#مهسا_امینی

انتشار سالانه Call of Duty کنار گذاشته می‌شود

تغییر و تحول‌ها در راه هستند

انتشار سالانه Call of Duty

شواهد امر گویای این موضوع است که شرکت مایکروسافت با انتشار سالانه سری Call of Duty موافق نیست و احتمالا از این پس بازی‌های جدید مجموعه‌ی مزبور هر سال عرضه نخواهند شد.

اگر اخبار بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که چند روز پیش شرکت مایکروسافت بدون هیچ اطلاع قبلی، شرکت بزرگ اکتیویژن بلیزارد را با پرداخت مبلغ نجومی ۶۹ میلیارد دلار خریداری کرد. در پی این خرید، حق امتیاز تمامی بازی‌ها و استودیوهای این شرکت از جمله اسلج همر گیمز، اینفینیتی وارد، تری‌آرک و بلیزارد اینترتینمنت در اختیار ردموندی‌ها قرار گرفت و در حال حاضر مایکروسافت به عنوان صاحب فرنچایزهای بزرگی همچون کال آو دیوتی برشمرده می‌شود.

البته، گفته شده که این معامله و پرداخت چنین مبلغ هنگفتی در انتهای سال مالی ۲۰۲۳ میلادی نهایی خواهد شد و در طول این مدت، اکتیویژن بلیزارد به طور مستقل به فعالیت خود ادامه می‌دهد. در این میان، هنوز سوال‌های زیادی پیرامون این خرید بزرگ بی‌پاسخ مانده و هواداران اطلاعی از آینده‌ی بازی‌های اکتیویژن بلیزارد و سیاست‌های جدید این کمپانی در قبال تداوم فعالیت خود در صنعت بازی‌های ویدیویی ندارند. یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بازیکنان به خصوص کاربران پلی‌استیشن این است که آیا سری کال آو دیوتی به یکی از فرنچایزهای انحصاری ایکس‌باکس تبدیل می‌شود و یا مایکروسافت همچنان به انتشار بازی‌های چند پلتفرمی متعهد می‌ماند.

در خلال این گفته‌ها، چندی پیش آقای جیسون شرایر، سردبیر رسانه معروف بلومبرگ، در گزارشی اعلام کرد که شرکت مایکروسافت با انتشار سالانه سری Call of Duty موافق نیست و این کمپانی در حال رایزنی با اکتیویژن بلیزارد برای توقف این رویکرد است. این ژورنالیست مشهور بر این باور است که اگرچه هنوز توافق‌ها میان اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت تکمیل نشده و هر دو شرکت به مدت چند ماه به طور مستقل به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند، اما ظاهرا انتشار سالانه فرنچایز کال آو دیوتی به‌زودی متوقف خواهد شد.

لازم به ذکر است که شرکت مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد هنوز واکنشی در قبال این ادعا از خود نشان نداده‌اند و هیچ کدام یک از منابع رسمی صحت گزارش فوق را تایید و یا تکذیب نکرده است. با این حال، از آنجا که اظهارات جیسون شرایر اغلب به واقعیت تبدیل شدند، چندان دور از انتظار نیست که این مورد نیز حقیقت داشته باشد. در هر صورت، فعلا نمی‌توان با قاطعیت در این خصوص اظهار نظر کرد و باید منتظر واکنش‌های مدیران ماند.

به طور کلی، انتشار سالانه یک مجموعه‌ی بزرگ در طولانی مدت نتایج خوبی را به دنبال ندارد. اگر خاطرتان باشد، چند سال پیش بود که سری اساسینز کرید به خصوص بازی Assassin’s Creed Syndicate به خاطر عدم نوآوری و ارائه‌ی گیم‌پلی تکراری مورد انتقاد شدید بازیکنان قرار گرفت؛ اتفاقی که در نهایت باعث شد تا شرکت فرانسوی یوبی‌سافت از انتشار سالانه این مجموعه دست بردارد و تیم سازنده زمان بیشتری را برای ساخت نسخه‌ی بعدی صرف کند. در نتیجه، بازی اساسینز کرید اوریجین با فاصله‌ی دو سال و با یک سری المان‌های جدید از راه رسید که با استقبال عالی گیمرها نیز روبه‌رو شد.

انتشار سالانه Call of Duty

این شرایط چند وقتی است که برای سری کال آو دیوتی نیز رخ داده است. Call of Duty یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین بازی‌های تیراندازی به شمار می‌رود که در طول سال‌های اخیر عملکرد چندان درخشانی از خود به نمایش نگذاشته و حتی جدیدترین بازی این مجموعه یعنی ونگارد پس از عرضه Call of Duty: Ghosts در سال ۲۰۱۳ میلادی، پایین‌ترین نمره‌ی متا در میان سایر عناوین به خود اختصاص داده است. جدا از این بازخوردهای منفی، فروش این بازی نیز چیزی در حدود ۳۶ درصد کمتر از عناوین پیشین بوده است.

از این رو، به نظر می‌رسد محبوبیت و فروش سری کال آو دیوتی روز به روز کاهش می‌یابد و این مورد یک زنگ خطر برای کمپانی ناشر و تیم‌های سازنده بازی است. در واقع، با توقف رویکرد عرضه‌ی سالانه، فشار کاری از روی سازندگان کاسته شده و آن‌ها بیش از پیش می‌توانند روی ایده‌های جدید، بررسی تغییرات و پیاده‌سازی آن‌ها متمرکز شوند. این امر می‌تواند کیفیت بازی‌های بعدی فرنچایز را به طرز چشمگیری افزایش دهد. از طرفی، با توقف انتشار سالانه، سایر استودیوهایی که هر ساله در قالب تیم پشتیبان در ساخت کال آو دیوتی نقش داشتند، می‌توانند روی آثار دلخواه، آی‌پی‌ها و عناوین AAA جدید دیگر فعالیت کنند.

دقت داشته باشید که معامله خرید اکتیویژن بلیزارد در سال مالی ۲۰۲۳ میلادی نهایی می‌شود و تا آن زمان، اکتیویژن به طور مستقل به کار خود ادامه می‌دهد. در همین راستا، فیل اسپنسر چندی پیش در گفت‌وگویی اعلام کرد که نتایج خرید اکتیویژن بلیزارد به کوتاه مدت مربوط نمی‌شود و ثمره این همکاری به مرور زمان و در بلند مدت مشخص خواهد شد. بر این اساس، شاید به این زودی‌ها شاهد تغییر یک سری سیاست‌های مهم و اساسی از جمله توقف انتشار سالانه سری کال آو دیوتی نباشیم.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با توقف انتشار سالانه سری Call of Duty چیست؟ آیا زمان آن فرا رسیده که اکتیویژن بلیزارد یک سری تغییرات بزرگ در این مجموعه به وجود آورد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا