#مهسا_امینی

چرا تراشه اگزینوس سامسونگ بیش از حد داغ می‌شود؟

مشکل بزرگ تراشه سامسونگ

چرا تراشه اگزینوس سامسونگ بیش از حد داغ می‌شود؟ محمد پورآزاد ۰ ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ اخبار فناوری
چرا تراشه اگزینوس سامسونگ بیش از حد داغ می‌شود؟

گوشی‌های اندرویدی دارای قدرت سخت افزاری بسیار بالایی هستند و به همین دلیل از پردازنده‌های قدرتمندی بهره می‌برند. یکی از این چیپست‌های قدرتمند تراشه اگزینوس سامسونگ است که در ادامه به بررسی مشکل آن می‌پردازیم.

گوشی‌های شرکت سامسونگ به تراشه اگزینوس و اسنپ دراگون مجهز شده‌اند، اما پردازنده اگزینوس دارای یک مشکل بزرگ است. این مشکل باعث شده که پردازنده اگزینوس به راحتی داغ کند.

مشکل اصلی چنین تراشه‌هایی طراحی ARM آن‌ها است، دلیل اصلی این موضوع این است که تولید کنندگان تراشه‌های اندرویدی برای کاهش مصرف انرژی و همچنین کنترل دما کار بسیار دشواری دارند.

در صورت داغ شدن تراشه گوشی هوشمند عملکرد آن کاهش پیدا می‌کند و مصرف انرژی افزایش پیدا می‌کند. تراشه‌های Exynos و Snapdragon هر دو از ARM ISA استفاده می‌کنند.

طراحی ISA یک مدل خاص برای نحوه کنترل CPU دارد که این مدل توسط نرم افزار تعریف می‌شود. این موضوع باعث می‌شود یک رابط بین سخت افزار و نرم افزار تعریف شود و تعیین کند که پردازنده قدرت را به اجرای چه برنامه‌ای اختصاص دهد.

تراشه‌های اپل نیز مبتنی بر ARM ISA هستند و این موضوع به یکسان بودن عملکرد تراشه‌های سری A اپل با تراشه اگزینوس و اسنپ دارگون است. با این وجود تراشه‌های اپل به اندازه‌ی پردازنده‌های گوشی‌های اندرویدی آسیب پذیر نیستند.

اهمیت بهینه سازی پردازنده‌ها

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که اپل با همکاری با ARM و همچنین طراحی iOS توانست باعث بهینه سازی تراشه با نرم افزار شود. اما متاسفانه تمام تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند از این راه برای بهینه سازی استفاده نمی‌کنند.

تراشه اگزینوس سامسونگ در حال توسعه است و انتظار می‌رود دیگر تولید کنندگان گوشی‌های هوشمند از چنین پردازنده‌هایی استفاده کنند. بر این اساس پردازشگرهای گجت‌های اندرویدی که از بهینه سازی بالایی بهره نمی‌برند، عملکرد ضعیفی دارند.

در حال حاضر گوگل از تراشه Tensor استفاده می‌کند و جالب است بدانید این پردازنده نیز توسط سامسونگ طراحی شده است. این پردازنده نیز بیش از حد داغ می‌شود و دلیل این موضوع بهینه نبودن سخت افزار و نرم افزار است.

با این وجود باید منتظر توسعه یافتن تراشه اگزینوس سامسونگ باشیم تا این مشکل همانند پردازنده‌های شرکت اپل برطرف شود.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا