1%
  • 0/10

ایجاد سامانه حمایت از مالکیت معنوی رسانه‌های صوت و تصویر

حمایت از حقوق صاحبان ایده و جلوگیری از نقض حقوق آنها

ایجاد سامانه حمایت از مالکیت معنوی رسانه‌های صوت و تصویر ۰ ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ اخبار فناوری کپی لینک

سامانه حمایت از مالکیت معنوی تولید محتوای رسانه‌های صوت و تصویر به منظور جلوگیری از نقض حقوق تولیدکندگان محتوا تشکیل خواهد شد.

با راه‌اندازی چنین سامانه‌ای، ایده‌ها به اضافه‌ی نام صاحبان آنها در این سامانه ثبت می‌شود و برای آنها گواهی ثبت مالکیت معنوی صادر خواهد شد تا امکان سو‌ءاستفاده و سرقت یا نقض حقوق صاحبان ایده‌ها وجود نداشته باشد.

برای ایجاد چنین سامانه‌ای سازمان ثبت اسناد و املاک و ساترا تفاهم‌نامه‌ای به امضا رسانده‌اند. بر این اساس محمدصادق امامیان، مدیرعامل ساترا اعلام کرد که در یک سال گذشته ساترا اقدامات متعددی برای هماهنگی با دستگاه‌های قضایی و اجرایی به منظور حداکثر کردن تأثیرات تنظیم‌گری انجام داده است. ساترا درصدد است تا حمایت تمام قد از رسانه‌های داخلی داشته باشد.

ذبیح الله خداییان، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، معتقد است که این همکاری می‌تواند منوط کردن ثبت رسانه‌های صوت و تصویر به استعلام از ساترا باشد که با توجه به تأییدات قانونی این سازمان، امری امکان پذیر و ضروری به نظر می‌رسد.

موضوع نظارت و حمایت از کپی‌رایت یکی از مهم‌ترین موضوعات در زمینه تولید صوت و تصویر است که یکی از دغدغه‌های مهم تولیدکنندگان فعال در این حوزه به شمار می‌رود.

وحید فرهمند، معاون تدوین مقررات و امور حقوقی ساترا اعلام کرده که با معاونت دادستانی در فضای مجازی هماهنگی خوبی برای حمایت از نقض مالکیت معنوی صورت گرفته که اقدامات خوبی در این راستا انجام شده است، ولی به نظر می‌رسد برای تکمیل این اقدامات، به یک سامانه برای ثبت مالکیت معنوی نیاز است.

وی معتقد است که این سامانه باید با بخش‌های مختلف ارتباط داشته باشد و دستگاه‌های مسئول در این حوزه بتوانند از حقوق تولید کنندگان حفاظت کنند.

پیش از این نیز ساترا در تفاهم‌نامه‌ای با سازمان فرابورس کشور توسعه پلتفرم‌های تامین مالی جمعی در حوزه صنعت صوت و تصویر فراگیر را در برنامه‌های خود قرار داده بود.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments