آیا قرار است تمامی بازی‌های پلی استیشن 3 روی کنسول پلی استیشن 5 اجرا شوند؟

تجربه عناوین نسل‌های قبل با PS5

PS3

طبق گزارش بسیاری از کاربران، ظاهرا برخی از بازی‌های پلی استیشن 3 در منو فروشگاه آنلاین کنسول پلی استیشن 5 دیده شده‌اند! با این حساب، آیا قرار است تا قابلیت اجرای تمامی عناوین قدیمی روی کنسول نسل نهمی سونی اضافه شود؟

شاید هنگامی که کنسول‌های نسل نهمی معرفی شدند، یکی از برتری‌های تیم ایکس باکس به پلی استیشن در این بود که سری ایکس و اس می‌توانند تقریبا تمامی عناوین قدیمی که برای کنسول‌های ایکس باکس عرضه شده بودند را اجرا کنند و حتی برای برخی از آن‌ها نرخ فریم و کیفیت بهتری داشته باشند. این ویژگی در ابتدا شاید چندان هم مهم نباشد، اما اگر از طرفداران قدیمی باشید که به تجربه بازی‌های قدیمی روی کنسول جدید علاقه دارد، احتمالا از این گزینه نهایت استفاده را خواهید کرد.

حال شما با داشتن سرویس گیم پس در کنسول‌های ایکس باکس و همچنین پلی استیشن ناو برای تجربه بسیاری از بازی‌های قدیمی استفاده کنید و از تجربه آن‌ها لذت ببرید. با این وجود کنسول‌های پلی استیشن 5 این دسترسی را به کاربر نمی‌دهند تا به راحتی بتواند هر بازی قدیمی مورد علاقه خود را جداگانه خریداری یا حتی با صاحب بودن آن اجرا کند، به همین دلیل نیز حتما شما باید عضو PS Now باشید. بدین ترتیب اگر شما نام هرکدام از بازی‌های کنسول پلی استیشن 3 را در استور پلی استیشن 3 سرچ کنید، در صورت پشتیبانی شاهد نسخه پلی استیشن ناو خواهید بود. این در حالی است که هم‌اکنون اگر نام بازی قدیمی Dead Or Alive 5 را در همین استور سرچ کنید، برای شما قیمت نشان داده می‌شود!

بازی Dead Or Alive 5 یکی از عناوین قدیمی کنسول پلی استیشن 3 بود که حتی برای کاربران اروپایی در سرویس پلی استیشن ناو هم در دسترس قرار ندارد. با این وجود لیست بازی‌های پلی استیشن 3 که هم‌اکنون در کنسول استور پلی استیشن 5 قابل خریداری هستند به همین یک عنوان ختم نمی‌شود. کاربران طی ۲۴ ساعت اخیر گزارش کرده‌اند که نام بازی‌های دیگری مانند Bejeweled و عناوین قدیمی و مختلف از سری Prince of Persia هم در فروشگاه دیده شده است.

ارائه بازی‌های پلی استیشن 3 به صورت جداگانه یا با سرویس خاص؟!

به هر حال افراد بسیاری این بازی‌ها را دیده‌اند و بدون شک می‌توان گفت که خبری در راه است، اما باید بدانید که به جز این دیدن بازی‌ها، برخی از کاربران به اضافه شدن یک تنظمیات جدید در سرورهای پلی استیشن 5 خبر داده‌اند که ظاهرا قابلیت اجرا عناوین قدیمی با Backward Compability را فعال می‌کند. حال اگر چنین اقدامی واقعا نهایی شود، جالب است بدانید مدتی پیش هم اعلام شده بود که یک سرویس رقیب برای گیم پس توسط سونی ارائه خواهد شد!

دلایل برای اینکه چرا پلی استیشن به یک رقیب برای گیم پس نیاز دارد زیاد هستند، اما به حقیقت پیوستن آن موردی است که اگر سونی موفق به انجام آن شود، حتی کاربران بیشتری به سمت خریدن کنسول پلی استیشن 5 روانه بازار خواهند شد. طبق آخرین گزارش‌های رسیده، ظاهرا قرار است تا سونی دو سرویس پلی استیشن ناو و پلاس را با یکدیگر ترکیب کند؛ به نحوی که ناو به کلی حذف می‌شود و پلاس به سه فاز متفاوت تقسیم خواهد شد که خریداری کردن Tier یک آن به شما دسترسی تجربه عناوین قدیمی را می‌دهد. با این وجود در کنار این تغییرات که ظاهرا در اواسط ۲۰۲۲ اعمال خواهند شد، برخی بازی‌های پلی استیشن 3 و شاید حتی پلی استیشن 2 و 1 هم به صورت جداگانه به صورت فروشی در اختیار دارندگان کنسول‌های پلی استیشن 4 و 5 قرار خواهد گرفت.

به هر حال داشتن این سرویس نه‌تنها به خود کمپانی سونی در آمار فروش هر چه بیشتر کنسول‌های پلی استیشن کمک می‌کند، بلکه از طرفی سازندگان را هم به شدت راضی نگه خواهد داشت. جیم رایان (Jim Ryan) مدیر پلی استیشن خود نیز مدتی پیش اعلام کرده بود که شکل گرفتن چنین سرویسی برای کنسول‌های پلی استیشن کاملا اجتناب‌ناپذیر است، اما روش آن‌ها کمی متفاوت خواهد بود. موردی که در آینده بیشتر درباره آن اخبار رسمی دریافت خواهیم کرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا