سازنده‌ی Rune 2 به عدم پایبندی به تعهدات متهم شد

سکوت سنگین بتزدا

سازنده‌ی Rune 2

رگناروک گیم با تنظیم یک شکایت نامه‌، سازنده‌ی Rune 2 را به عدم پایبندی به تعهدات متهم کرده و خواستار دریافت غرامت به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار شد.

پس از مدت‌ها انتظار بالاخره Rune 2 در تاریخ ۲۱ آبان (مصادف با ۱۲ نوامبر) از طریق فروشگاه اپیک منتشر شد. فردای آن روز، استودیوی هیومن هد (Human Head Studios​) که وظیفه‌ی ساخت این بازی را بر عهده داشت، تعطیلی خود را به‌صورت رسمی اعلام کرد. ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانید ساعاتی پس از اعلام تعطیلی، بیانیه‌ی دیگری منتشر شد که از بازگشایی استودیو اینبار با نام راندهاوس (Roundhouse Studios) خبر می‌داد. در متن بیانیه ذکر شده بود که شرکت بتزدا از این پس صاحب اصلی استودیو است.

در تاریخ ۲۳ آبان (مصادف با ۱۴ نوامبر)، رگناروک گیم که وظیفه‌ی نشر Rune 2 را بر عهده داشت، با انتشار یک بیانیه‌ به اتفاقات اخیر واکنش نشان داد. این شرکت در ابتدای بیانیه‌ی خود به خریداران نسخه‌ی جدید سری Rune اطمینان داد پشتیبانی از این بازی ادامه می‌یابد و محتویات جدید طبق برنامه‌ریزی‌های قبلی منتشر خواهند شد. ناشر Rune 2 در بخش دیگر بیانیه‌ی خود گفت به‌هیچ‌وجه از این اتفاقات خبر نداشته است و به‌واسطه‌ی رسانه‌ها از آن‌ها مطلع شد.

رگناروگ گیم با انتشار یک پست جدید در فروم Rune 2، سازنده‌ی این بازی را به عدم پایبندی به تعهدات خود متهم کرده است. این شرکت در متن بیانیه گفت استودیو هیومن هد علی‌رغم درخواست‌های ارسال شده، سورس کد نهایی و فایل‌های مربوط به این بازی را در اختیار آن‌ها نمی‌گذارد؛ به همین دلیل مجبور شده‌اند تا شکایت‌ نامه‌ای را تنظیم کنند.

با توجه به متن شکایت نامه، روند ساخت نسخه‌ی دوم Rune مطابق برنامه‌ها پیش نرفت. توسعه‌ی این بازی در ابتدا قرار بوده در ۱۱ مرحله به پایان برسد اما به دلیل سوء مدیریت استودیوی هیومن هد این رقم نهایتا به ۲۳ افزایش پیدا کرد. رگناروک ادعا کرده دستمزد کارمندان استودیو را بابت تمامی این مراحل پرداخت کرده است.

ناشر Rune 2 گفته است چند هفته قبل از فرا رسیدن تاریخ انتشار، اعضای استودیو هیومن هد از دسترس خارج شدند و به هیچ طریقی نمی‌شد با آن‌ها ارتباط برقرار کرد. این شرایط تا سه روز قبل از انتشار بازی ادامه داشت که بن گوکی (Ben Gokey)، رئیس استودیو، با ارسال پیامی به مدیران رگناروک گیم از تعطیلی هیومن هد طی روز‌های آینده خبر داد. طبق چیزی که در شکایت نامه آمده، گوکی در صحبت‌های خود هیچ اشاره‌ای به بازگشایی دوباره‌ی استودیو به مدیریت بتزدا نداشت.

به عقیده‌ی مدیران رگناروک گیم، استودیو هیومن هد خواهان دریافت پول بیشتری است. به همین دلیل سورس کد نهایی را تحویل نمی‌دهد و حتی تلاش کرده است تا نسخه‌ی تغییریافته و تاییدنشده‌ی Rune 2 را روی فروشگاه اپیک آپلود کند! ناشر این بازی نقش‌آفرینی در پایان شکایت نامه‌ی خود خواستار دریافت نسخه‌ی کامل بازی، بازگرداندن بودجه‌ی هزینه‌ شده برای تولید و همچنین دریافت ۱۰۰ میلیون دلار به‌عنوان غرامت شد. شرکت بتزدا تاکنون هیچ واکنشی نسبت به این اتفاقات نشان نداده است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا