کوهنورد بیچاره اسیر مسیریابی اشتباه گوگل مپس؛ نقشه گوگل در طبیعت‌گردی کاربرد ندارد!

نقشه‌ای که همیشه قابل اعتماد نیست!

گوگل مپس

گوگل مپس اگرچه نقشه‌ی قدرتمندی است اما همیشه و در هر شرایطی نمی‌توان به آن اعتماد کرد چون اخیرا نزدیک بود فردی را به کشتن دهد.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند می‌توانند به طور کامل و همیشه به گوگل مپس اعتماد کنند تا آن‌ها را به سرعت و در اوج امنیت از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر برساند. گاهی این چنین نیست. روز شنبه گذشته، یک کوهنورد که قصد داشت کوه فرومه در کانادا را صعود کند، با دردسر بزرگی مواجه شد چون دستورالعمل‌هایی که از گوگل مپس دریافت کرده بود را دنبال کرد. این دستورالعمل‌ها او را از طریق یک مسیری هدایت کردند که در واقع اصلا وجود خارجی نداشت. به گزارش فاکس نیوز، تیم نجات با یک هلیکوپتر به مقصد اعزام شدند تا او را نجات دهند.

هلیکوپتر و تیم نجات به پشت کوه فرومه که در نزدیکی ونکوور، بریتیش کلمبیا واقع شده اعزام شدند. مقامات گفتند که منطقه کندی فالز که مرد قصد داشت از آنجا به کوه فرومه صعود کند، هیچ مسیری ندارد، بسیار شیب‌دار است و اتفاقا مکان یک حادثه‌ی مرگبار قبلی بوده است. طبق گفته‌ی مقامات، این مرد با دنبال کردن مسیر از طریق گوگل مپس اولین اشتباه خود را مرتکب شد؛ دومین اشتباهش این بود که تجهیزات کوهنوردی خاصی هم با خود به همراه نداشت.

گوگل مپس
مسیر پیاده‌روی که می‌بینید، توسط گوگل مپس ارائه شده در حالی که اصلا وجود ندارد

در ابتدا تیم نجات به دلیل درخت‌های انبوه زیادی که دید را مسدود کرده بودند، نتوانست کوهنورد را مشاهده کند. دو تکنسینی که در هلیکوپتر بودند، روی کوه فرود آمدند و مجبور شدند مسیر را تا بالا کوهنوردی کنند. پس از پیدا کردن کوهنورد گیر افتاده، او را با کمربند ایمنی بستند و به یک منطقه‌ی امن جهت سوار شدن به هلیکوپتر منتقل کردند.

در سپتامبر گذشته، یک وضعیت مشابه رخ داد که یک کوهنورد در همان منطقه سعی کرد یک مسیری که در گوگل مپس دیده بود را دنبال کند در حالی که وجود نداشت. طبق گفته‌های گروه نجات، آن‌ها سعی کردند تا گوگل را از بابت این اشتباهات آگاه کنند اما متأسفانه شرکت آمریکایی هیچ واکنشی به این اتفاقات نشان نداده است.

برای جلوگیری از تکرار چنین وضعیتی در آینده، گروه نجات چند هشدار به کوهنوردان صادر کرده‌اند. «نخست اینکه استفاده از برنامه‌های مسیریابی شهری مانند گوگل مپس برای مسیریابی در طبیعت مناسب نیست». آن‌ها پیشنهاد داده‌اند که کوهنوردان مثل گذشته از قطب نما و نقشه‌ی کاغذی استفاده کنند و از علائم نصب‌شده در منطقه که از خطرات نزدیک آگاه‌سازی می‌کنند، پیروی کنند.

اگر نیاز به استفاده از برنامه مسیریابی مبتنی بر تلفن همراه باشد، گروه نجات پیشنهاد کرده که از اپ‌ها و سرویس‌هایی که برای مسیریابی در طبیعت طراحی شده استفاده کنند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا