#مهسا_امینی

وقایع قسمت آخر سریال میس مارول مسیر MCU را برای همیشه تغییر می‌دهد

سوپرایز پایانی سریال میس مارول

وقایع قسمت آخر سریال میس مارول مسیر MCU را برای همیشه تغییر می‌دهد شینا گازرانی ۰ ۲۴ تیر ۱۴۰۱ مارول
قسمت آخر سریال میس مارول

در حالی که مستقیماً به کلمه جهش اشاره‌ای نشد، اکنون اولین جهش یافته غیرقابل انکار و رسمی را در MCU داریم، و آن کامالا خان (Kamala Khan) است. اما صبر کنید! بیایید تمام وقایع قسمت آخر سریال میس مارول را با هم مرور کنیم.

در سرتاسر سریال میس مارول، رازها و سوال‌های متعددی درباره قدرت‌های کامالا وجود داشته است. در ابتدا، روند نمایش می‌خواست ما باور کنیم که مچ‌بند منبع قدرت‌های نورمحور خانم مارول بوده است. اما پس از آن مشخص شد که به‌دلیل پیوندهای کامالا با کلن‌دستاین و ارتباط آن‌ها با بعد نور، این نسب او بود که به او اجازه داد تا قدرت‌هایش را از طریق مچ‌بند هدایت کند. به‌عبارت دیگر، قدرت‌های کامالا تا حدی ذاتی بودند و النگو فقط به او کمک کرد تا آن‌ها را آزاد کند. اما در قسمت آخر سریال میس مارول که از شبکه دیزنی پلاس پخش می‌شد، برملا شد که موضوع دیگری پشت قدرت کامالا وجود دارد و این اولین نشانه رسمی و اصلی برای پیوستن مردان ایکس به MCU است.

آیا خانم مارول یک جهش‌یافته است؟

برونو (Bruno) در لحظات پایانی اپیزود به کامالا می‌گوید: «ما می‌دانیم که چرا به Noor دسترسی دارید و چگونه می‌توانید از آن استفاده کنید. اما در مقایسه با سایر اعضای خانواده‌تان احتمالا تفاوتی در ژن‌های شما وجود دارد. تفاوتی مثل یک جهش!»

اگر بلافاصله پس از بیان اظهارات برونو با دقت گوش دهید، قطعه‌ای از آهنگ تم سریال انیمیشنی مردان ایکس را می‌شنوید (پس از اولین بار، زمانی که پاتریک استوارت را در نقش چارلز خاویر در فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness نمایش داد، این دومین باری است که استدیو مارول این قطعه معروف موسیقی را اجرا می‌کند.) بنابراین، از آنجایی که می‌دانیم فاکتور x در ژن‌های یک فرد معمولاً قدرت آن‌ها را در دوران جوانی آشکار می‌کند، به‌نظر می‌رسد که احتمالا کامالا ابرقدرت‌هایش را توسعه دهد.

با این حساب، بیایید ببینیم کامالا چگونه قدرت‌هایش را در این قسمت از سریال به‌کار می‌گیرد. مخاطبان سریال در نهایت توانستند قدرت «embiggen» او را ببینند (خود کامالا دقیقا از این کلمه استفاده کرد!)، که با روش‌های قدرت‌نمایی او در طول سریال بسیار متفاوت بود. آیا این واقعیت که کامالا یک جهش یافته است می‌خواهد به مخاطبان بفهماند که شاید کامالا مستقل از نور و النگو، قدرت‌های کمیکی خود را توسعه داده است؟ چنین چیزی دور از احتمال نیست.

اما در رابطه با خاستگاه کامالا در کتاب‌های کمیک موارد دیگری نیز برای در نظر گرفتن وجود دارد.
در کمیک‌ها، قدرت کامالا پس از منفجر شدن یک بمب Terrigen بر فراز منطقه شهری نیویورک فعال شد و مه به شهر جرسی (Jersey) رسید. متعاقبا، هر انسانی که DNA پنهانی غیرانسانی (Inhumans) در ژن‌های خود داشت، خود را با قدرت‌های وحشی و غیرقابل پیش‌بینی فعال می‌دید. اما چرا MCU منشا پیدایش خانم مارول را که به Inhumans مربوط می‌شد به X-Men تغییر داد؟

در زمان خلق خانم مارول، مارول کامیکس تحت فشار قرار گرفته بود تا Inhumans را به‌عنوان نیروی اصلی در دنیای مارول در اولویت قرار دهند. زیرا بسیاری آن‌ها را به‌عنوان جایگزین بالقوه‌ای برای مضامین و رویدادهای عجیب و غریبی که اغلب با مردان ایکس همراه بود، می‌دانستند. از آنجایی که این اتفاق در حالی رخ می‌داد که MCU بیش‌تر و بیش‌تر از نظر تلسط فرهنگی پیدا می‌کرد، تلاش شد تا کمیک‌ها از نظر موضوعی و بصری کمی با فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول هماهنگ‌تر شوند. این رویدادها قبل از ادغام دیزنی و فاکس رخ دادند، و به همین جهت مفهوم اولیه جهش برای نمایش روی صحنه در اختیار MCU نبود، زیرا همه حقوق صفحه نمایش و مفاهیم مرتبط با آن به کمپانی فاکس قرن بیستم تعلق داشت.

استودیوی مارول چندین سال یک فیلم Inhumans را در دست ساخت داشت که ساخت آن هیچ وقت به پایان نرسید و در نهایت به بخش تلویزیونی استدیو مارول منتقل شد و منجر به ادامه داستان‌های Inhumans در سریال Agents of SHIELD و در نهایت مجموعه تلویزیونی محبوب Inhumans شد. به وضوح امیدهایی برای هم‌افزایی با نام تجاری وجود داشت که با محور ساختن افسانه Inhumans در کمیک‌ها، همین مفاهیم روی پرده نمایش داده می‌شد. در واقع نمی‌توان گفت که تبدیل کامالا به یک جهش‌یافته در کمیک‌ها برنامه‌ریزی شده بود، زیرا تقریباً با اطمینان می‌توان گفت که اینطور نبوده است. اما ریشه خلق کامالا که به کمیک Inhumans مربوط می‌شود بهترین، مهم‌ترین و ماندگارترین میراث این دوره عجیب در تاریخ مارول است.

ناگفته نماند، جالب است که پس از اینکه خلق کامالا در دوره‌ای که کمیک‌ها به‌طور فعال سعی می‌کردند جهش یافته‌ها را کم‌اهمیت جلوه دهند، منشأ تلویزیونی او تغییر کرده تا او را به همان چیزی تبدیل کند که زمانی مارول سعی می‌کرد از آن دوری کند. حالا استدیو مارول می‌تواند جهش یافته‌ها و مردان ایکس را به MCU معرفی کنند.

آیا جهش یافته‌های دیگری از قبل در MCU وجود دارد؟

کامالا در پاسخ به سوال غیرمنتظره برونو در قسمت آخر سریال میس مارول در مورد جهش ژنتیکی می‌گوید: «هر چه که باشد، برچسب دیگری خواهد بود.»
درک گفته کامالا درباره جهش یافته‌ها و ارتباط آن‌ها با MCU دشوار است. به‌نظر می‌رسد پاسخ کامالا نشان می‌دهد که اصطلاح جهش‌یافته چیزی نیست که هنوز به‌طور گسترده‌ای در این جهان استفاده شود. اما حتی اگر اینطور باشد، به این معنی نیست که کامالا اولین جهش یافته در MCU یا حتی لزوماً بخشی از نسل اول جهش یافته‌ها است.

به احتمال زیاد جهش‌یافته‌ها همیشه در اطراف بوده‌اند، اما از ترس آزار و شکنجه در سایه مانده‌اند. اگر استودیوی مارول قصد دارد با معرفی این مفاهیم (و در نهایت X-Men) آهسته پیش برود، ممکن است رویکرد متفاوتی در پیش بگیرد. ممکن است داستان نسل اول جهش‌یافته‌ها را در حین کشف قدرت‌هایشان، واکنش جامعه به ظهور آن‌ها و موارد دیگر تماشا کنیم. تنها کوین فایگی (Kevin Feige) مطمئناً می‌داند که چه چیز در راه است. همچنین، شاید در رویداد Comic-Con در سن دیگو در روز شنبه، ۲۳ جولای (۱ مرداد)، اطلاعات بیش‌تری کسب کنیم.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا