1%
  • 0/10

واردات گوشی با ارز نیمایی انجام می‌شود

روند واردات موبایل تغییر می‌کند

واردات گوشی با ارز نیمایی انجام می‌شود ۰ ۰۳ دی ۱۳۹۸ موبایل کپی لینک
واردات گوشی هوشمند

واردات گوشی موبایل احتمالا در آینده نزدیک با ارز نیمایی انجام شود. مدیرکل نظارت ارز بانک مرکزی طی نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت از وزیر صنعت خواست تا ارز مورد نیاز برای واردات تلفن همراه تامین شود.

از سال گذشته که ارز دولتی به واردات گوشی اختصاص یافت و کلاهبرداری‌هایی در این زمینه صورت گرفت و برخی واردکنندگان اقدام به واردات گوشی با ارز دولتی کرده و این گوشی‌ها را با قیمت آزاد در بازار عرضه کردند، واردات گوشی به کندی صورت گرفت و از سوی دیگر قیمت این دستگاه‌ها به شدت بالا رفت.

حالا بعد از یک سال و نیم دوباره ظاهرا تمهیداتی صورت گرفته تا واردات گوشی کمافی‌السابق از طریق دولتی و با ارز نیمایی صورت گیرد.

بر این اساس خبری منتشر شده مبنی بر اینکه مدیرکل نظارت ارز بانک مرکزی در نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت، از وزیر صنعت خواسته تا ارز مورد نیاز برای واردات تلفن همراه نیز تامین شود.

 امیرحسین شکوهی دراین نامه آورده است: با توجه به تغییر گروه کالایی گوشی تلفن همراه به گروه کالایی ٢٣، تامین ارز این کالا مطابق نامه وزیر صنعت، از محل ارز سامانه نیما، صادرات یا سپرده واردکننده بنا به درخواست متقاضی به کلیه ارزها امکان‌پذیر است.

هر گونه اعمال محدودیت به منظور جلوگیری از واردات برند خاص یا کنترل حداکثر ارزش مورد انتظار کالا، در زمان ثبت سفارش کنترل و اعمال شود.

در ادامه این نامه آمده است: تمامی درخواست‌های مرتبط با ثبت سفارش‌های معتبری که به این بانک ارسال می‌گردند، جهت تخصیص و تامین ارز صرفا مطابق با قواعد مربوط به گروه کالایی ٢٣ مورد بررسی قرار می‌گیرد.

با توجه به اینکه هم‌اکنون واردات گوشی با ارز آزاد انجام می‌شود، قیمت گوشی بسیار بالا است، حالا اگر قرار باشد برای واردات گوشی ارز نیمایی اختصاص یابد، باید منتظر ماند و دید که آیا روی قیمت گوشی هم تاثیر گذار خواهد بود یا مثل قبل شاهد کلاهبرداری‌هایی در این بازار خواهیم بود.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments