1%
  • 0/10

حداکثر فرکانس پردازنده AMD Ryzen 9 9950X چقدر است؟

پرچمدار جدید

حداکثر فرکانس پردازنده AMD Ryzen 9 9950X چقدر است؟ ۰ ۱۹ تیر ۱۴۰۳ سخت‌افزار (گیم) کپی لینک
فرکانس 9950X

بر اساس گزارش‌ها، به نظر می‌رسد که حداکثر فرکانس پردازنده AMD Ryzen 9 9950X برابر با معماری نسل گذشته است.

کمتر از یک ماه به عرضه پردازنده‌های مرکزی جدید شرکت ای‌ام‌دی با معماری Zen 5 زمان باقی مانده و همان‌طور که انتظار می‌رود، چند وقتی است که اطلاعات متعددی از افشاگرهای مختلف در رابطه با مشخصات، عملکرد و نتایج بنجمارک این تراشه‌های نسل جدید منتشر می‌شوند.

در همین راستا، ساعاتی پیش یکی از اینسایدرهای سرشناس به نام ایگور کاوینسکی در پیامی خاطرنشان کرده که حداکثر فرکانس یا همان FMAX پردازنده AMD Ryzen 9 9950X که از معماری Zen 5 بهره می‌برد، برابر با ۵.۸۵ گیگاهرتز خواهد بود. این رقم دقیقا برابر با حداکثر فرکانس پردازنده معماری نسل قبلی است.

پردازنده AMD Ryzen 9 9950X یک تراشه ۱۶ هسته‌ای با ۳۲ رشته است که حداکثر سرعت کلاک بوست آن برابر با ۵.۷۰ گیگاهرتز بوده و حافظه کش L3 آن نیز ۶۴ مگابایت خواهد بود. از طرفی، این پردازنده دارای حداکثر توان مصرفی ۱۷۰ وات بوده که در صورت فعال‌سازی PBO، این رقم به ۲۰۰ وات می‌رسد.

در کنار این‌ها، بهتر است بدانید که پردازنده Ryzen 9 9950X در بنچمارک بلندر (Blender) نیز مورد آزمایش قرار گرفته است؛ با این تفاوت که PPT روی توان مصرفی ۶۰ وات تنظیم شده است. در واقع، این توان حدود ۱۱۰ وات کمتر از حداکثر توان مصرفی پیش‌فرض (۱۷۰ وات) است.

نتایج این بنچمارک نشان می‌دهد عملکرد این تراشه تنها با توان مصرفی ۶۰ وات نزدیک به عملکرد تراشه اینتل Core i9 12900K است که خیره‌کننده است. ناگفته نماند که در این آزمایش از یک خنک‌کننده آبی برای کاهش دمای تراشه ای‌ام‌دی استفاده شده بود. هرچند که این اعداد و ارقام مربوط به نمونه‌های اولیه پردازنده است.

لازم به ذکر است که پردازنده‌های Zen 5 برای عرضه در تاریخ ۱۰ مرداد ماه برنامه‌ریزی شده است. انتظار می‌رود که در روزهای آینده اطلاعات دقیق‌تر و بیشتری در رابطه با نسل جدید تراشه‌های مرکزی شرکت ای‌ام‌دی به اشتراک گذاشته شود.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments