فیلم Shang-Chi بدون موفقیت‌های تجاری Black Panther ساخته نمی‌شد

بلک پنتر بیش از یک میلیارد دلار فروخت

موفقیت‌های تجاری Black Panther

سیمو لیو بازیگر و نویسنده‌ی کانادایی معتقد است موفقیت‌های تجاری Black Panther باعث شدند مدیران مارول به ساخت Shang-Chi چراغ سبز نشان دهند.

شانگ-چی، در میان مخاطبان عام سینما نام چندان شناخته شده‌ای نیست اما مارول چندین سال پیش تصمیم گرفت یک اقتباس سینمایی بر اساس آن بسازد. این شخصیت قرار بود اولین اقتباس سینمایی یا سریالی خود را در دهه‌ی ۹۰ میلادی دریافت کند. آن زمان، برندن لی (Brandon Lee) فرزند بروس لی (Bruce Lee) به عنوان بازیگر نقش اصلی در نظر گرفته شده بود و حتی مذاکره‌های اولیه صورت گرفت. با این حال، پروژه راه به جایی نبرد. دو دهه‌ی بعد استیون نورینگتون (Stephen Norrington) با دریم‌ورکس پیکچرز به توافق رسید و وظیفه‌ی کارگردانی یک فیلم بر اساس این شخصیت را بر عهده گرفت. فیلمنامه در موعد مقرر آماده نشد و قرارداد میان دریم‌ورکس و مارول به پایان رسید. با رخ دادن این اتفاق، امتیاز ساخت فیلم شانگ-چی به مارول بازگردانده شد.

با گذشت حدودا ۲۰ سال، مارول عزم خود را جزم کرد با تیمی آسیایی، اقتباس سینمایی شانگ-چی را تحت عنوان Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings بسازد. سیمو لیو (Simu Liu) که فرد شناخته‌شده‌ای در صنعت سریالسازی کانادا به شمار می‌رود، نقش اصلی را بر عهده دارد. از دیگر بازیگران حاضر در این فیلم می‌توان تونی لئونگ (Tony Leung)، آکوافینا (Awkwafina)، رونی چنگ (Ronny Chieng) و میشل یئو (Michelle Yeoh) را نام برد. لئونگ نقش ماندارین را ایفا می‌کند. این شخصیت، رئیس سازمان جنایتکاری ۱۰ حلقه است. آکوافینا به عنوان بازیگر نقش کیتی انتخاب شد. طبق اطلاعات موجود، او یکی از دوستان شانگ-چی است. چنگ نقش جان جان را به دوش می‌گیرد که در حال حاضر اطلاعاتی از آن در دسترس نیست. در انتها، به یئو می‌رسیم که سابقه‌ی حضور در فیلم‌های جیمز باند را یدک می‌کشد. او به عنوان فردی به نام جیانگ نان در داستان حضور خواهد داشت.

سیمو لیو چندی پیش مصاحبه‌ای را با Time انجام داد. روزنامه‌نگار در جریان گفتگو پرسید آیا اولین اقتباس سینمایی شانگ-چی می‌تواند به یک پدیده‌ی فرهنگی تبدیل شود. لیو ضمن تایید این موضوع گفت فیلم Shang-Chi بدون موفقیت‌های مالی Black Panther ساخته نمی‌شد. در ادامه می‌توانید بخشی از صحبت‌های او را مشاهده کنید:

Black Panther را به دلایل زیادی دوست داشتم. فکر می‌کنم ساخت این فیلم اتفاق مهمی برای صنعت سینما بوده است. به هر حال، ساخت اثری که بازیگرانش را افراد رنگین پوست تشکیل می‌دهند یک ریسک تجاری بود.

Black Panther و Crazy Rich Asians هر دو در سال ۲۰۱۸ میلادی اکران شدند و به فروش بسیار خوبی دست یافتند. این دو فیلم حکم یک بیانیه‌ی را برای رنگین پوستان داشت که به واسطه‌ی آن بگویند: «ما هم وجود داریم. ما مدت‌ها است در میان شما هستیم. دوست داریم به تماشای فیلم‌هایی بنشینیم که داستان زندگیمان را به تصویر می‌کشند.»

بازیگر نقش شانگ-چی در ادامه گفت:

با اطمینان می‌گویم اگر موفقیت‌های تجاری Black Panther نبود، هرگز چنین نقشی را در دنیای سینمایی مارول به دست نمی‌آوردم. خیلی دوست داریم [با Shang-Chi] شرایط مشابهی را برای دیگر افراد جامعه‌ی خودمان به وجود بیاوریم.

حق با سیمو لیو است. Black Panther نه تنها در زمینه‌ی بازخوردهای دریافتی، بلکه در زمینه‌ی فروش هم عملکرد فوق‌العاده‌ای را از خود نشان داد تا ثبات کند فیلم‌هایی که با محوریت غیرسفیدپوستان ساخته می‌شوند هم می‌توانند آثار شاخصی باشند. در پی این اتفاق، مارول تصمیم گرفت سیاست مشابه‌ای را در قبال Shang-Chi اتخاذ کند. بدین ترتیب، اکثر بازیگران و دست‌اندرکاران فیلم را افراد غیرآمریکایی و رنگین پوست تشکیل می‌دهند.

در انتها، لازم به ذکر است Shang-Chi از تاریخ ۱۸ تیر سال ۱۴۰۰ (مصادف با ۹ جولای سال ۲۰۲۱) به سینماها خواهد آمد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا