علاقه فیل اسپنسر به احیای بازی‌های قدیمی اکتیویژن بلیزارد

منتظر عناوین نوستالژی باشیم؟

بازی‌های قدیمی اکتیویژن بلیزارد بازی King’s Quest

رئیس کل ایکس‌باکس در تازه‌ترین گفت‌وگوی خود در خصوص خرید اکتیویژن بلیزارد از علاقه‌ی خود به احیای بازی‌های قدیمی این کمپانی سخن گفت.

این روزها کمتر کسی است که خبر خرید شرکت بزرگ اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت را نشنیده باشد. این ناشر برجسته به ازای دریافت ۶۹ میلیارد دلار به ردموندی‌ها ملحق شده و در حال حاضر تمامی استودیوهای آن یعنی اسلج همر گیمز، تری‌آرک، بلیزارد اینترتینمنت و اینفینیتی وارد به عنوان بازی‌سازهای فرست پارتی ایکس‌باکس به شمار می‌روند. از همه مهم‌تر، از این پس حق امتیاز فرنچایزهای بزرگی از جمله کال آو دیوتی در اختیار مایکروسافت قرار دارد.

از یک طرف خرید اکتیویژن بلیزارد و از طرفی دیگر خرید بتزدا توسط ردموندی‌ها، وضعیت عجیبی را در صنعت بازی‌های ویدیویی رقم زده است. هواداران سونی از سرنوشت نامعلوم فرنچایزهای قدیمی و پرطرفدار اکتیویژن نگران هستند و هنوز سوال‌های مختلفی ذهن بازیکنان را درگیر خود کرده است. هنوز مشخص نیست که ایکس‌باکس دقیقا چه اهدافی از این خرید تاریخی دارد و همکاری آن با اکتیویژن بلیزارد و همچنین سیاست مدیران در قبال بازی‌های چند پلتفرمی به چه صورت خواهد بود.

در این میان، فیل اسپنسر، مدیر ارشد ایکس‌باکس، در مصاحبه با رسانه‌ی معروف آمریکایی به نام واشنگتن پست به‌جای صحبت در خصوص مجموعه‌های شناخته‌شده‌ای همچون کال آو دیوتی، ورلد آو وارکرفت و اورواچ، به علاقه‌ی شدید خود به احیای یک سری بازی‌های قدیمی اکتیویژن بلیزارد اشاره کرد. او در این گفت‌وگو اعلام کرد که اگرچه قرارداد خرید آن‌ها هنوز نهایی نشده و این پروسه تا سال مالی ۲۰۲۳ میلادی ادامه دارد، اما بعد از به دست گرفتن یک سری اختیارات، سعی بر این خواهد داشت که عناوین نوستالژی و مورد علاقه‌ی خود در کودکی را دوباره زنده کند. این امر نیازمند منابع و تیم‌های بازی‌سازی است که بر اساس اظهارات اسپنسر هنوز گفت‌وگویی در این باره با توسعه‌دهندگان صورت نگرفته است.

 

فیل اسپنسر در این خصوص توضیح می‌دهد:

من داشتم به لیست آی‌پی‌های آن‌ها نگاه می‌کردم. منظور من King’s Quest و Guitar Hero است. البته، من باید این‌ها را از قبل می‌دانستم ولی فکر کنم آن‌ها Hexen را هم در اختیار خود دارند. ما امیدوار هستیم که پس از تکمیل قرارداد بتوانیم با آن‌ها کار کنیم. در واقع می‌خواهیم مطمئن شویم که منابع لازم برای کار روی فرنچایزهای مورد علاقه من از دوران کودکی وجود دارند و استودیوها به دنبال ساخت کدام بازی‌ها هستند. من بی‌صبرانه منتظر این گفت‌وگوها با سازنده‌ها هستم و واقعا فکر می‌کنم موضوع اصلی منابع و توانایی‌های استودیوها خواهد بود.

از آنجا که اکتیویژن بلیزارد به مدت هجده ماه به طور مستقل به فعالیت خود ادامه می‌دهد، مایکروسافت در حال حاضر نقشی در تصمیم‌گیری‌ها ندارد. به همین خاطر، هنوز کمی زود است که درباره‌ی احیای بازی‌های قدیمی اکتیویژن بلیزارد صحبت کرد. گفتنی است که این کمپانی در سال‌های گذشته بیشتر استودیوهای بازی‌سازی خود را مجبور کرده بود که روی فرنچایزهای بزرگ و اصلی تمرکز کنند. از این رو، استودیو Toys for Bob در حال حاضر روی سری Call of Duty و Diablo کار می‌کند و آن‌طور که به نظر می‌رسد، گویا عناوین نوستالژی اکتیویژن به فراموشی سپرده شده است.

بازی‌های قدیمی اکتیویژن بلیزارد بازی Guitar Hero

دقت داشته باشید که معامله خرید اکتیویژن بلیزارد در سال مالی ۲۰۲۳ میلادی نهایی می‌شود و تا آن زمان اکتیویژن بدون دخالت ردموندی‌ها به کار خود ادامه می‌دهد. گفته شده که بابی کوتیک، مدیرعامل اکتیویژن بلیزارد، تا تکمیل این قرارداد در سمت خود باقی می‌ماند و سپس برای همیشه اکتیویژن بلیزارد را ترک می‌کند و آقای فیل اسپنسر رسما ریاست این شرکت و سایر کمپانی‌های زیرمجموعه‌ی ایکس‌باکس را برعهده خواهد گرفت.

در همین راستا، فیل اسپنسر چندی پیش در مصاحبه‌ای دیگر اعلام کرد که نتایج خرید اکتیویژن بلیزارد به کوتاه مدت مربوط نمی‌شود و ثمره این همکاری به مرور زمان و در بلند مدت مشخص خواهد شد. بر این اساس، شاید به این زودی‌ها شاهد تغییر یک سری سیاست‌های مهم و اساسی از جمله احیای بازی‌های قدیمی نباشیم و برای تحقق آن باید چند سالی منتظر بمانیم.

در این میان، بد نیست اشاره کنم که چندی پیش آقای جیسون شرایر، سردبیر رسانه معروف بلومبرگ، در گزارشی اعلام کرد که شرکت مایکروسافت با انتشار سالانه سری Call of Duty موافق نیست و این کمپانی در حال رایزنی با اکتیویژن بلیزارد برای توقف این رویکرد است. این ژورنالیست مشهور بر این باور است که اگرچه هنوز توافق‌ها میان اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت تکمیل نشده و هر دو شرکت به مدت چند ماه به طور مستقل به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند، اما ظاهرا انتشار سالانه فرنچایز کال آو دیوتی به‌زودی متوقف خواهد شد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با علاقه‌ی شدید فیل اسپنسر به احیای بازی‌های قدیمی اکتیویژن بلیزارد چیست؟ آیا شما با بازگشت به عناوین نوستالژی موافق هستید و یا خواهان بازی‌ها و آی‌پی‌های جدید از استودیوهای اکتیویژن بلیزارد دارید؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا