نقد و بررسی بازی Oddworld: Soulstorm

نقد و بررسی بازی Oddworld: Soulstorm

یک ماموریت نجات بزرگ و نفسگیر

نقد و بررسی بازی Oddworld: Soulstorm محمد مراقی ۱ ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ نقد و بررسی

بازی Oddworld: Soulstorm یک بازنگری کامل از بازی Oddworld: Abe’s Exoddus است که در سال 1998 منتشر شده بود و داستان اختصاصی شخصیت ایب را در یک سیاره‌ی بیگانه با موجودات عجیب و غریب روایت می‌کرد. بازی Oddworld: Soulstorm یک پلتفرمر با دوربین سایداسکرول است که سبک و سیاق منحصر به فرد خودش را در طراحی مراحل دارد. 

این بازی یک تجربه‌ی چالش‌برانگیز را در قالب یک ماموریت نجات بزرگ به همراه دارد. شخصیت اصلی بازی، ایب (Abe) یک موجود منتخب و با موهبتی است که باید بازمانده‌های گونه‌ی فضایی موداکن (Mudokon) را از حمله‌ی یک ارتش نجات دهد. 

بازیکن در نقش ایب، باید علاوه بر تلاش کردن برای زنده ماندن خودش، به وضعیت دیگر بازمانده‌های همگونه‌ی خودش نیز رسیدگی کند و از زنده ماندن آن‌ها مطمئن شود. برخلاف همه‌ی موجودات این گونه‌ی فضایی، ایب قدرت‌های زیادی دارد. از تله‌پورت کردن مردمش به یک جای امن گرفته، تا به کنترل گرفتن سربازهای حشره‌ای و منفوری که به مردم ایب حمله‌ور شده‌اند برای به رگبار بستن همرزمانشان.

نقد و بررسی بازی Oddworld: Soulstorm
ایب (Abe) تنها امید صدها موداکن فراری از چنگ ارتش مولاک

این ارتش فضایی که از اعضای کمپانی ReptureFarms هستند،، تحت کنترل مولاک از گونه‌ی گلوکن (Molluck the Glukken) با هدف از بین بردن تمامی موداکن‌ها و به چنگ آوردن کارخانه‌ی Soulstorm به مردم ایب حمله‌ور شده‌اند. 

مولاک به نمایندگی از یک حکومت فضایی ستمگر به نام Magog Cartel است که تعداد دیگری از آن‌ها نیز در بازی Oddworld: Soulstorm حضور دارند. ماگوگ کارتل شرکت‌های زیادی را در جاهای مختلف مدیریت می‌کند و در این بازی شاهد یکی از بی‌رحم‌ترین مقام‌های ارشد کارتل ماگوگ از نژاد گلوکن هستیم که می‌خواهد مالکیت یک کارخانه‌ی تولید نوشیدنی انرژی‌زا (Soulstorm) را به دست بگیرد و برای انجام این کار باید کارکنان این کارخانه که از نژاد موداکن هستند را قتل عام کند. 

موداکن‌ها یک گونه‌ی بی‌آزار و معمولا کارگر هستند که درون غارها زندگی می‌کنند. حالا در این بازی تحت حمله‌ی ارتش ReptureFarms قرار گرفته‌اند و تمام امیدشان به ایب است.

در ابتدای بازی، ایب را می‌بینیم که نزد یک پیشگو نشسته و با او صحبت می‌کند. پیشگو به ایب توصیه می‌کند که نخ‌های دوخته شده به لب‌هایش را پاره کند و اصطلاحا صدایش را بازگرداند. اما ایب این کار را انجام نمی‌دهد و همزمان شاهد سر رسیدن ارتش ReptureFarms هستیم. در جریان فرار کردن ایب و دیگر موداکن‌ها، ایب با یک موداکن زخمی مواجه می‌شود که در آخرین لحظات زندگی‌اش به ایب توصیه می‌کند که تمامی موداکن‌ها را نجات دهد و تنها ایب است که می‌تواند این کار را انجام دهد و در آینده همه او را خواهند شناخت. 

این موداکن زخمی و درحال مرگ، یک بسته‌ی درهم پیچیده شده که درونش یک شی درخشان قرار دارد را به ایب می‌دهد و به او می‌گوید که در طول مسیرت باید با نگهدارنده (The Keeper) ملاقات کنی. کیپر یا همان نگهدارنده، یک موداکن کهنسال و پیام‌آور است که در عین حال از آخرین زن‌های گونه‌ی خود محسوب می‌شود. به عقیده‌ی این پیامبر، ایب یک موداکن منتخب و ممتاز است که ماموریت ایستادگی در برابر جنایت‌های گلوکن‌ها و نجات دادن موداکن را برعهده دارد. 

شما با قرار گرفتن در نقش ایب و استفاده از قدرت‌های اختصاصی او و همچنین بهره‌گیری هوشمندانه از وسایل‌های اطراف، حداکثر توان خود را به کار بگیرید تا بیشترین تعداد ممکن از موداکن‌های درحال مرگ را نجات دهید و به یک محیط امن تله‌پورت کنید. در ابتدای بازی نقشه‌ی بزرگ موداکن‌ها برای نجات یافتن مشخص می‌شود و برنامه این است که ایب یک قطار را به سرقت برده و برای نجات همه‌ی موداکن‌های بازمانده سر یک مکان مشخص حاضر شود. 

ایب با این که هیچ ایده‌ای از چگونگی انجام این کار ندارد و بازیکن نیز به اندازه‌ی او از این وضعیت غافلگیر شده است، شجاعانه دست به عمل می‌زند و مسیر خودش را با نجات دادن یک به یک موداکن‌ها ادامه می‌دهد.

نقد و بررسی بازی Oddworld: Soulstorm
"تو میتونی همه‌شون رو نجات بدی"

بازی Oddworld: Soulstorm با اینکه اصطلاحا پلتفرمر نامیده می‌شود و البته در جریان گیمپلی‌اش نیز سکوبازی‌های بسیاری دارد، اما فراتر از آن یک بازی استراتژی و مدیریتی هیجان‌انگیز است که باید به سرعت واکنش نشان دهید و جلوی از بین رفتن چند موداکن بیشتر را بگیرید. 

شما می‌توانید با موداکن‌های اطراف خود ارتباط برقرار کنید و مثلا به آن‌ها دستور دهید که سر جای خود بایستند و برای دستور بعدی شما صبر کنند. زیرا ممکن است به اندازه‌ی شما در عبور از موانع کشنده سریع عمل نکنند و کشته شوند. پس بهتر است ابتدا به آن‌ها دستور دهید که سرجای خود صبر کنند، از مانع رد شوید و آن را غیرفعال کنید. 

سپس دستور دهید که از مانع غیرفعال شده عبور کنند. این سناریو بارها در موقعیت‌های گوناگون جریان پیدا می‌کند. گاهی فرصت کافی برای فکر کردن و برنامه ریختن دارید. اما بیشتر اوقات باید سریعا واکنش نشان دهید و تصمیم بگیرید. سیستم طراحی مراحل بازی Oddworld: Soulstorm به گونه‌ای است که مسیر شما توسط چکپونت‌های متدوالی مشخص شده است و باید یکی پس از دیگری از آن‌ها عبور کنید. 

فاصله‌ی بین چکپوینت‌ها نسبتا کم به نظر می‌رسد اما بین هر چکپوینت یک چالش برای شما قرار گرفته است. این چالش می‌تواند به طرق گوناگون پیش روی شما قرار بگیرد. از مقابله با سربازان حشره‌ای دشمن که احمقانه به سمت هر هدفی شلیک می‌کنند گرفته، تا عبور سریع از موانع مختلف و حتی مخفی‌کاری! در بسیاری اوقات باید برای در امان ماندن از شر سربازان، آهسته حرکت کنید، بنشینید یا حتی پشت دیوارها و داخل کمدها پنهان شوید. 

ایب یک قدرت استثنایی به نام Chant دارد که با استفاده از آن می‌تواند کنترل سربازان دشمن را در دست بگیرد، در نقش آن‌ها راه برود، همرزمانش را بکشد و در آخر خودش را منفجر کند. این روند لذت‌بخش با خنده‌های زیرلب و شیطانی ایب که خبر از رضایت او دارند به پایان می‌رسد.

نقد و بررسی بازی Oddworld: Soulstorm
مولاک در قامت یک آنتاگونیست شیطانی و منفور، حتی کشتی هوایی‌اش هم ظاهری شیطانی دارد و این نشان از خلاقیت طراحان بازی دارد.

یکی از اشیایی که در مسیر خود بارها با آن روبه‌رو می‌شوید، گوی‌های برقی بزرگی هستند که در قسمت‌های مختلف بازی نزد سربازان ReptureFarms قرار گرفته‌اند. ایب در نزدیکی این گوی‌ها قادر به استفاده از قدرت Chant نیست و لزوما باید از روش‌های دیگر وارد عمل شود. از آنجایی که ایب و به طور کلی موداکن‌ها موجودات ناتوانی هستند و استعدادی در جنگیدن و استفاده مستقیم از سلاح را ندارند و در اینجا هم قدرت‌های ایب غیرفعال شده‌اند، باید از مخفی‌کاری استفاده کرد. 

یکی از اولین آیتم‌هایی که بازی در مراحل ابتدایی خود به بازیکن معرفی می‌کند، آب و آتش است. با آب می‌توان آتش را برای باز کردن مسیر و در امان ماندن از شعله‌ها خاموش کرد و با آتش نیز می‌توان بعضی از هدف‌های خاصی که به روغن آغشته شده‌اند را شعله‌ور کرد. در ادامه آیتم‌های بیشتری نظیر مین نیز در دسترس ایب قرار می‌گیرند که هر یک ساز و کار مربوط به خود را دارند. به طور کلی ایب بدون قدرت‌هایش موجود کاملا ناتوانی نیست و تا حد زیادی می‌تواند با بهره گرفتن از هوش خودش، از وسایل گوناگون استفاده کند. 

در بازی همچنین یک سیستم کرفتینگ بزرگ قرار گرفته است که در آن گزینه‌های زیادی برای ساخت آیتم‌های درون بازی تعبیه شده‌اند. برای مثال می‌توانید با جمع‌آوری سه شی مختلف، یک مین بسازید یا مواردی از این قبیل که علاقه به گشت‌زنی در محیط و سرک کشیدن به مکان‌های مخفی را دوچندان می‌کنند.

نقد و بررسی بازی Oddworld: Soulstorm
طراحی محیط و اتمسفرهای خلق شده در این بازی بسیار تاثیرگذار و به یاد ماندنی طراحی شده‌اند.

همانطور که می‌دانید، دوربین بازی به صورت سایداسکرول کاراکتر بازی و محیط اطرافش را نشان می‌دهد. اما تفاوت Oddworld: Soulstorm نسبت به دیگر بازی‌های سایداسکرول و حتی نسخه‌های قدیمی‌اش این است که در بسیاری از مکان‌ها، دوربین به صورت نود درجه روی محورهای کناری قرار می‌گیرد و همزمان با اینکه راه رفتن شخصیت اصلی هنوز به صورت سایداسکرول (چپ و راست) انجام می‌شود، طراحی محیط‌ها کاملا واقعی و منسجم صورت گرفته و شاهد لوکیشن‌های بسیار بزرگ و پرجزئیاتی هستیم. 

بازی Oddworld: Soulsotm طراحی مراحلش را به صورت چکپوینت‌محور انجام می‌دهد اما فراتر از چکپوینت‌ها شاهد چپترهایی هستیم که در واقع مراحل اصلی بازی محسوب می‌شوند. با ورود به هر مرحله‌ی جدید، وارد محیطی کاملا تازه و متفاوت شده و اشیای کاملا متفاوتی را مشاهده می‌کنید. حتی شکل ظاهری تابلوهای چکپوینت نیز با ورود به هر مرحله تغییر می‌کند و به نوعی سبک و سیاق محیطی هر مرحله را تداعی می‌کند. 

مراحل بازی از لحاظ طراحی و خلق اتمسفر هر یک استایل منحصر به فرد خود را دارند که جذابیت بازی Oddworld: Soulstorm را دوچندان می‌کنند. از غارهای تاریک و چاله‌های عمیق معادن گرفته تا یک قطار درحال حرکت و استایل شهری پیشرفته. مراحل بازی یکی پس از دیگری جلوه‌ی کاملا متفاوتی به بازی می‌بخشند و همین یکی از جذابیت‌های مهم این بازی است که ارزش ادامه دادن و به پایان رساندن آن را بالا می‌برد.

نقد و بررسی بازی Oddworld: Soulstorm
محیط‌های بازی یکی پس از دیگری شما را با سبک و سیاق متفاوت‌تری آشنا می‌کنند و اغلب شاهد طراحی‌های بسیار دیدنی‌ای در آن‌ها هستیم.

اصلی‌ترین شاخصه‌ی بازی Oddworld: Soulstorm اما سختی مراحل آن و مواجه شدن دوباره و دوباره با مرگ و بارگذاری مجدد چکپوینت است. مخصوصا اگر از جمله بازیکنانی هستید که برای نخستین بار با سری آدورلد آشنا شده‌اید، این بازی برای شما بسیار چالش‌برانگیز خواهد بود و برای عبور از خیلی از چکپوینت‌های آن بارها خواهید مرد. در این بازی نه تنها خود ایب شدیدا در خطر مرگ قرار می‌گیرد، بلکه زندگی تمامی موداکن‌ها نیز تهدید می‌شود و یک خطای شما ممکن است صدها موداکن را به کام مرگ بکشاند. 

مردن ایب با ریسپاون دوباره و از سر گیری چکپوینت جبران می‌شود اما مرگ موداکن‌ها هیچ بازگشتی ندارد و همین مهم هیجان تلاش کردن برای نجات آن‌ها را چند برابر کرده است. ممکن است پنج ثانیه تاخیر شما در تسخیر یک سرباز دشمن با استفاده از قدرت Chant، به مرگ ده‌ها موداکنی منجر شود که روی دیوار روبه‌رویی درحال بالا رفتن‌اند و امیدشان به این است که ایب از پس سربازها برمی‌آید و راه را امن می‌کند. این بار سنگین زندگی صدها موداکن همواره روی شانه‌های ایب و البته بازیکن قرار می‌گیرد و تا انتهای شیرین و خوش بازی، فشار خود را روی سر بازی حفظ می‌کند.

بازی Oddworld: Soulstorm همانطور که از اسمش انتظار می‌رود (Odd) یک گیمپلی بسیار عجیب و متفاوت را دارد که تقریبا در هیچ بازی دیگری تجربه نکرده‌اید. گیمپلی این بازی یک چالش طولانی جهت عبور از پازل‌ها و معماهایی است که به روش‌های گوناگون کار شما را برای رسیدن به چکپوینت بعدی سخت می‌کنند. منظور از معما لزوما حل کردن یک پازل با مهره‌ها و آیتم‌های مختلف نیست، بلکه در بازی Oddworld معماها بگونه‌ای هستند که بازیکن را برای سر در آوردن از چگونگی عبور از چند سرباز به چالش می‌کشند. 

برای پشت سر گذاشتن این چالش‌ها، باید در اغلب اوقات شیوه‌ی آزمون و خطا را در پیش بگیرید و بارها ایب را به کام مرگ بکشانید. خوشبختانه چکپوینت‌های ذخیره با فاصله‌ی بسیار کمی از موانع و معماهای سخت قرار گرفته‌اند و به همین خاطر می‌توانید به محض مردن ایب، معمای خود را از سر بگیرید و این بار با دقت بیشتری، روش دیگری را امتحان کنید.

نقد و بررسی بازی Oddworld: Soulstorm
ایب آخرین امید موداکن‌ها و این قطار آخرین نقشه‌ی ایب برای نجات آن‌هاست!

بازی Oddworld: Soulstorm با وجود تمامی این نقاط قوت سرگرم‌کننده و همچنین چالش‌برانگیز، ایراداتی هم دارد که گاهی اوقات تجربه‌ی لذت‌بخش شما را دچار مشکل می‌کنند. در طول مراحل این بازی با باگ‌ها و گلیچ‌های متعددی مواجه خواهید شد و سیستم کنترل نه‌چندان دقیق ایب نیز باعث می‌شود این مشکل بیشتر از حد عادی توجه بازیکن را به خود جلب کند یا حتی تجربه‌ی او را به هم بریزد. 

افتادن سریع از لبه‌ی پرتگاه‌ها و نگرفتن لبه‌های مرتفع جهت بالا رفتن توسط ایب، از جمله اختلال‌هایی هستند که بارها در طول تجربه‌ی خود از بازی Oddworld: Soulstorm با آن‌ها مواجه خواهید شد. به طور کلی گرافیک فنی و فیزیک این بازی ایرادات متعددی دارد و در صورت پولیش بیشتر و عرضه‌ی بروزرسانی، قطعا برطرف خواهند شد. این بررسی بر اساس نسخه‌ی کامپیوتری بازی Oddworld: Soulstorm صورت گرفته، اما نسخه‌های کنسولی با ایرادات بسیار زیادی مواجه شده‌اند که تجربه‌ی آن‌ها را بسیار خدشه‌دار کرده است. 

برای مثال می‌توان به یکی از بزرگترین ایرادات بازی اشاره کرد که علاوه بر کرش کردن و فرستادن بازیکن‌ها به محیط هوم کنسول، فایل‌های ذخیره‌ی بازی را نیز به طور کامل حذف می‌کرد. این مورد خیلی زود توسط سازندگان بازی پیگیری و رفع شد.

نقد و بررسی بازی Oddworld: Soulstorm

بازی Oddworld: Soulstorm یک تجربه‌ی داستانی نفسگیر است. روایت این بازی که توسط کات‌سین‌های سینماتیک و جذاب آن انجام می‌شود، جلوه‌ای نسبتا بزرگسالانه و عمیق به خود گرفته و رفته رفته به مسائل بسیار مهمی می‌پردازد و جنگ نابرابر و ناعادلانه‌ی کارگران زحمتکش و مظلوم موداکن را در مقابل سربازهای مزدور و بی‌رحم گلوکن‌های سلطه‌جو به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهد. ایب به عنوان شخصیت اصلی داستان و همچنین یک موداکن ممتاز و منتخب که موهبت‌های آسمانی زیادی دارد، یک تنه در مقابل یک سیستم بزرگ قرار می‌گیرد و به روش‌های مختلفی در این مبازره‌ی بزرگ شروع به جنگیدن می‌کند.

در انتها یکی از ایرادات بزرگی که می‌توان از سازندگان بازی در استودیوی Oddworld Inhabitants گرفت، این است که چرا یک داستان جدید را در دنیای بزرگ Oddworld روایت نمی‌کنند؟ کاراکتر ایب شخصیت‌پردازی بسیار جالبی دارد و روند تبدیل شدنش به یک ناجی قهرمان بسیار جذاب است، اما دنیای Oddworld یک جهان علمی – تخیلی بزرگ و صدالبته ارجینال و قدیمی است که قهرمانان زیادی دارد. در دنیای این بازی گونه‌های بسیار مختلف و متنوع فضایی در کنار هم زندگی می‌کنند و با تهدیدات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند. 

داستانی که در بازی Oddworld: Soulstorm روایت می‌شود، یک بار در سال 1998 در بازی Oddworld: Abe’s Expdus تعریف شده و بسیاری از مخاطبین قدیمی مجموعه با روند آن آشنایی کامل دارند. از آنجایی که جهان غنی و بسیار بزرگ Oddworld پتانسیل زیادی برای خلق داستان‌های جدید دارد، سازندگان بازی می‌توانستند از پرداختن به یک قهرمان قدیمی به نام ایب و روایت دوباره‌ی یکی از داستان‌های قدیمی‌اش صرفه‌نظر کنند و در عوض یک قهرمان کاملا جدید را وارد جهان بازی کنند یا حداقل او را به یک ماجراجویی جدید بفرستند.

البته ناگفته نماند که بازی Oddworld: Soulstorm یک بازسازی تمام عیار و بسیار خوش ساخت از بازی Oddworld: Abe’s Exodus است که آن بازی دو بعدی قدیمی را از همه‌لحاظ به یک اثر مدرن و امروزی با گرافیکی جذاب و محیط‌های دیدنی تبدیل کرده است. تغییرات این بازی نسبت به نسخه‌ی منتشر شده در سال 1998 بسیار گسترده و عمیق هستند و گویا با یک بازی کاملا جدید و متفاوت طرفیم. این بازی فرصتی را برای گیمرهای امروزی فراهم کرده تا با گیمپلی پلتفرمر – استراتژی بازی Oddworld آشنا شوند و روند هیجان‌انگیز و پرزحمت آن را تجربه کنند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

8 عالی
بازی Oddworld: Soultstorm با اینکه برچسب بازنگری Oddworld: Abe’s Exodus از سال 1998 را یدک می‌کشد، یک بازی کاملا جدید و متفاوت است که به جز رخدادهای مهم داستانی‌اش، وابستگی دیگری به آن بازی قدیمی ندارد. همه چیز در این بازی مجددا طراحی شده و شاهد محیط‌های سه بعدی، بزرگ و پرجزئیاتی هستیم که به لطف سیستم جدید و نوآورانه‌ی دوربین سایداسکرول بازی، از زوایای گوناگون ایب را راهنمایی می‌کنند تا دوستان خود را نجات دهد.
  • مراحل چکپوینت‌محور و شدیدا چالش‌برانگیز بازی
  • معماهایی که خلاقیت و هوش بالای بازیکن را می‌طلبند
  • کنار هم قرار گرفتن چندین تم مختلف که پلی‌استایل‌های متنوع را به وجود آورده‌اند
  • ماجرای جذاب ایب و کات‌سین‌های تماشایی که فضای تاریک و جدی داستان را به تصویر می‌کشند
  • باگ‌های جزئی و همیشگی موجود در یک بازی و نیازمند بروزرسانی
  • عدم وجود سیستم انتخاب درجه‌سختی و چالش‌های بسیار سختی که مخاطب‌های جدید بازی را احتمالا از تجربه‌ی کامل آن منصرف می‌کنند
  • نپرداختن به دیگر قسمت‌های جهان بزرگ و غنی Oddworld
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا