#مهسا_امینی

شماری از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن برای رایانه‌ی شخصی عرضه می‌شوند

شایعه یا حقیقت!

شماری از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن برای رایانه‌ی شخصی عرضه می‌شوند حمید توحیدلو ۰ ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ اخبار بازی
بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن

شواهد امر گویای این موضوع است که شرکت سونی به‌زودی شماری از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن را برای رایانه‌ی شخصی عرضه می‌کند.

اواسط سال گذشته میلادی بود که شرکت سونی در اقدامی غافل‌گیرکننده، یکی از موفق‌ترین و محبوب‌ترین آثار انحصاری خود به نام هورایزن زیرو داون را برای پی‌سی منتشر کرد. اقدامی که حسابی مورد استقبال کاربران پلتفرم رایانه‌ی شخصی قرار گرفت و گیمرها را برای انتشار بازی‌های بیشتر از سوی سونی امیدوار کرد. در همین راستا، ژاپنی‌ها در اوایل اسفند ماه از عرضه‌ی بازی Days Gone برای کامپیوتر خبر دادند و طبق گفته‌ی شرکت ناشر، قرار است بازی در روز سه‌شنبه، ۲۸ اردیبهشت سال جاری (مصادف با ۱۸ می سال ۲۰۲۱ میلادی) از طریق شبکه‌ی پرمخاطب استیم و همچنین فروشگاه تازه تاسیس اپیک گیمز استور تقدیم بازیکنان شود.

حال طبق جدیدترین گزارش‌ها، به نظر می‌رسد که سونی صرفا به انتشار این دو بازی انحصاری برای پی‌سی بسنده نمی‌کند و در آینده‌ی نه چندان دور برخی از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن برای پلتفرم عرضه خواهند شد. به بیان دقیق‌تر، به‌تازگی یک صفحه‌ی اختصاصی برای پلی‌استیشن در فروشگاه بزرگ استیم راه‌اندازی شده که اگرچه محتوای چندانی در آن به چشم نمی‌خورد، اما اسامی نزدیک به ۴۱ بازی مختلف در این صفحه قابل مشاهده است. گفتنی است که تمامی آثار حاضر در این صفحه، پیش‌تر برای پی‌سی منتشر شده‌اند که از برجسته‌ترین آن می‌توان به هورایزن زیرو داون اشاره کرد.

علاوه بر این، دو بازی Predator: Hunting Grounds و Helldivers و همچنین بسته‌ی الحاقی آن که در گذشته برای رایانه‌ی شخصی پورت شده بودند، در این صفحه حضور دارند. در حالی که راه‌اندازی صفحه‌ی اختصاصی پلی‌استیشن در استیم موضوع عجیبی نیست، اما بسیاری از افراد معتقد هستند که سونی با همکاری شرکت ولو و پلتفرم استیم قصد دارد تا در آینده برخی از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن را برای پی‌سی عرضه کند و تاسیس این صفحه به همین منظور صورت گرفته است.

در کل، این اولین باری نیست که شایعه‌ها از انتشار تعدادی از پرطرفدارترین بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن روی پلتفرم رایانه‌ی شخصی حکایت دارند. اگر خبرهای دنیای بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که از چند ماه پیش گزارش‌هایی مبنی بر انتشار بازی محبوب گاد آو وار برای پی‌سی به گوش می‌رسید. جالب‌تر اینکه ماجرا صرفا به این بازی ختم نمی‌شود و ظاهرا نسخه‌ی بازسازی بلادبورن و گوست آو سوشیما به همراه چند بازی دیگر پلی‌استیشن به‌زودی از انحصار سونی خارج و برای پلتفرم رایانه‌ی شخصی منتشر خواهند شد. البته، شرکت سونی هنوز این گفته‌ها را تایید و یا تکذیب نکرده و صحت این موضوع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. از این رو، در حال حاضر نمی‌توان با قاطعیت در این باره اظهار نظر کرد و باید منتظر ماند و دید که این کمپانی ژاپنی چه تصمیماتی را در خصوص بازی‌های انحصاری و صدالبته قدیمی پلی‌استیشن اتخاذ خواهد کرد.

در این میان، چند روز پیش در جریان جلسه‌ی دادگاه میان اپیک گیمز و اپل اسناد محرمانه‌ای منتشر شد که بر اساس آن، گویا شرکت بزرگ اپیک گیمز برای عرضه‌ی برخی از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن برای پلتفرم رایانه‌های شخصی چیزی در حدود ۲۰۰ میلیون دلار به سونی پیشنهاد داده است. طبق گزارش‌ها، به نظر می‌رسد که سونی تا به امروز هیچ واکنشی در قبال این پیشنهاد از خود نشان نداده و هنوز مشخص نیست که ژاپنی‌ها به‌زودی پیشنهاد وسوسه‌انگیز اپیک گیمز را می‌پذیرند و یا هیچ برنامه‌ای برای همکاری با آن‌ها را ندارند.

انتشار بازی‌های انحصاری کنسول‌ها برای پلتفرم رایانه‌ی شخصی، ایده‌ی شرکت مایکروسافت بود. این کمپانی سرشناس در نسل هشتم سیاست‌های خود در قبال عرضه‌ی بازی‌های انحصاری ایکس‌باکس را به کلی تغییر داد و آثار بزرگی همچون گیرز آو وار و فورتزا هورایزن را برای پلتفرم رایانه‌ی شخصی منتشر کرد. برخلاف برخی از پیش‌بینی‌ها، انتشار این عناوین نه تنها در کاهش فروش کنسول ایکس‌باکس وان تاثیر منفی نگذاشت، بلکه گزارش‌ها حاکی از رشد درآمد و فروش بازی‌های انحصاری دارند. بر این اساس، مایکروسافت چند سالی است که تمامی بازی‌های انحصاری خود، از سری هیلو گرفته تا مجموعه‌ی گیرز آو وار و فورتزا، را در کنار عرضه روی کنسول‌های خود، به دست کاربران پلتفرم پی‌سی نیز می‌رساند و این رویکرد در نسل نهم و برای بازی‌های انحصاری ایکس‌باکس سری ایکس و ایکس‌باکس سری اس همچنان ادامه خواهد داشت.

به دنبال این موفقیت، به نظر می‌رسد که شرکت سونی نیز قصد دارد برخی از سیاست‌های خود در زمینه‌ی عرضه‌ی انحصاری بازی‌های پلی‌استیشن را تغییر دهد و انتشار دو بازی هورایزن زیرو داون و دیزگان برای رایانه‌ی شخصی، به خوبی این موضوع را تایید می‌کند. از این رو، ممکن است که در آینده بازی‌های انحصاری بیشتری از سوی ژاپنی‌ها در دسترس کاربران پی‌سی قرار گیرد. البته، در صورتی که این گزارش‌ها صحت داشته باشند و آثار مذکور برای پی‌سی عرضه شوند، مشخص نیست که سونی مشابه مایکروسافت به انتشار بازی‌های انحصاری خود برای رایانه‌ی شخصی ادامه می‌دهد و یا صرفا شاهد عرضه‌ی عناوین پیشین پلی‌استیشن روی این پلتفرم محبوب خواهیم بود.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با انتشار برخی از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن برای رایانه‌ی شخصی چیست؟ به نظر شما، بعد از دیزگان، نوبت به کدام یک از آثار انحصاری ژاپنی‌ها می‌رسد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا