#مهسا_امینی

مایکروسافت مجوز همکاری با هواوی را از دولت آمریکا گرفت

امکان همکاری مجدد کمپانی‌های آمریکایی با هواوی

هواوی مایکروسافت

پس از اعمال تحریم‌ها علیه هواوی از شش ماه پیش، حالا خبرهایی منتشر شده مبنی بر اینکه دولت آمریکا مجوز همکاری مایکروسافت با شرکت چینی را امضا کرده است.

بر اساس گزارش مایکروسافت، وزارت بازرگانی آمریکا با فروش دوباره نرم‌افزارهای غیرسفارشی و تجاری عمومی به هواوی موافقت کرده است.

در حالی که ۶ ماه پیش دولت آمریکا اعلام کرده بود که در پی نگرانی از به خطر افتادن امنیت ملی آمریکا، مجوز همکاری شرکت‌های ایالات متحده با هواوی را لغو کرده، حالا دونالد ترامپ از ارایه مجوز به شرکت‌ها برای همکاری با هواوی خبر داده است.

در برخی از گزارش‌ها آمده است که حتی مجوز فروش برخی تجهیزات گوشی‌های هوشمند و قطعات غیر الکترونیکی نیز صادر شده است.

مایکروسافت که از سال‌ها پیش با هواوی برای فروش نرم‌افزار ویندوز همکاری می‌کرد، حالا ظاهرا در پی دریافت مجوز، همکاری خود را با این شرکت چینی ادامه خواهد داد؛ موضوع تحریم‌ها در کسب و کار هواوی از ۶ ماه پیش تاثیر گذاشت و مجبور شد فروش برخی محصولاتش از جمله لپ‌تاپ میت بوک ایکس را که قرار بود با سیستم عامل ویندوز عرضه شود، به تعویق بیندازد. به این ترتیب پس از صدور اجازه همکاری مجدد قادر خواهد بود این محصولات را دوباره راهی بازار کند.

یکی از بدترین تاثیراتی که تحریم‌های آمریکا روی فعالیت هواوی می‌گذارد، عدم امکان همکاری با گوگل است؛ گوگل هم سازنده سیستم‌عامل اندروید به شمار می‌رود. اگرچه اندروید سیستم عاملی متن باز است اما گوگل به شکل اختصاصی از این پلتفورم برای هواوی پشتیبانی نمی‌کند و به این ترتیب امکان استفاده از اپلیکیشن‌ها و حتی پلی‌استور را روی گوشی‌هایش ندارد.

اگرچه هواوی اقدام به توسعه سیستم‌عاملی اختصاصی به نام هارمونی OS کرد، اما در آینده نزدیک نمی‌‌تواند جایگزین اندروید شود. بر این اساس هواوی از همان زمان که دولت آمریکا اقدام به اعمال تحریم‌ها کرد، درصدد بود تا بتواند مجوز همکاری با آلفابت، شرکت مادر گوگل را برای همکاری با این غول فناوری دنیا دریافت کند. چرا که همین موضوع اثرات بدی روی فروش گوشی‌های هواوی دارد؛ زیرا فروش گوشی بدون دسترسی به سرویس‌های اندروید و پلی‌استور باعث کاهش میزان فروش گوشی‌های این کمپانی خواهد شد.

با این حال فعلا مجوز همکاری با هواوی به برخی از شرکت‌های فناوری داده شده، اما افراد آگاه و خبرگزاری‌ها هم در مورد اینکه کدام شرکت‌ها مجوز همکاری با هواوی را خواهند داشت هنوز خبری منتشر نکرده‌اند.

لازم به ذکر است که در پی اعطای مجوز به شرکت‌های آمریکایی برای همکاری با هواوی، برخی از سناتورهای آمریکا مخالفت خود را اعلام کرده و خواستار تجدید نظر از سوی دولت ایالات متحده شده‌اند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا