1%
  • 0/10

شرکت AMD تا یک قدمی خرید انویدیا پیش رفته بود

خریدی که به سرانجام نرسید

شرکت AMD تا یک قدمی خرید انویدیا پیش رفته بود ۰ ۱۹ تیر ۱۴۰۳ اخبار فناوری کپی لینک
خرید انویدیا AMD

آن‌طور که به نظر می‌رسد، شرکت AMD در مقطعی به دنبال خرید شرکت انویدیا بود که به خاطر اختلاف نظرها میان مدیران این دو کمپانی، معامله به نتیجه نرسید.

همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، انویدیا به لطف تلاش مستمر و فناوری‌های جدید خود در طول سال‌های اخیر، پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری پیمود و مدتی پیش با پیشی گرفتن از غول‌های دنیا از جمله آمازون، اپل و مایکروسافت، به با ارزش‌ترین شرکت جهان تبدیل شد.

در این میان، شاید برایتان جالب باشد بدانید که پیش از دستیابی به چنین موفقیتی، ای‌ام‌دی به عنوان رقیب اصلی انویدیا به دنبال تصاحب این کمپانی بوده است. همنت موهاپاترا، مهندس سابق AMD به تازگی در پیامی اعلام کرده زمانی که انویدیا در ابتدای مسیر خود قرار داشت، ای‌م‌دی قصد خرید آن را داشت.

همنت موهاپاترا در این زمینه توضیح می‌دهد:

بعد از پیشی گرفتن چشمگیر ارزش سهام انویدیا از ای‌ام‌دی و اینتل، بهتر است داستان جالبی در این خصوص را برایتان تعریف کنم. من در دهه ۲۰۰۰ میلادی بیش از شش سال به عنوان مهندس در ای‌ام‌دی فعالیت کردم. ای‌ام‌دی تقریبا انویدیا را خریداری کرد، اما جنسن هوانگ آماده فروش نبود؛ مگر اینکه او به عنوان مدیرعامل مشترک هر دو شرکت انتخاب شود. اگر این اتفاق می‌افتاد، سرنوشت دنیا طور دیگری رقم می‌خورد.

در واقع، به نظر می‌رسد جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، تنها به یک شرط پیشنهاد خرید شرکت خود توسط AMD را قبول می‌کرد که بعد از ادغام به عنوان مدیرعامل هر دو شرکت به فعالیت خود ادامه می‌دهد. این پیشنهاد توسط ای‌ام‌دی رد و به همین خاطر، معامله خرید انویدیا به کلی منتفی شد.

بر این اساس، ظاهرا بخشی از موفقیت انویدیا را باید مدیون جنسن هوانگ بود. در حقیقت، اگر انویدیا توسط ای‌ام‌دی خریداری می‌شد، سرنوشت پردازنده‌های گرافیکی و حتی هوش مصنوعی به کلی تغییر می‌کرد و چه بسا می‌توان گفت که دنیا متفاوت‌تر از حال حاضر به نظر می‌رسید.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments