حذف سکانس مرد آهنی در فیلم دکتر استرنج 2 یک اشتباه بزرگ بود

تغییر داستان همیشه هم خوب نیست!

مرد آهنی در فیلم دکتر استرنج 2

دیدن مرد آهنی در فیلم دکتر استرنج 2 شاید یکی از دلایلی اصلی بود که پس از دیدن ربات‌های اولتران در تریلر این اثر سینمایی، منتظر اکران آن بودیم. با این وجود، سازندگان از اضافه کردن این شخصیت جلوگیری کردند و دیدیم که اثر نهایی اصلا اشاره کوچکی هم تونی استارک نمی‌کند!

در واقع پیش از آنکه رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr.) نقش مرد آهنی (Iron Man) را بپذیرد، تام کروز (Tom Cruise) برای ایفای نقش شخصیت تونی استارک (Tony Stark) در دنیای سینمایی مارول در نظر گرفته شده بود. این در حالی بود که خود او از پذیرفتن این نقش کناره‌گیری کرد و حتی مدتی پیش، اظهار کرده بود که کار درستی را انجام داده و رابرت داونی جونیور بهترین فرد برای ایفای نقش استارک بوده است. با این وجود، هنگامی که چند ماه پیش اخباری درباره انتشار فیلم دکتر استرنج 2 را با عنوان Doctor Strange: In The Multiverse of Madness دنبال می‌کردیم، یکی از شایعات مهم و درجه ۱ آن، درباره این بود که قرار است تا یک نسخه از شخصیت مرد آهنی در دنیای موازی وجود داشته باشد و نقش آن را تام کروز بازی خواهد کرد! این تئوری که شدیدا بین طرفداران بالا گرفته بود، بعدها پس از انتشار تریلر این فیلم و مشاهده ربات‌های اولتران به سقف رسید و عملا همه باور داشتیم که یک نسخه از تونی استارک در این فیلم سینمایی و جهان متفاوت، حضور دارد.

به هر حال در فیلم دکتر استرنج 2 ما شاهد حضور شخصیت‌هایی بودیم که جهان مردان ایکس (X-Men) و همچنین فنتستیک فور (Fantastic Four) را به دنیای سینمایی مارول معرفی می‌کند. جان کرازینسکی (John Krasinski) در این اثر نقش مستر فنتستیک (Mr. Fantastic) یا همان رید ریچاردز (Reed Richards) را بازی کرد و از سوی دیگر، پاتریک استوارت (Patrick Stewart) نقش سابق خود در قالب پروفسور ایکس (Professor X) را یکبار دیگر روی پرده سینما به نمایش گذاشت. با این وجود، همه این شخصیت‌ها از گروهی تحت عنوان ایلومیناتی (Illuminati) بودند و بعدها مشخص شد که این تیم، از سرگروه تمامی تیم‌های ابرقهرمانی تشکیل شده است.

در ایلومیناتی جادوگر اعظم موردو (Mordu)، رید ریچاردز از گروه چهار شگفت انگیز، پرفسور ایکس از گروه مردان ایکس، کاپیتان مارول به عنوان یکی از قوی‌ترین ابرقهرمانان مدافع در فضا و همچنین بلک بولت (Black Bolt) به عنوان شاه نا انسان‌ها یا همان اینهیومن‌ها (Inhumans) حضور دارند. با این وجود، هنگامی که صحبت از گروه اونجرز (Avengers) در میان باشد، کاپیتان کارتر (Captain Carter) به عنوان سردسته این تیم معرفی شد که عملا جایگزین مرد آهنی، در کمیک‌های ایلومیناتی است.

با این حساب، می‌توان گفت که سازندگان و به خصوص کوین فایگی (Kevin Feige)، این فرصت را به کلی از دست دادند که بدون بی‌احترامی کردن به فداکاری تونی استارک در Endgame و کناره‌گیری رابرت داونی جونیور برای ایفای نقش مرد آهنی، این شخصیت را با یک بازیگر جدید و از جهانی موازی وارد داستان کنند. این فرصت از دست رفته عملا نشان می‌دهد که چطور ممکن است که درست به مانند فیلم Thor 4 داستان به طرز عجیبی تغییر پیدا کرده باشد. سم ریمی (Sam Raimi) کارگردان این اثر سینمایی بود که پیش‌تر سه گانه مرد عنکبوتی (Spider-Man) را با بازی توبی مگوایر (Tobey Maguire) کارگردانی کرده و در رزومه خود دارد با این وجود، آیا او واقعا همین داستان را برای فیلم خود می‌خواسته؟ یا اینکه نویسنده چیز دیگری را نوشته و اثر نهایی دستخوش تغییرات شده است؟

مشکل اساسی استودیو مارول با عوض کردن داستان نویسنده‌ها است

همان دوره پیش از اکران فیلم Doctor Strange 2 اخبار بسیاری منتشر شده بودند که هرکدام به نحوی از از حضور مرد آهنی در آن خبر می‌دادند. حال این شایعات معمولا از جایی گرفته می‌شود که فیلمنامه یا داستان ابتدایی آن لو می‌رود؛ درست مثل زمانی که داستان فیلم Spider-Man: No Way Home لو رفت و دیدیم که سه مرد عنکبوتی سینمای مارول در کنار همدیگر قرار گرفتند (و شایعات درست بود). اما درباره فیلم دکتر استرنج 2 این موضوع کمی فرق می‌کرد و سکانس‌های حذف شده بسیاری در آن وجود داشت که شاید حذف آن‌ها خیلی هم جالب نبود.

برای مثال در فیلمنامه اصلی، قرار بود تا ما در همان سکانس‌های ابتدایی فیلم، ببینیم که موردو (Mordu) از جهان اصلی دنیای سینمایی مارول در مقابل خانه واندا (Wanda) ظاهر می‌شود و به دلیل استفاده از جادوی تاریک، قصد دارد تا او را بکشد. اما از آنجا که مشخص است او توان مقابله با اسکارلت ویچ (Scarlet Witch) را ندارد، واندا سرش را قطع می‌کند تا در سکانسی بعد به استیون استرنج (Stephen Strange) آن را هدیه دهد!

چنین صحنه حذف شده‌ای واقعا توجیه خاصی برای حذف شدن ندارد! به جز اینکه سازندگان بخواهند تا در آینده از این شخصیت مجددا استفاده کنند. با این وجود این تنها یک سکانس حذف شده از فیلم دکتر استرنج 2 است و چنان که به نظر می‌رسد، صحنه‌های مختلف بسیاری از داستان این اثر سینمایی حذف شده‌اند که برخی از آن‌ها مرتبط با شخصیت مستر فنتستیک و برخی دیگر مرتبط با مرد آهنی است. برای مثال قرار نبوده تا واندا بزند و کل اعضای تیم ایلومیناتی را تکه تکه کند، بلکه مستر فنتستیک قرار بوده تا تنها در صحنه پس از تیتراژ نشان داده شود و از طرفی، مرد آهنی از دست واندا فرار می‌کند تا راهی برای مقابله با او و رفتن به جهانی که از آن آمده (زمین ۶۱۶) پیدا کند.

مرد آهنی در فیلم دکتر استرنج 2 برای دنیای سینمایی مارول یک نیاز بود

مرد آهنی در فیلم دکتر استرنج 2

در واقع یکی از دلایلی که مرد آهنی در دنیای سینمایی مارول به این حد از محبوبیت رسید، این بود که فیلم‌های او برخلاف سایر آثار MCU، درجه بالاتری از واقع‌گرایی را داشت و جالب‌تر اینکه قهرمان آن یک انسان بود که نه قدرت ویژه‌ای دارد و توان فیزیکی بالا؛ بلکه او با ساختن ابزار و استفاده از تکنولوژی جلوتر از زمان خود، سعی می‌کند تا پا به پای خدایی مانند ثور (Thor) و ابرسربازی مانند کاپیتان آمریکا (Captain America) حرکت کند. او عملا در داستان هرکدام از شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول تاثیر جدی گذاشته بود و این یعنی حضورش برای شکوفا شدن نقش کاراکترهای ابرقهرمان در MCU یک نیاز بود.

با این حال، پس از فداکاری و مرگ او در فیلم Avengers: Endgame هنوز هم می‌توانیم ببینیم که چطور نقش او روی تمامی آثار فاز چهارم دنیای سینمایی مارول سایه تاریکی می‌اندازد. این در حالی بود که با آوردن مرد آهنی در فیلم دکتر استرنج 2 این شانس وجود داشت که یاد تونی استارک با بازی رابرت داونی جونیور همچنان زنده بماند، در وضعیتی که دیگر آن سایه با اضافه شدن یک مرد آهنی جدید برداشته شود.

به هر حال، به نظر می‌رسد که سازندگان در فاز چهارم دنیای سینمایی مارول کمی به دنبال عجله کردن هستند و اضافه شدن سریال‌های متنوع دیزنی پلاس، ریتم کلی دنیای سینمایی مارول را از کیفیت پشت کیفیت، به کمیت تغییر داده است. شاید بهتر بود مثل قبل، ما هر سال آثار کمتری را از دنیای سینمایی مارول ببینیم، اما سازندگان هنگام ساخت آن عجله نکرده باشند تا داستان و همه چیز به طرز عجیبی عوض شود.

در هر صورت مرد آهنی شاید در فیلم دکتر استرنج 2 ظاهر نشد، اما همانطور که در سریال انیمیشنی What If…? دیدیم، قطعا نسخه دیگری از تونی استارک در جهان موازی وجود دارد که به زودی در فازهای بعدی MCU با آن ملاقات خواهیم کرد. اما نظر شما درباره این موضوع چیست؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

10 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا