چگونه از هک شدن گوشی هوشمند جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از سرقت اطلاعات

چگونه از هک شدن گوشی هوشمند جلوگیری کنیم؟ محمد پورآزاد ۰ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ آموزش و ترفند
طرح صیانت از فضای مجازی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و عرضه به روزرسانی‌های مختلف برای گجت‌ها، حفره‌های امنیتی در بعضی از موارد بیشتر می‌شود و این موضوع می‌تواند باعث افزایش احتمال هک شدن گوشی هوشمند شود.

برای جلوگیری از نفوذ هکرها به دستگاه اولین کاری که افراد باید انجام دهند فعال سازی تایید دو مرحله‌ای گوگل یا اپل است. با انجام اینکار افراد می‌توانند از سرقت اطلاعات خود جلوگیری کنند؛ متاسفانه گوشی‌های شرکت اپل به دلیل پشتیبانی نکردن از کشور ایران (کد ۹۸+)، فعال کردن چنین ویژگی در این گوشی‌ها غیر ممکن است.

حفاظت از داده‌ها

برای اینکه اطلاعات گوشی هوشمند سرقت نشود باید از رمز عبور با امنیت بالا استفاده کنید. برای مثال اگر گوشی شما از سنسور تشخیص چهره سه بعدی و حسگر اثر انگشت پشتیبانی می‌کند، باید در کنار این روش‌ها یک راه دیگر برای باز شدن قفل صفحه تعیین کنید.

پیشنهاد می‌شود از میان روش‌های مختلف به سراغ Password یا Passcode بروید و از الگو (Pattern) استفاده نکنید. هنگام تعیین رمز عبور از اعداد پیچیده استفاده کنید و به هیچ وجه از رمزهایی مثل ۱۲۳۴ یا ۱۱۱۱ استفاده نکنید؛ زیرا اینگونه رمزها به سادگی به خاطر می‌مانند و افراد دیگر می‌توانند قفل صفحه گوشی شما را باز کنند.

نکته‌ی که باید هنگام تعیین روش‌های باز شدن قفل صفحه دستگاه به آن توجه کرد، این است که نوع سنسور تشخیص چهره باید سه بعدی باشد. اگر گوشی شما از سنسور تشخیص چهره سه بعدی استفاده نمی‌کند و تنها از طریق دوربین سلفی صورت شما را تشخیص می‌دهد، باید از این روش برای باز کردن قفل صفحه خودداری کنید.

دلیل این موضوع این است که دوربین سلفی از روش دو بعدی برای تشخیص چهره استفاده می‌کند و توانایی تشخیص صورت فرد و تصویر گرفته شده از صورت کاربر را ندارد. بر این اساس این روش از امنیت بالایی برخوردار نیست و پیشنهاد نمی‌شود از این روش برای حفاظت از داده‌های خود استفاده کنید.

حذف کردن برنامه‌ها

یکی از روش‌های دیگر برای جلوگیری از هک شدن گوشی هوشمند، حذف کردن برنامه‌هایی است که چندان مورد تایید نیستند و از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. برای مثال در سیستم عامل اندروید باید نرم افزارهای مورد نیاز خود را از فروشگاه Google Play دانلود کنید؛ زیرا امکان ویروسی بودن نرم افزار وجود دارد.

اگر برنامه مورد نظر خود را از فروشگاه نامعتبری دانلود کنید، احتمال اینکه برنامه‌ی مورد نظر تغییر پیدا کرده باشد نیز وجود دارد. در بعضی از موارد برنامه‌ها تحت عنوان اپلیکیشن‌های رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرند و همین موضوع باعث تحریک افراد برای نصب برنامه‌ها می‌شود.

بررسی تنظیمات گوشی

یکی دیگر از روش‌های جلوگیری از هک شدن گوشی هوشمند بررسی تنظیمات دستگاه در فاصله زمانی‌های کوتاه است. همانطور که در بالا اشاره کردیم نصب برنامه‌های مختلف از فروشگاه‌های نامعتبر می‌تواند باعث به خطر افتادن اطلاعات کاربر شود.

به همین دلیل ممکن است نرم افزارهای مختلف به بخش‌های مهمی مثل دوربین دسترسی داشته باشند که با بررسی تنظیمات، افراد می‌توانند متوجه این موضوع شوند. در سیستم عامل اندروید برای مشاهده این بخش شما باید وارد تنظیمات شوید و به Permission Manager در قسمت Privacy بروید.

در این بخش می‌توانید دسترسی‌های برنامه‌های مختلف را مشاهده کنید، در صورتی که متوجه دسترسی اپلیکیشنی به قسمت نامربوطی شدید، سریعا آن برنامه را حذف کنید. منظور از دسترسی برنامه به قسمت نامربوط این است که برای مثال ماشین حساب گوشی هوشمند به بخش دوربین دسترسی داشته باشد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا