکن. وقتی عصبانی هستم از من خوشت نمی آید.” هم استفاده می‌کند که اشاره‌ای دیگر به این سریال محبوب کلاسیک است.

 

اشاره دوباره به دستگاه‌های بازدارنده

همانطور که در قسمت ابتدایی سریال نشان داده شد، بروس بنر به‌لطف تحقیقات گسترده و انجام آزمایش‌های متعدد در آزمایشگاه گاما، موفق شد با استفاده از فناوری بازدارنده قدرت‌های خود را کنترل کند. حال جنیفر والترز هم به سرنوشت موکل قبلی خود یعنی امیل بلانسکی دچار شده، زیرا دولت پیرو فاجعه رخ داده در مراسم بهترین وکیل سال، دستگاه بازدارنده‌ فوق پیشرفته‌ای را به پای جنیفر بسته تا از تبدیل شدنش به شی هالک جلوگیری کند. در کمیک‌ها، دستگاه‌های بازدارنده‌ به‌جهت محدود کردن قدرت‌ جهش ‌یافته‌ها استفاده می‌شد که پیش‌تر نیز نقش کلیدی در فیلم Deadpool 2 ایفا کرده بود. اگرچه دستگاه بازدارنده هالک به‌منظور کنترل قدرت گاما محور بروس طراحی شده بود، قسمت اول ثابت کرد توانایی جذب تشعشعات گاما و کشته نشدن توسط آن در واقع یک جهش ژنتیکی است که توسط بروس به جنیفر هم منتقل شده است. بنابراین احتمال اینکه بروس، جنیفر و امیل اولین جهش یافته‌های دنیای سینمایی مارول باشند بیش از پیش افزایش یافته است.

 

اشاره به ابرشروری کمتر شناخته شده از کمیک‌های شی هالک

قسمت پایانی سریال شی هالک اشاره کوچکی به ابرشروری کمتر شناخته شده از کمیک‌های مارول دارد. این شخصیت جهش یافته‌ای است با نام ماندریل که دارای قدرت کنترل ذهن است. او در کمیک‌ها به‌دلیل نگرش زن ستیزانه خود مورد توجه قرار گرفته و همواره مقابل شی هالک قرار گرفته است.

 

اشاره به شخصیت جین فاستر ملقب به لیدی ثور

صحبت از زن ستیزی شد، در سکانس گردهم‌آیی اعضای گروه Intelligencia ایستراگی از شخصیت جین فاستر کلقب به لیدی ثور وجود دارد که در جدیدترین اثر سینمایی مارول به تصویر کشیده شد. جایگاه داستان فیلم Thor: Love & Thunder در خط زمانی دنیای سینمایی مارول این ایستراگ را به‌کلی زیر سوال می‌برد، زیرا طبق خط زمانی منتشر شده توسط دیزنی، حوادث دنباله نه‌چندان موفق ثور بعد از سریال شی هالک اتفاق می‌افتد و برده شدن نام لیدی ثور کمی غیرمنطقی به‌نظر می‌رسد.

 

بازگشت دوباره شخصیت‌های اصلی

سریال She-Hulk: Attorney at Law کمی بیش از حد به حضور افتخاری‌های کوتاه وابسته است و به‌همین دلیل قسمت پایانی تصمیم می‌گیرد همه آنها باری دیگر به داستان از هم گسیخته‌اش گره بزند. بعد از قسمت سوم، این دومین باری است که فرم هالکی امیل بلانسکی ملقب به آبامینیشن را در دنیای سینمایی مارول می‌بینیم. در حالی که امیل شرایط آزادی مشروط خود را زیر پا می‌گذارد، او همچنان برای دفاع از جنیفر در مقابل گروه Intelligencia وارد عمل می‌شود. سپس هالک، تایتنیا و دردویل در نتیجه فیلمنامه بی‌پایه و اساس نویسنده‌های سریال از ناکجا آباد وارد داستان می‌شوند. وانگ هم در سکانس پس از تیتراژ برمی‌گردد تا به وعده خود عمل کند و امیل بلانسکی را به کامارتاج ببرد.

 

اشاره دوباره به سرم ابرسرباز دکتر ارسکین

قسمت پایانی سریال شی هالک آنچه را که اکنون به یک سنت برای پروژه‌های سینمایی و سریالی دنیای سینمایی مارول تبدیل شده است، زیر و رو می‌کند. متاسفانه برخلاف تصور طرفداران، ابرشرور اصلی داستان که از قضا رهبر گروهی مهم مانند Intelligencia هم هست، لیدر یا دکتر دوم نبود. در واقع ابرشرور داستان کسی نیست جز تاد، مردی زن ستیز که نتوانسته نظر شی هالک را در قرار ملاقاتش جلب کند. ظاهرا او جاش را استخدام کرده بود تا با نزدیک شدن به جنیفر، خون رادیو اکتیو شی هالک را بدست بیاورد و به ابرسربازی هالک‌نما تبدیل شود. اما این ایده از بیخ ایراد دارد، زیرا قسمت اول ثابت کرد که توانایی جذب تشعشعات گاما و کشته نشدن توسط آن در واقع یک جهش ژنتیکی است. به‌همین خاطر جنیفر بعد از پی بردن به شباهت این ایده با سرم ابرسرباز دکتر ارسکین، خواستار حذف آن از فیلمنامه قسمت پایانی می‌شود.

 

شکستن خلاقانه دیوار چهارم

قسمت پایانی سریال شی هالک

شی هالک همیشه به خاطر شکستن دیوار چهارم در کمیک‌ها مشهور بوده است، به‌طوری که گاهی اوقات هنگام مبارزه با ابرشرورها یک پنل را پاره کرده و وارد پنلی دیگر می‌شود. حال اتفاقی مشابه در قسمت پایانی سریال رخ داده، جایی که جنیفر به‌منظور تغییر دادن فیلمنامه دیوار چهارم را به شکلی غیرمنتظره می‌شکند و با خارج شدن از منوی سرویس استریم دیزنی پلاس وارد یکی از ویدیوهای پشت صحنه Marvel Studios Assembled می‌شود. او سپس به اتاق نویسنده‌ها راه پیدا کرده و با جسیکا گائو (Jessica Gao)، نویسنده اصلی سریال، درباره فرمول تکراری استودیو مارول و ایده‌های داستانی کلیشه‌ای بحث می‌کند.

 

اشاره به توافق نامه عدم افشای اطلاعات

قبل از اینکه بتواند با کوین ملاقات کند، شی هالک مجبور می‌شود یک توافق نامه طولانی مدت عدم افشای اطلاعات را امضا کند. این اولین باری نیست که سریال شی هالک در مورد قراردادهای استودیو مارول شوخی می‌کند، قراردادهایی که مدت‌هاست در سراسر  صنعت فیلمسازی بدنام بوده‌اند. البته نشانه‌هایی مبنی بر تغییر این نوع قراردادها وجود دارد، به‌خصوص بعد از اینکه اسکار آیزاک (Oscar Isaac) فقط برای یک فصل سریال Moon Knight با استودیو مارول قرارداد امضا کرد.

 

اشاره به کوین فایگی اما نه آنطور که فکرش را می‌کنید

بینندگان تصور می‌کردند برده شدن نام کوین ایستراگی است که منجر به حضور افتخاری کوین فایگی (Kevin Feige)، رئیس استودیو مارول می‌شود، اما در عوض قسمت نهم ما را با یک هوش مصنوعی پیشرفته در قلب ساختمان استودیو مارول آشنا کرد که KEVIN (Knowledge Enhanced Visual Interconnectivity Nexus) نام دارد و از پیشرفته‌ترین الگوریتم سرگرمی در جهان برخوردار است. جدای از جذاب بودن این سکانس، برخی از جنبه‌های گفتگوی شی هالک با کوین کاملا ناراحت کننده است. نحوه صحبت کردن او درباره تیم جلوه‌های ویژه با توجه به مقیاس مشکلات اخیر مارول با آنها نسبتا بی‌مزه به نظر می‌رسد، اما از طرفی هم اشاره جنیفر به وابستگی بیش از حد فیلم‌های مارولی به مشکلات پدری، بسیار لذت بخش بود. در کل دیدن اینکه مارول آشکارا به تکراری شدن الگوهای خود در روایت داستان‌های مختلف اعتراف می‌کند و به‌نوعی ضعف‌های خود را می‌پذیرد، بسیار شگفت‌آور است. همچنین ناگفته نماند که اشاره جنیفر به گروه مردان ایکس نیز یکی از معدود لحظات به‌یادماندنی قسمت پایانی به شمار می‌رود.

 

رونمایی از شخصیت اسکار و تایید فیلم سینمایی World War Hulk

قسمت نهم با بازگشت هالک از سیاره ساکار به پایان می‌رسد و به معرفی شخصیت اسکار با بازی ویل دیوسنر (Will Deusner) ختم می‌شود. این داستان فرعی سیاره هالک را که در طول فصل بهش اشاره شده بود، به هم پیوند داده و توضیح می‌دهد که چرا سفینه‌های ساکاریان به‌دنبال هالک بوده‌اند. در خط داستانی Planet Hulk بروس بنر برای زندگی در صلح و آرامش به آلاسکا رفت و بعد از گذشت سالیان زیاد سرانجام توسط نیک فیوری به نیویورک برگشت، زیرا شیلد به کمک هالک در از بین بردن Godseye، سلاح فضایی هیدرا که می‌تواند همه بمب‌های هسته‌ای جهان را به صورت همزمان منفجر کند نیاز داشت. بنر تحقیقات خود را در زمینه سلاح هایدرا آغاز کرد و متوجه شد که Godseye در واقع یکی از پروژه‌های قدیمی شیلد است که می‌تواند با قدرت هر ابرقهرمانی برابری کند. در ادامه یک سفینه فضایی شیلد برای بازیابی هالک به فضا ارسال شد.

با به وجود آمدن فرصتی برای خلاص شدن از شر هالک، گروهی از ابرقهرمانان معروف به ایلومیناتی تصمیم گرفتند هالک را به یک سیاره خالی از سکنه منتقل کنند اما متاسفانه با رخ دادن ارور در سیستم سفینه هالک به سیاره ساکار منتقل شد، دنیایی پر از قبایل بربر و نبردهای گلادیاتوری که توسط یک امپراتور فاسد اداره می‌شد. هالک بلافاصله پس از ورود به سیاره ساکار اسیر شد. اسارت هالک در ساکار و شرکت کردن در نبردهای گلادیاتوری باعث شد او قدرتمندتر از گذشته شود و با ازبین بردن حاکم فاسد ساکار، به‌عنوان گلادیاتور هالک کنترل سیاره را به‌دست بگیرد. پیرو آغاز امپراتوری خود، هالک عاشق ملکه اولداسترانگ شد و تصمیم گرفت زندگی جدیدی را با او در ساکار سپری کند. چند سال بعد زمانی که ملکه اولداسترانگ فرزند هالک را باردار بود، همراه با میلیون‌ها نفر توسط انفجار سفینه فضایی ایلومینتی کشته شد. این اتفاق تلخ به قدری برای هالک گران تمام شده بود که به‌منظور گرفتن انتقام همسرش از گروه ایلومیناتی، با ارتشی بزرگ عازم زمین شد. حال خوشبختانه ساخت فیلمی سینمایی با اقتباس از این خط داستانی جذاب توسط جنیفر تایید شده و معرفی اسکار به دنیای سینمایی مارول اولین قدم‌ها‌ به سوی شکل گیری داستان جنگ جهانی هالک است، داستانی که ممکن است در فاز ششم به تصویر کشیده شود.

تمامی قسمت‌های سریال She-Hulk: Attorney at Law هم اکنون از دیزنی پلاس پخش می‌شوند. نظر شما در رابطه با قسمت پایانی سریال شی هالک چیست؟ آیا استودیو مارول می‌تواند ضعف‌های خود را در پروژه‌های بعدی برطرف کند؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا