مقایسه‌ی میزان فروش کنسول‌های جدید در هفته‌ها‌ی نخست انتشار

پلی‌استیشن 5، پیروز بلامنازع رقابت است

مقایسه‌ی میزان فروش کنسول‌های جدید در هفته‌ی نخست انتشار

وب سایت VG Charts در قالب یک گزارش به مقایسه‌ی عملکرد کنسول‌های جدید سونی، مایکروسافت و نینتندو طی هفته‌های ابتدایی انتشار پرداخت.

نسل جدید کنسول‌های بازی در نوامبر سال گذشته‌ی میلادی به صورت رسمی وارد بازارهای جهانی شدند و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، شاهد کمبود پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس سری اس و ایکس‌باکس سری ایکس بودیم؛ مشکلی که همچنان پابرجا است. گیمران در روزهای ابتدایی نسل‌های پیشین هم با کمبود کنسول‌ها مواجه شده بودند اما وخامت اوضاع به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا بیشتر از دفعات پیشین بود. این رویداد تلخ نه تنها بر نرخ تولید دستگاه‌های الکترونیکی تاثیر گذاشته، بلکه ترابری را هم با چالش‌های فراوانی مواجه کرد. با این حال، یک سوال مهم طی ماه‌های گذشته ذهن گروهی از کاربران را به خود مشغول کرده است: کدام کنسول جدید طی هفته‌های ابتدایی انتشار عملکرد بهتری داشت؟

وب سایت VG Charts اخیرا سعی کرده در قالب یک گزارش به مقایسه‌ی عملکرد پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس سری اس، ایکس‌باکس سری ایکس و نینتندو سوییچ طی هفته‌های ابتدایی انتشار بپردازد. قبل از اینکه اشاره به اعداد و ارقام و مقایسه‌ی آن‌ها آغاز شود، باید دو نکته‌ی بسیار مهم را در نظر داشته باشید: نکته‌ی اول اینکه سونی و مایکروسافت کنسول‌های جدید خود را در نوامبر ۲۰۲۰ وارد بازار کردند اما جدیدترین محصول نینتندو در مارس ۲۰۱۷ عرضه شده بود؛ نکته‌ی دوم و پایانی هم اینکه ایکس‌باکس‌های نسل نهمی و سوییچ عرضه‌های جهانی داشتند اما پلی‌استیشن جدید انتشار تدریجی را تجربه کرد.

وب سایت VG Charts در ابتدا فروش کنسول‌ها در سطح جهان طی ۱۷ هفته‌ی نخست انتشار را در نظر گرفته و آن‌ها را مقایسه کرده است. با توجه به متن، پلی‌استیشن 5 با فاصله‌ی زیاد رتبه‌ی نخست را به دست آورد. کنسول جدید سونی یک میلیون و ۹۸۰ هزار دستگاه بیشتر از نینتندو سوییچ و ۲ میلیون و ۱۳۰ هزار دستگاه بیشتر از مجموع ایکس‌باکس‌های نسل نهمی فروش داشته است. به‌طور دقیق‌تر پلی‌استیشن جدید موفق شد طی ۱۷ هفته‌ی نخست انتشار ۶ میلیون و ۸۰ هزار دستگاه در سراسر جهان بفروشد، در حالی که سوییچ و ایکس‌باکس‌های جدید به ترتیب ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه و ۳ میلیون و ۹۴۰ هزار دستگاه فروش داشتند.

وب سایت VG Charts در بخش دوم گزارش خود فروش کنسول‌ها در ایالات متحده‌ی آمریکا طی ۱۷ هفته‌ی نخست انتشار  را در نظر گرفته و آن‌ها را مقایسه کرده است. پلی‌استیشن 5 در ایالات متحده هم عملکرد بهتری نسبت به رقبای خود داشت. این کنسول توانست فروشی معادل ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه را به ثبت برساند، در حالی که ایکس‌باکس‌های نسل نهمی و سوییچ هر کدام ۲ میلیون دستگاه و یک میلیون و ۵۵۰ هزار دستگاه فروش داشتند. نویسنده در انتهای مطلب فروش در ژاپن را مقایسه کرده است. همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، سوییچ در سرزمین آفتاب تابان با اقتدار رتبه‌ی اول را به دست آورد. کنسول هیبریدی نینتندو طی ۱۷ هفته‌ی نخست انتشار یک میلیون و ۲۰ هزار دستگاه فروش داشت.

کنسول‌های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس‌های نسل نهمی هم به فروشی معادل ۴۵۰ هزار دستگاه و ۴۰ هزار دستگاه بسنده کردند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا