#مهسا_امینی

عملکرد فیلم Top Gun: Maverick در باکس آفیس چگونه بود؟

علت طولانی شدن فرایند ساخت تاپ گان: ماوریک چه بود؟

عملکرد فیلم Top Gun: Maverick در باکس آفیس

شکی وجود ندارد که تاپ گان ماوریک اثر جوزف کوشینسکی (Joseph Kosinski) فیلمی شگفت‌انگیز و موفق است. در کنار دریافت تحسین بی‌نهایت از سوی منتقدان، عملکرد فیلم Top Gun: Maverick در باکس آفیس در اولین هفته اکران سینمایی در میان تمام آثار تام کروز (Tom Cruise) بیش‌ترین موفقیت را به‌دست آورد. از ابتدای پاندمی تا کنون، تاپ گان: ماوریک بعد از فیلم SpiderMan: No Way Home به کارگردانی جان واتس (Jon Watts) دومین فیلمی است که به فروش بیش از یک میلیارد دلار در باکس آفیس دست می‌یابد.

با وجود کسب چنین موفقیتی ممکن است مخاطبان از خود بپرسند که چرا فرآیند ساخت دنباله فیلم تاپ گان حدود ۳۶ سال طول کشید؟ اخیرا، ستاره فیلم، تام کروز، درباره علت تاخیر در ساخت فیلم توضیحاتی ارائه کرده و اظهار می‌کند که این تاخیر به‌دلیل سخت‌گیری و وسواس جدی تیم تولید برای گرفتن نتیجه‌ای تا حد امکان فوق‌العاده، هم در داستان فیلم و هم در جلوه‌های سینمایی بوده است.

اخیراً تام کروز در مصاحبه‌ای با BBC Radio گفته بود که پارامونت پیکچرز (Paramount Pictures) خیلی قبل‌تر از اینکه فیلم اصلی محصول ۱۹۸۶ به کارگردانی تونی اسکات (Tony Scott) منتشر شود، ساخت Top Gun 2 را درخواست کرده بود، اما در آن زمان کروز به‌دلیل پیشرفت روزافزون حرفه‌اش قادر به همکاری در این پروژه نبود. او تصمیم گرفته بود، تا زمان ساخت دنباله‌ای برای فیلم و شکل‌گرفتن داستانی مناسب صبر کند. طبق گفته خود بازیگر، او به‌دلیل قبول نکردن همکاری برای ساخت فیلم Top Gun 2 طی سالیان بارها مورد حملات لفظی از سوی طرفداران قرار گرفته است.

بالاخره پس از گذشت زمان مناسب، تام کروز فهمیده بود که باید تصمیم می‌گرفت در Top Gun: Maverick نقش داشته باشد، یا به‌طور کلی برای همیشه با این پروژه خداحافظی کند، که البته اولین گزینه را انتخاب کرد.

طبق اظهارات خود کروز،‌ متاسفانه استرس پروژه فیلم تاپ گان: ماوریک به‌قدری زیاد بود که در خلال فیلم‌برداری تام کروز دچار اختلال خواب شده بود و به همین دلیل، استدیو فیلم‌سازی اجازه انجام هر کاری به او می‌داد.

روایت یک داستان مناسب از کاراکتر اصلی فیلم تاپ گان: ماوریک بخشی از انتظارات کمال‌گرایانه کروز را در رابطه با پروژه برآورده می‌کرد، اما او همچنان می‌خواست که تیم ساخت از مدرن‌ترین تکنولوژي فیلم‌سازی استفاده کنند تا نتیجه نهایی با آنچه که مخاطبان تا کنون روی پرده نقره‌ای دیده اند متفاوت باشد.

کروز توضیح می‌دهد که چنین امکاناتی در فرایند ساخت نسخه اولیه فیلم وجود نداشت و او طی تمام این سال‌ها هنگام فعالیت در پروژه‌هایی مانند فیلم Amercian Made به کارگردانی داگ لیمان (Doug Liman) و Mission: Impossible – Fallout ساخته کریستوفر مک‌کوری (Christopher McQuarrie) ایده‌های متفاوتی را برای ساخت فیلم دنباله تاپ گان در خلوت توسعه می‌داد.

احتمالا فرایند ساخت فیلم Top Gun: Maverick بیش از آنچه تولیدکنندگان اجرایی فیلم در پارامونت پیکچرز انتظار داشتند به طول انجامید، با این وجود نتیجه‌ به‌دست آمده استدیو فیلم‌سازی را سربلند کرده است. تا به امروز، طبق آماری که وب‌سایت The Numbers از عملکرد فیلم Top Gun: Maverick در باکس آفیس منتشر کرده است، این اثر پرفروش سینمایی حدود ۱.۲ میلیارد دلار در باکس آفیس فروش داشته است، که این فیلم را به پرفروش‌ترین فیلم سینما از ابتدای سال ۲۰۲۲ تبدیل می‌کند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا