سریال های دنیای سینمایی مارول

رتبه‌بندی تمام سریال های دنیای سینمایی مارول

نگاهی به عملکرد کلی دنیای سینمایی مارول در تلویزیون

از فاز چهارم دنیای سینمایی مارول (MCU)، شاهد راه پیدا کردن مجموعه‌های تلویزیونی نیز به این مجموعه بودیم. اکنون ما در این مطلب قصد داریم تا تمام سریال های دنیای سینمایی مارول را از بدترین تا بهترین رتبه‌بندی کنیم.

دنیای سینمایی مارول با سرعت قابل توجهی در حال گسترش است و از فاز چهارم، علاوه بر فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی سرویس اشتراکی دیزنی پلاس (+Disney) نیز به این مجموعه اضافه شده‌اند. تا پیش از این چند سریال توسط شرکت منحل شده مارول تلویزیون (Marvel Television) تولید شده بودند که ارتباطشان با دنیای سینمایی مارول بسیار ضعیف بود، اما اکنون دیگر این طور نیست و تقریبا تمام سریال های دنیای سینمایی مارول، به استثنای مواردی چون Moon Knight خطوط داستانی بسیار مهمی دارد که روی فیلم‌های اصلی MCU در آینده تاثیر می‌گذارند. این یعنی که همه مخاطبان برای درک داستان‌های دنیای سینمایی مارول، باید این سریال‌ها را تماشا کنند و در صورت نادیده گرفتن آن‌ها، بخش‌های مهمی از داستان را از دست می‌دهند.

استودیو مارول (Marvel Studios) قبل از هر چیزی که یک شرکت فیلمسازی است، در نتیجه سریال‌های آن با رویکرد فیلم‌های شش ساعته تولید می‌شوند، با این حال تا به الان این استودیو اشتباهات بزرگ کم نداشته و بسیاری از اشتباهات قدیمی شرکت‌هایی چون نتفلیکس (Netflix) را تکرار کرده، با این حال هنوز هم عموم نظرات نسبت به آن‌ها مثبت است. اکنون ما در این مطلب می‌خواهیم به رتبه‌بندی سریال های دنیای سینمایی مارول بپردازیم و بررسی کنیم که کدام یک از این مجموعه‌های تلویزیونی از بقیه اثر بهتری هستند.

۹. Secret Invasion

سازنده: کایل بردستریت (Marvel Comics)

بازیگران: ساموئل ال. جکسون (Samuel L. Jackson)، بن مندلسون (Ben Mendelsohn)، امیلیا کلارک (Emilia Clarke)

تعداد قسمت‌ها: ۶ قسمت

زمان پخش: ۲۱ ژوئن ۲۰۲۳ (۳۱ خرداد ۱۴۰۲) تا ۲۶ جولای ۲۰۲۳ (۴ مرداد ۱۴۰۲)

وضعیت پخش: به پایان رسیده است

سریال های دنیای سینمایی مارول

رویداد Secret Invasion به عنوان یکی از بهترین رویدادهای کراس‌اوری در کمیک‌های مارول شناخته می‌شود، با این حال اقتباس تلویزیونی آن در دنیای سینمایی مارول به هیچ وجه اثر درخشانی نیست. استودیو مارول به جای حفظ مواردی که باعث موفقیت این رویداد شده بودند و پرداختن به یک داستان در مقیاس عظیم که در آن ممکن است فاش شود هر شخصیتی اسکرال (Skrull) است، تصمیم گرفت روی نیک فیوری (Nick Fury) تمرکز کند و بارها به همه یادآوری کند که انتقام‌جویان بخشی از این داستان نیستند. همچنین جیمز رودز (James Rhodes) به عنوان یک اسکرال، با توجه به ارزش سیاسی و نزدیکی‌اش با رئیس جمهور باهوش بود، اما افشای این که او اسکرال است، تا حدود غیرمنطقی بود. در مورد داستان اسکرال‌ها هم تقریبا هیچ چیزی حل نشد، آن‌ها هنوز هم خانه‌ای ندارد، به خاطر قدرت‌هایشان مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند و اکنون دشمن مردم هستند. در همین حال، نیک فیوری نیز از هر گونه مسئولیت‌پذیری اجتناب و دوباره اسکرال‌ها را رها کرد و به فضا برگشت تا برای یک داستان جدید در فیلم The Marvels حاضر شود. متاسفانه سریال Secret Invasion به دلیل نویسندگی ضعیف، اتکای بیش از حد به قوس‌های داستانی و کلیف‌هنگرها که البته خیلی سریع حل می‌شدند و همچنین تعدادی دیگر از مشکلات عملکرد ناامیدکننده‌ای داشت و نتوانست آن طور که شایسته است، رویداد Secret Invasion را به تصویر بکشد.

۸. ?…What If

سازنده: ای. سی. بردلی (A. C. Bradley)

بازیگران: جفری رایت (Jeffrey Wright)، هایلی اتول (Hayley Atwell)، بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch)

تعداد قسمت‌ها: ۹ قسمت

زمان پخش: ۱۱ آگوست ۲۰۲۱ (۲۰ مرداد ۱۴۰۰) تا به الان

وضعیت پخش: برای فصل دوم تمدید شده است

سریال های دنیای سینمایی مارول

اولین سریال انیمیشنی استودیو مارول یعنی ?…What If از مولتی‌ورس دنیای سینمایی مارول برای نمایش متفاوت اتفاقات مختلف استفاده کرد. هر قسمت از این مجموعه تلویزیونی کیفیت متفاوتی داشت، برخی از آن‌ها واقعا عالی بودند و جنبه‌های جذابی از شخصیت‌ها را به تصویر کشیدند، بعضی از نیز به اوج هیجان رسیدند. با این حال باید گفت که هرگز در زمان تماشای این سریال واقعا احساس نمی‌کنید که استودیو مارول توانسته تا به خوبی از پتانسیل آن استفاده کند و همچنین یکسری از اشتباهاتی که در سریال Star Wars Visions نیز وجود داشتند، اما با شدت بیشتر در این سریال نیز وجود دارند و باعث می‌شوند تا در مجموع What If…? نتواند قدرتمند ظاهر شود.

۷. The Falcon and the Winter Soldier

سازنده: مالکوم اسپلمن (Malcolm Spellman)

بازیگران: سباستین استن (Sebastian Stan)، آنتونی مکی (Anthony Mackie)، وایت راسل (Wyatt Russell)

تعداد قسمت‌ها: ۶ قسمت

زمان پخش: ۱۹ مارس ۲۰۲۱ (۲۹ اسفند ۱۳۹۹) تا ۲۳ آوریل ۲۰۲۱ (۳ اردیبهشت ۱۴۰۰)

وضعیت پخش: به پایان رسیده است

سریال های دنیای سینمایی مارول

جایگاه هفتم رتبه‌بندی سریال های دنیای سینمایی مارول به سریال The Falcon and the Winter Soldier اختصاص دارد. این سریال با تمرکز روی سم ویلسون (Sam Wilson) با بازی آنتونی مکی و سرباز زمستان (Winter Soldier) با بازی سباستین استن، به عواقب پس از شکست تانوس (Thanos) در فیلم Avengers: Endgame می‌پردازد و سرانجام در آن سم ویلسون نقش کاپیتان آمریکا (Captain America) را می‌پذیرد. این درام جاسوسی سبکی مشابه فیلم Captain America: The Winter Soldier دارد و در ان قهرمانان اصلی تباش می‌کنند تا گروهی از تروریست‌ها را به نام Flag-Smashers شکست دهد. با این حال اطلاعاتی که سریال از راز اصلی خود به بیننده می‌دهد، باعث می‌شود تا خیلی زود سورپراز اصلی را پیش‌بینی کند و در نتیجه اصلا شگفت‌زده نشوند. در کنار این‌ها سریال به مسئله نژادپرستی می‌پردازد که البته این که توانسته واقعا به هدف خود برسد یا خیر، جای بحث دارد. با این حال باید نقش‌آفرینی بازیگران دو نقش اصلی The Falcon and the Winter Soldier را تحسین کرد، زیرا توانستند خیلی از ضعف‌های سریال را زیر سایه بازی فوق‌العاده خود بپوشانند و در مجموع اثر موفقی را ارائه دهند.

۶. She-Hulk: Attorney at Law

سازنده: جسیکا گائو (Jessica Gao)

بازیگران: تاتیانا ماسلانی (Tatiana Maslany)، جمیله جمیل (Jameela Jamil)، جینجر گونزاگا (Ginger Gonzaga)

تعداد قسمت‌ها: ۹ قسمت

زمان پخش: ۱۸ آگوست ۲۰۲۲ (۲۷ مرداد ۱۴۰۱) تا ۱۳ اکتبر ۲۰۲۲ (۲۱ مهر ۱۴۰۱)

وضعیت پخش: به پایان رسیده است

سریال های دنیای سینمایی مارول

سریال She-Hulk: Attorney at Law جزو معدود مجموعه‌های تلویزیونی دنیای سینمایی مارول است که به طور کامل ماهیت متفاوت یک اثر تلویزیونی را نسبت به آثار سینمایی درک می‌کند و تجربه‌ای متمایز نسبت به آن‌ها ارائه می‌دهد. در این اثر تاتیانا ماسلانی نقش جینفرز والترز (Jennifer Walters) را ایفا می‌کند، دختر عموی بروس بنر (Bruce Banner) که وقتی در معرض خون او قرار می‌گیرد، قدرت‌های هالک را به دست می‌آورد و به شی-هالک تبدیل می‌شود. این سریال با استفاده از ساختارهای داستانی متفاوت نسبت به آثار دیگر دنیای سینمایی مارول، موفق می‌شود تا به خوبی شخصیت‌های ثانویه خود را توسعه دهد، با این حال هر چقدر هم که از تماشای She-Hulk: Attorney at Law لذت ببریم، نمی‌توانیم این موضوع را که داستان آن بسیار از هم‌گسیخته به نظر می‌رسد را نادیده بگیریم. علاوه بر آن سریال بیشتر زمان خود به جای پرداختن به خود شخصیت جنیفر والترز، به شکستن دیوار چهارم می‌پردازد که در بعضی قسمت‌ها این موضوع بیش از حد می‌شود. در حالی که بعضی از قسمت‌های این مجموعه تلویزیونی، اگر به شکل مستقل به آن‌ها نگاه کنیم، جزو بهترین قسمت‌های سریال های دنیای سینمایی مارول هستند، اما در کنار هم نمی‌توانند یک اثر منسجم را تشکیل دهند و نتیجه اثری می‌شود که نمی‌تواند به خیلی از موضوعات به طور عمیق بپردازد. متاسفانه بیشتر مخاطبان تنها این سریال را به خاطر اشاره‌اش به داستان World War Hulk به یاد می‌آورند و کمتر به نقاط قوت خود سریال می‌پردازند که بخش بزرگی از دلیل آن، شکل داستانگویی متفاوتش است.

۵. Hawkeye

سازنده: جاناتان ایگلا (Jonathan Igla)

بازیگران: جرمی رنر (Jeremy Renner)، هیلی استاینفلد (Hailee Steinfeld)، تونی دالتون (Tony Dalton)

تعداد قسمت‌ها: ۶ قسمت

زمان پخش: ۲۴ نوامبر ۲۰۲۱ (۳ آذر ۱۴۰۰) تا ۲۲ دسامبر ۲۰۲۱ (۱ دی ۱۴۰۰)

وضعیت پخش: به پایان رسیده است

سریال های دنیای سینمایی مارول

فیلم Avengers: Endgame کلینت بارتون (Clint Barton) را در حالی بازمی‌گرداند که او در نتیجه مرگ خانواده‌اش به یک رونین وحشی تبدیل شده است، با این حال پس از مبارزه پایانی با تانوس، چندان به عواقب کارهایی که او در این مدت انجام داد، پرداخته نشد. بنابراین سریال Hawkeye آمده تا این خلاء داستانی را پر کند. پس از این که کیت بیشاپ (Kate Bishop) با بازی هیلی استاینفلد به رونین تبدیل شد، ناخواسته با دشمنان قدیمی کلینت بارتون دیگر می‌شود. این سریال حال و هوایی کریسمسی نیز دارد و پویایی بین جرمی رنر و هیلی استاینفلد فوق‌العاده عمل می‌کند و به یکی از نقاط قوت این مجموعه تلویزیونی تبدیل می‌شود. البته بیشتر بینندگان به خاطر بازگشت کینگ‌پین (Kingpin) با بازی وینسنت دن‌آفریو (Vincent D’Onofrio) این سریال را به یاد می‌آورند. وینسنت شخصیت دن‌آفریو پیش از این در سریال Daredevil نتفلیکس نقش کینگ‌پین را ایفا کرده بود و در این سریال بازگشت جذابی دارد و به شکل ماهرانه‌ای دوباره او را به تصویر می‌کشد. در کنار این‌ها، سریال Hawkeye تبدیل به سکوی پرتابی برای اکو (Echo) با بازی آلاکوا کاکس (Alaqua Cox) شد که قرار است به‌زودی اسپین‌آف اختصاصی خودش را با حضور دردویل و کینگ‌پین داشته باشد.

۴. Ms. Marvel

سازنده: بیشا کی. علی (Bisha K. Ali)

بازیگران: ایمان ولانی (Iman Vellani)، مت لینتز (Matt Lintz)، یاسمین فلچر (Yasmeen Fletcher)

تعداد قسمت‌ها: ۶ قسمت

زمان پخش: ۸ ژوئن ۲۰۲۲ (۱۸ خرداد ۱۴۰۱) تا ۱۳ جولای ۲۰۲۲ (۲۲ تیر ۱۴۰۱)

وضعیت پخش: به پایان رسیده است

سریال های دنیای سینمایی مارول

سریال Ms. Marvel بر اساس یکی از ابرقهرمانان جدید مارول ساخته شده که نخستین بار در سال ۲۰۱۴ با مجموعه کمیکی معرفی شد. این اثر البته در زمان پخشش کم‌بیننده‌ترین سریال دنیای سینمایی مارول بود و به دلیل پایان‌بندی ضعیف، کاهش قسمت‌ها و همچنین همزمانی پخشش با سریال Obi-Wan Kenobi و فیلم Thor: Love and Thunder نتوانست مخاطبان زیادی را جذب کند. با این حال از نظر سبکی، سریال Ms. Marvel جزو منحصربه‌فردترین محصولات مارول بود، نه فقط به خاطر این که یک ابرقهرمان مسلمان شخصیت اصلی آن است، بلکه به دلیل فیلمبرداری جذاب، جلوه‌های بصری خلاقانه و همچنین تیم بازیگری مکمل قوی که توانستند شخصیت‌ها را به خوبی توسعه دهند. با این حال داستان شرورهای سریال با عجله پیش می‌رود و این به کیفیت کلی آن ضربه می‌زند. شخصیت اصلی این مجموعه تلویزیونی در قسمت پایانی آن به عنوان اولین جهش‌یافته رسمی دنیای سینمایی مارول معرفی می‌شود و احتمالا در آینده به یکی از شخصیت‌های اصلی این مجموعه تبدیل می‌شود و شاید با X-Men نیز همکاری‌هایی داشته باشد. او همچنین در فیلم The Marvels نیز بازخواهد گشت.

۳. Loki

سازنده: مایکل والدرون (Michael Waldron)

بازیگران: تام هیدلستون (Tom Hiddleston)، اوون ویلسون (Owen Wilson)، سوفیا دی مارتینو (Sophia Di Martino)

تعداد قسمت‌ها: ۶ قسمت

زمان پخش: ۹ ژوئن ۲۰۲۱ (۱۹ خرداد ۱۴۰۰) تا به الان

وضعیت پخش: برای فصل دوم تمدید شده است

سریال های دنیای سینمایی مارول

در رتبه سوم ما سریال Loki را داریم که در آن تام هیدلستون پس از وقایع فیلم Avengers: Endgame باری دیگر برای ایفای نقش به عنوان خدای شرارت بازمی‌گردد. در چهارمین قسمت سری Avengers، انتقام‌جویان ناخواسته یک خط زمانی موازی ایجاد کردند که در آن لوکی بعد از نبرد نیویورک در سال ۲۰۱۲ با استفاده تسراکت (Tesseract) فرار کرد و توسط Time Variance Authority یا همان TVA دستگیر شد. البته این اتفاق با یک ماجراجویی جذاب و سرگرم‌کننده همراه شد که در آن شاهد آشنایی لوکی با سیلوی (Sylvie) با بازی سوفیا دی مارتینو بودیم. لوکی و سیلوی در نهایت قدرت واقعی پشت تاج و تخت TVA را کشف و مولتی‌ورس جدید مارول را راه‌اندازی کردند. البته مانند سریال‌هایی که در رتبه پایین‌تر قرار داشتند، مجموعه تلویزیونی اختصاصی Loki نیز بدون ایراد نیست. قسمت سوم این سریال مشکلات قابل توجهی در سرعت خود دارد و برخی از عناصر داستانی نیز تاثیرگذاری لازم را ندارند. علاوه بر این قسمت پایانی فصل اول نیز تمام تمرکز خود را روی شخصیت کانگ فاتح (Kang the Conqueror) با بازی جاناتان میجرز (Jonathan Majors) می‌گذارد که این شخصیت لوکی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، آن هم در حالی که این اثر سریال اختصاصی اوست. با تمام این اوصاف اما بازهم تماشای سریال Loki فوق‌العاده لذت‌بخش است و پویایی بین تام هیدلستون و سوفیا دی مارتینو کاملا عالی از آب درآمده است. این مجموعه تلویزیونی به ویژه در قسمت پنجم خود پر از ایستراگ است و در مجموع می‌تواند به خوبی پتانسیل استفاده از مفهوم مولتی‌ورس را نشان دهد.

۲. Moon Knight

سازنده: جرمی اسلیتر (Jeremy Slater)

بازیگران: اسکار آیزاک (Oscar Isaac)، می قلماوی (May Calamawy)، کریم الحکیم (Karim El Hakim)

تعداد قسمت‌ها: ۶ قسمت

زمان پخش: ۳۰ مارس ۲۰۲۲ (۲۹ اسفند ۱۴۰۰) تا ۴ مه ۲۰۲۲ (۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱)

وضعیت پخش: به پایان رسیده است

سریال های دنیای سینمایی مارول

سریال Moon Knight یک نمونه عالی است که نشان می‌دهد مارول می‌تواند از محدوده خط داستانی اصلی دنیای سینمایی مارول خارج شده و داستان‌های اضافی‌ای را روایت کند که بسیار خاص هستند. در بین تمام آثار دنیای سینمایی مارول، احتمالا این اثر کمترین ارتباط را جریان اصلی MCU دارد. اسکار آیزاک در نقش خود بسیار می‌درخشد و می‌تواند به بهترین شکل نقش شخصیت‌های مختلف را ایفا کند. علاوه بر این پرداختن به اسطوره‌های مصری و عناصر فراطبیعی بسیار مبتکرانه است و نتیجه لذت‌بخشی دارد. معمولا تمام سریال‌های دنیای سینمایی مارول در دیزنی پلاس قسمت‌های پایانی ناامیدکنده‌ای دارد، اما سریال Moon Knight اگرچه در بعضی لحظات پایان عجولانه‌ای دارد، اما به اندازه کافی قوی عمل کند و همچنین شخصیتی را معرفی می‌کند که واقعا شایسته داشتن اسپین‌آف اختصاصی خودش است. امیدواریم تا در آینده باز هم مون نایت را با داستان‌های بیشتر در دنیای سینمایی مارول ملاقات کنیم

۱. WandaVision

سازنده: جک شفر (Jac Schaeffer)

بازیگران: الیزابت اولسن (Elizabeth Olsen)، پل بتانی (Paul Bettany)،‌ کاترین هان (Kathryn Hann)

تعداد قسمت‌ها: ۹ قسمت

زمان پخش: ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ (۲۶ دی ۱۳۹۹) تا ۵ مارس ۲۰۲۱ (۱۵ اسفند ۱۳۹۹)

وضعیت پخش: به پایان رسیده است

سریال های دنیای سینمایی مارول

در نهایت نیز به رتبه اول سریال های دنیای سینمایی مارول می‌رسیم، سریال اخصاصی واندا ماکسیموف (Wanda Maximoff) با بازی الیزابت اولسن (Elizabeth Olsen) و ویژن (Vision) با بازی پل بتانی با نام WandaVision که می‌توان آن را خلاقانه‌ترین سریال MCU تا به امروز دانست. این اثر یک سریال ابرقهرمانی کمدی منحصربه‌فرد است که موفق می‌شود در پرداختن به مفهوم اصلی خود را به همراه دیگر موارد به خوبی همه چیر را مدیریت کند. در ابتدا بینندگان چیزهایی را می‌بینند که آن‌ها را گیج می‌کنند، اما به تدریج به حقیقت پی می‌برند و جواب سوالات خود را می‌گیرند. برخی از دیالوگ‌های این سریال فراموش‌شدنی هستند و قطعا تا مدت‌ها آن‌ها را به خاطر می‌آورید. همچنین باید به موسیقی متن خیره‌کننده آن اشاره کنیم که نامزد دریافت جایزه امی شد. سریال WandaVision اولین سریال تلویزیونی دنیای سینمایی مارول و استودیو مارول بود که توانست عملکرد فوق‌العاده داشته باشد و سطح انتظارات مخاطبان را به شکل چشمگیری بالا ببرد. متاسفانه اما در ادامه موفقیت این مجموعه تلویزیونی تکرار نشد، با این حال امیدواریم که شخصیت‌هایی که به تازگی به دنیای سینمایی مارول معرفی شده‌اند، بتوانند در ادامه راه جایگاه خود را پیدا کنند و لحظات به‌یادماندنی‌ای را برای مخاطبان خلق کنند.

شما کدام یک از سریال های دنیای سینمایی مارول را بیشتر از همه دوست دارید؟ به نظر شما کدام یک از این آثار شایسته لقب بهترین سریال MCU هستند؟

2.4 24 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

19 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا