1%
  • 0/10

نوه اوپنهایمر از اشتباهات فیلم Oppenheimer می‌گوید

اشاره به موضوعی که اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست

نوه اوپنهایمر از اشتباهات فیلم Oppenheimer می‌گوید ۱۰ ۰۹ مرداد ۱۴۰۲ سینمای جهان کپی لینک
اشتباهات فیلم Oppenheimer

چارلز اوپنهایمر (Charles Oppenheimer نوه واقعی جی. رابرت اوپنهایمر (J. Robert Oppenheimer) به تازگی در مصاحبه‌ای درباره اشتباهات فیلم Oppenheimer به کارگردانی کریستوفر نولان (Christopher Nolan) صحبت کرده است.

فیلم جدید کریستوفر نولان، کارگردان آثاری ماندگاری چون The Dark Knight و Inception با نام Oppenheimer که اقتباس از کتاب پرومته آمریکایی (American Prometheus) است، داستان زندگی جی. رابرت اوپنهایمر، فیزیکدان برجسته نظری که رهبری پروژه منهتن را بر عهده داشت و از او به عنوان پدر بمب اتم یاد می‌شود را روایت می‌کند تا پیامدهای ساخته شدن بمب اتم را شرح دهد.

در یکی از صحنه‌های فیلم Oppenheimer که روزهای اولیه اوپنهایمر در دانشگاه کمبریج را به تصویر می‌کشد، می‌بینیم که او قصد دارد با استفاده از سیبی که به سیانید پتاسیم آلوده شده، استاد خود پاتریک بلکت (Patrick Blackett) را مسموم کند، اما با این حال این سیب به دست نیلز بور (Niels Bohr) می‌افتد که البته قصد قبل از این که او آن را بخورد، اوپنهایمر سیب را از او می‌گیرد.

حالا به تازگی نوه واقعی اوپنهایمر، چارلز در مصاحبه‌ای که با رسانه تایم (Time) داشته به اشتباهات فیلم Oppenheimer‌ پرداخته و درباره این صحنه صحبت کرده است. این طور که او در این رابطه می‌گوید، مشکلی که او با کتاب پرومته آمریکایی نوشته کای بیرد (Kai Bird) و مارتین جی. شروین (Martin J. Sherwin) داشت، به فیلم کریستوفر نولان نیز منتقل شده است. او درباره صحنه‌ای که در پاراگراف قبلی به آن پرداختیم صحبت می‌کند و می‌گوید هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد جی. رابرت اوپنهایمر برای کشتن کسی اقدامی انجام داده باشد. شما در زیر می‌توانید نظرات کامل او را بخوانید:

چیزی که کمتر از همه دوست دارم صحنه مربوط به سیب سمیه که توی کتاب پرومته آمریکایی هم مشکل‌ساز شده بود. اگر که این کتاب رو با دقت مطالعه کنید، نویسندگان می‌گن که ما واقعا نمی‌دونیم که این اتفاق افتاده یا نه. هیچ مدرکی وجود نداره که نشون بده اون برای کشتن کسی اقدامی انجام داده بود. این یک اتهام واقعی جدی و یک بازنگری تاریخیه. هیچ دشمن یا دوستی برای رابرت اوپنهایمر وجود نداره که این موضوع رو در طول زندگیش شنیده و درسته بدونه. منبعی که کتاب پرومته آمریکایی این ادعا رو از اون آورده، مربوط به میشه به یک سفر در تعطیلات بهاری و گزارشگران اصلی اون داستان که فقط دو یا شاید سه نفر بودن هم گفتن که نمی‌دونستن رابرت اوپنهایمر درباره چه چیزی صحبت می‌کنه. متاسفانه کتاب پرومته آمریکایی به طور خلاصه می‌گه که رابرت اوپنهایمر سعی کرد استاد خودش رو بکشه و در ادامه می‌گه که شاید درباره این اتفاق شک‌هایی وجود داشته باشه.

همان طور که چارلز اوپنهایمر می‌گوید، هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که نشان دهد جی. رابرت اوپنهایمر قصد داشته تا استاد خود را بکشد. البته دوست او جفریس وایمن (Jeffries Wyman) نیز در کتاب پرومته آمریکایی می‌گوید که ممکن است اوپنهایمر در زمان تعریف کردن این داستان اغراق کرده باشد و اگر هم این ماجرا واقعی باشد، او قطعا می‌خواسته تا استاد خود را با استفاده از سم بیمار کند، نه این که قصد کشتن او را داشته باشد.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

10 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments