نگاهی به بحث برانگیزترین پایان انیمه‌ ها

نگاهی به بحث برانگیزترین پایان انیمه‌ ها

انیمه‌هایی که جنجالی‌ترین پایانی ممکن را داشتند.

در این مطلب ما به بررسی و معرفی بحث برانگیزترین پایان انیمه ‌ها می می‌پردازیم که به هیچ عنوان قابل پیش بینی نبودند و مورد استقبال طرفداران نیز واقع نشدند. از انیمه‌های کلاسیک مانند Evangelion گرفته تا انیمه‌های مدرن مانند Death Note.

اغلب، پایان انیمه ها به گونه‌ای هستند که خوب یا بد بودن داستان را تعیین میکنند. مجموعه انیمه‌های زیادی وجود دارند که به دلیل پایان بندی‌های غیرمنتظره و تکان دهنده‌ای که داشتند در سراسر جهان به معروفیت زیادی دست پیدا کرده‌اند. درست است که این پایان بندی‌های بحث برانگیز اغلب نظرات متفاوتی را به خود جذب می‌کند. اما با این حال، این پایان‌ بندی‌ها به طور قابل توجهی روایت کلی داستان را تا حد زیادی دچار تحول می‌کنند و اغلب تاثیری بسیار ماندگار برجای می‌گذارند.  

گاهی اوقات پایان انیمه ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند تا از عمد انتظارات و توقعات بیننده را زیر سوال ببرند و آنها را با پیچش غیر منتظره داستانشان، حیرت زده کنند. به عنوان نمونه مرگ غیرمنتظره لایت یاگامی (Light Yagami) در انیمه دفترچه مرگ (Death Note). ناگفته نماند که، گاهی اوقات این گونه پایان‌ها تنها به بهتر شدن خط داستانی و برجای گذاشتن تاثیری ماندگار بر بینندگان کمک بیشتری کرده‌اند. اکنون، ما نیز بر همین اساس در ادامه این مطلب، ده مورد از بحث برانگیزترین پایان انیمه ها را بررسی میکنیم تا پی بببریم چه چیزی باعث اختلاف نظر میان بینندگان آنها شده است. توجه داشته باشید که این مطلب حاوی اسپویل می‌باشد.

Panty and Stocking with Garterbelt

انیمه Panty and Stocking with Gorterbelt یک داستان اکشن و کمدی را روایت میکند. اما در پایان این داستان با یک اتفاق کاملا غیرمنتظره بینندگان را حیرت زده می‌کند و به طور ناگهانی به پایان میرسد. استاکیگ (Stocking)، یکی از شخصیت‌های اصلی داستان، بسیار غیرمنتظره، در قسمت آخر این انیمه، پنتی (Panty) را تکه تکه می‌کند و در نهایت خود را به عنوان یک شیطان قدرتمند معرفی میکند. این خیانت پیش بینی نشده با رفاقتی که در طول این مجموعه به نمایش گذاشته شده بود، به شدت در تضاد بود و علاوه بر اینکه بینندگان را شوکه کرد، آنها را از این نتیجه‌گیری، مبهوت نیز کرد، زیرا که در کل قسمت‌های این انیمه هیچ سرنخی وجود نداشت که نشانه‌هایی به بینندگان از رخ دادن این اتفاق بدهد. این پایان میخکوب کننده باعث شد که بینندگان انیمه Panty and Stocking with Garterbelt انتظار فصل دیگری از این داستان داشته باشند تا همه چیز برای آنها شفاف سازی شود و دلیل این پیچش ناگهانی در داستان را پی ببرند؛ اما با این حال، هیچگاه فصل بعدی این انیمه ساخته نشد که ناامیدی بینندگان را بیشتر هم تشدید کرد و اینگونه به یکی از بحث برانگیزترین پایان انیمه ها تبدیل شد.  

Tokyo Ghoul

انیمه توکیو غول (Tokyo Ghoul) از اواسط آن، از خط داستانی که مانگا در پیش گرفته بود فاصله زیادی گرفت و دیگر بر طبق آن پیش نرفت. این فاصله منجر شد که داستان پایانی بسیار مبهم و عجیب داشته باشد، به گونه‌ای که درصد زیادی از طرفداران را ناامید و ناراضی کرد. در آرک شخصیت کن کانکی (Ken Kaneki)، به طور بسیار غیرمنتظره‌ای، تغییر قابل توجهی رخ داد. آخرین قدم او در مسیر یک سرنوشت نامشخص، از طرف طرفداران، به عنوان یک تغییر نامطلوب تلقی شد. علاوه بر این، سرنوشت بسیاری از کارکترهای دیگر هم نامشخص و مبهم باقی ماند که تنها باعث ناامیدی بیشتر در طرفداران شد. بدون شک، انحراف این انیمه از خط داستانی مانگا و رشد شخصیتی کارکترها به همراه پایانی مبهم، این انیمه را نیز در لیست داستان‌هایی با بحث برانگیزترین پایان ‌بندی‌ها قرار می‌دهد. واضح است پایان این انیمه به هیچ عنوان به بهتر شدن داستان کمکی نکرد و به همین خاطر نیز برطبق نظر طرفداران، این انیمه هیچگاه نباید از خط داستانی مانگا دور می‌شد زیرا که روایت مانگا بدون هیچ نقصی داشت پیش میرفت.

Puella Magi Madoka Magica

انیمه Puella Magi Madoka Magica در حالی به پایان می‌رسد که شخصیت اصلی و قهرمان داستان، یعنی مادوکا (Madoka)، تصمیم میگیرد که وجود خود را از تمام هستی پاک کند تا بتواند با این کار کل قوانین جهان را بازنویسی کند. در اصل او با انجام این کار قصد داشت از تبدیل شدن هر دختر جادویی دیگری به یک جادوگر جلوگیری کند. این کار او، بسیار غیرمنتظره بود که نه تنها کارکترهای دیگر داستان بلکه هیچ یک از بینندگان هم آن را پیش بینی نکرده بودند و اینگونه باعث حیرت طرفداران شد. مادوکا زمانی که وجود خود را از هستی پاک کرد، خاطراتش را نیز به همراه خود از بین برد و اینگونه دیگر هیچ کدام از دوستانش او را به خاطر نمی‌آوردند. درحالی که از نظر برخی از بینندگان این پیچش ناگهانی داستان و پایانی که به ارمغان آورد، بسیار بی معنی تلقی شد، برخی دیگر بر این باور بودند که چنین پایان غم انگیزی باعث بهتر شدن خط کلی داستان شده بود. به این ترتیب، در رابطه با پایان این انیمه که آیا فداکاری مادوکا، یک پیروزی و یا یک باخت غم انگیز بود، اختلاف نظرهای زیادی در میان طرفداران وجود دارد و به همین خاطر نیز در لیست بحث برانگیزترین پایان انیمه ها قرار میگیرد.

Berserk

انیمه Berserk اولین و تنها فصل داستان خود را با یک رویداد بسیار تکاندهنده به نام گرفتگی (Eclipse) به پایان رساند. در پایان این انیمه، دوست شخصیت اصلی که گریفیث (Griffith) نام داشت، به گروه سربازانشان خیانت می‌کند که در نهایت منجر به یک قتل عام وحشتناک می‌شود. بسیاری از بینندگان این انیمه پرطرفدار، پایان بندی آن را ناخوشایند و ناقص دیدند. به طوری که بر این باور بودند که انیمه Berserk با این پایان غیرمنتظره‌ای که داشت، سوال های بدون پاسخ زیادی را در خود باقی گذاشته است. طرفداران، سال‌ها در انتظار انتشار ادامه این داستان بودند. اما این داستان در نهایت تنها در قالب فیلم و نسخه‌ای بازسازی شده منتشر شد که البته باعث اختلاف نظرهای بیشتری هم در میان بینندگان شد و آنگونه که باید و شاید مورد استقبال قرار نگرفت. به همین خاطر نیز انیمه Berserk به طور قطع در لیست بحث برانگیزترین پایان انیمه‌ ها قرار میگیرد.

Akame Ga Kill

انیمه Akame Ga Kill به دلیل روایت بی رحمانه خود که در آن بسیاری از شخصیت‌های اصلی با مرگ‌های غم انگیزی مواجه می‌شوند، شناخته شده است. اما با این حال، نکته‌ای که وجود دارد این است که انیمه این داستان، در قسمت‌های پایانی خود، به طور قابل توجهی از خط داستانی مانگا فاصله میگیرد. انحراف داستان انیمه از مانگا منجر به پایانی می‌شود که در آن بیشتر کارکترها، از جمله قهرمان داستان، یعنی تاتسومی (Tatsumi) نیز، کشته می‌شوند که باعث ناامیدی و در عین حال، حیرت زدگی بسیاری از طرفداران شد. با این وجود، طرفدارانی هم وجود داشتند که از نظرشان تصویری که این انیمه از جنگ و فداکاری ارائه داده بود، واقع بینانه بود و به همین خاطر نیز آن را دوست داشتند. اما در همین حال، برخی دیگر از طرفداران، به خصوص کسانی که مانگا را از قبل خوانده بودند، بر این باور بوردند که پایان بندی مانگا بسیار بهتر از انیمه بود و انیمه هیچگاه نباید از خط داستانی که مانگا در پیش گرفته بود، منحرف می‌شد. این انحراف شدید و سرنوشت دلخراش بسیاری از شخصیت‌های دوست داشتنی داستان، که طرفداران زیادی را نیز به خود جذب کرده بودند، منجر به جنجال‌هایی در پیرامون نحوه پایان یافتن آن شد.

Devilman Crybaby

انیمه Devilman Crybaby در دنیایی به پایان می‌رسد که همه موجودات زنده، از جمله، قهرمان و شخصیت اصلی داستان، یعنی آکیرا فودو (Akira Fudo)، در نبرد بزرگ فاجعه باری که میان شیاطین و فرشتگان رخ میدهد، از بین میروند. پایان‌ بندی این انیمه، به گونه‌ای بود که به خاطر آن نبرد، زندگی‌های زیادی از بین رفتند و پس از آن نیز، جهان هستی دوباره از نو تشکیل شد و به همین خاطر هم بسیار خشن و تا حد زیادی پوچ گرایانه بود. این پایان بندی به نحوی بود که بینندگان آن را به هیچ عنوان پیش بینی نکرده بودند. به علاوه، اختلاف نظرهای زیادی هم در رابطه با آن وجود دارد. در حالی که برخی از بینندگان بر این باورند که داستان این انیمه و پایان آن تفسیری جسورانه و غم انگیز در مورد چرخه خشونت و نفرت است، و به همین خاطر نیز از آن استقبال زیادی کردند. اما در عین حال، بینندگانی نیز وجود دارند که معتقدند به شدت تیره و تار و بی رحمانه بود و به هیچ عنوان در آن عناصر نجات بخش و امیدی را که در داستان‌های دیگر می‌توان پیدا کرد، در خود نداشت.

School Days

انیمه روزهای مدرسه (School Days) در ابتدا به عنوان انیمه‌ای در ژانر عاشقانه دبیرستانی شروع می‌شود اما در پایان به طور ناگهانی یک چرخش پیدا میکند و با پایانی بسیار تکان دهنده و خشونت آمیز بینندگان را شوکه می‌کند. در پایان این انیمه، قهرمان و شخصیت اصلی داستان، یعنی ماکوتو (Makoto)، توسط سکای (Sekai)، یکی از دخترانی که با او رابطه عاشقانه داشت، با چاقو کشته می‌شود. پس از آن نیز، کوتونوها (Kotonha)، یکی دیگر از دختران این داستان، سکای را به قتل می‌رساند. این پایان بندی شوم و ترسناک، که پر از خیانت و قتل بود، باعث حیرت زدگی و البته ناامیدی بینندگان شده بود. این نتیجه وحشتناک، غم انگیز و روایت حسادت و انتقام، باعث می‌شود که این داستان هم در لیست جنجالی‌ترین و بحث برانگیزترین پایان انیمه ها قرار بگیرد که به هیچ عنوان مورد استقبال درصد بسیار زیادی از بینندگان قرار نگرفت. با این حال، ناگفته نماند که بسیاری هم پس از دیدن این انیمه معتقد بودند که نحوه‌ای که داستان توانست بینندگان خود را فریب دهد و با چنین پایانی آنها را غافلگیر کند بسیار زیرکانه بوده است.

Code Geass

در پایان انیمه Code Geass، قهرمان داستان که با نام Lelouch vi Britannia شناخته شده است ترور خود را به گونه‌ای سازماندهی می‌کند تا در جهان بتواند صلح را به وجود بیاورد. این طرح که Zero Requiem نام داشت، به گونه‎‌ای بود که قهرمان داستان به ظالمی تبدیل می‌شود که سراسر جهان از او نفرت دارند و سپس با کشتن خودش، جهان را بر علیه یک دشمن مشترک متحد می‌کند. با اینکه نقشه او به نتیجه رسید اما این طرح، شامل فداکاری‌های بزرگ زیادی بود که منجر به واکنش‌های متفاوتی از طرف بینندگان شد. در حالی که برخی از بینندگان پایان آن را به دلیل عمق و فداکاری‌هایی که صورت گرفت، تحسین کردند، برخی دیگر بر این باور بودند که پایان آن به هیچ عنوان واقع گرایانه نبوده است. علاوه بر این، ابهامی هم که در مورد سرنوشت Lelouch وجود دارد، باعث ناامیدی طرفداران شد.

Neon Genesis Evangelion

انیمه Neon Genesis Evangelion به جای به نتیجه رساندن اتفاقاتی که در داستان در حال رخ دادن بود، آن را با کاوش درونی قهرمان داستان، یعنی شینجی ایکاری (Shinji Ikari) به پایان میرساند. قسمت‌های بیست و پنج و بیست و شش این انیمه، به گونه‌ای ساخته شده است که شینجی در یک فضای ذهنی سورئال، خود را به صورت عمیقی تحلیل و آنالیز میکند. این پایان بسیاری از بینندگان را متحیر و البته ناراضی کرد. درست است که برخی از بینندگان، این کاوش روانشناختی که به داستان اضافه شده بود را تحسین کردند و آن را دوست داشتند، اما برخی دیگر خواهان نتیجه‌ای برای روابط میان شخصیت‌ها و اتفاقات داستان بودند. این پایان بندی مبهم نیز در میان طرفداران بسیار بحث برانگیز شده بود که همین مسئله هم باعث شد The End of Evangelion برای شفاف سازی بهتر در مورد خط داستانی این انیمه، منتشر شود.

Death Note

انیمه هیجان انگیز و محبوب دفترچه مرگ (Deat Note) با مرگ لایت یاگامی (Light Yagami)، شخصیت اصلی داستان، و پیشی گرفتن کارکتر نیر (Near) از او به پایان میرسد. اختلاف نظرهای زیادی در رابطه با پایان این انیمه محبوب وجود داشت. بسیاری از طرفداران، پایان این انیمه را به دلیل تغییر ناگهانی که در شخصیت لایت یاگامی به وجود آمد دوست نداشتند. لایت یک کارکتر شکست ناپذیر و به شدت باهوش بود که در قسمت پایانی به یک فرد ناامید تبدیل شده بود که در تنگنا افتاده بود. انتقادهای بیشتری هم به شخصیت Near وارد میشود چون با اینکه به طور واضحی هوش و توانایی‌های کارکتر L را نداشت اما با این حال، او کسی بود که توانست لایت را از میان بردارد و او را در چنین موقعیتی قرار دهد. پیش از این هم همه طرفداران از کشته شدن کارکتر L در نیمه داستان، بسیار ناامید شده بودند.

5 2 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا