امکان ساخت اقتباس سینمایی The Dark Knight Returns همچنان وجود دارد

اقتباس سینمایی یکی از بهترین کمیک بوک‌های بتمن بالاخره ساخته می‌شود؟

اقتباس سینمایی The Dark Knight Returns

زک اسنایدر کارگردان فیلم Batman v Superman در صحبت‌های اخیر خود گفت که امکان ساخت اقتباس سینمایی The Dark Knight Returns هنوز از بین نرفته است.

دومین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی تحت عنوان Batman v Superman: Dawn of Justice در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شد تا تقابل و نهایتا همکاری بتمن و سوپرمن را به تصویر بکشد. اکثر نقدها منفی بودند اما مخاطبان نظرهای متناقضی داشتند؛ عده‌ای از نتیجه‌ی کار راضی بودند و عده‌ی دیگر هم نظر مثبتی نداشتند. نقد و بازخوردهای منفی تاثیر خود را گذاشتند و این اثر ابرقهرمانی به فروشی پایین‌تر از انتظارها دست یافت. فیلم Dawn of Justice در هفته‌ی نخست عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت و کار خود را با فروشی معادل ۴۲۲ میلیون دلاری آغاز کرد اما در ادامه‌ی راه با کاهش چشم‌گیری مواجه شد تا رقم ۸۷۳ میلیون دلار به عنوان میزان فروش نهایی ثبت شود.

زک اسنایدر چندی پیش نسخه‌ی آلتیمیت Batman v Superman: Dawn of Justice را از طریق نرم افزار Vero پخش کرد و سپس به صحبت درباره‌ی موضوعات مختلفی پرداخت. یکی از موضوعاتی که بحثش به میان آمد، کمیک بوک‌های The Dark Knight Returns و ساخت یک اقتباس سینمایی بر اساس آن بود. اسنایدر گفت تولید شدن Batman v Superman باعث نمی‌شود تا امکان ساخت یک فیلم بلند بر اساس کمیک بوک‌های فرانک میلر (Frank Miller) از بین برود. برخی اعتقاد دارند از آن‌جایی که برای تولید Batman v Superman و دیگر فیلم‌های بتمن از The Dark Knight Returns الهام گرفته شده است، ساخت یک اقتباس لایو اکشن بر اساس این کمیک بوک‌ها عملی بیهوده محسوب می‌شود.

مجموعه‌ی چهار جلدی The Dark Knight Returns نخستین بار در سال ۱۹۸۶ منتشر شد و در حال حاضر یکی از بهترین کمیک بوک‌‌های بتمن است. داستان آن حول محور بروس وین ۵۵ ساله می‌چرخد که ۱۰ سال قبل نقاب بتمن را کنار گذاشت و این ابرقهرمان را بازنشسته کرد اما غیبت او باعث ظهور یک گروه تبهکاری به نام «جهش‌یافتگان» و در نتیجه افزایش آمار جرم و جنایت شد. اگرچه اداره‌ی پلیس گاتهام و دولت ایالات متحده‌ی آمریکا مخالف بودند اما بروس تصمیم می‌گیرد بار دیگر از هویت بتمن برای مبارزه استفاده کند. از دیگر اتفاقات قابل‌توجه این خط داستانی می‌توان به حضور جوکر و دو چهره، معرفی نسخه‌ی جدید رابین و همچنین اوج گرفتن درگیری میان بتمن و سوپرمن اشاره کرد. سوپرمن در این کمیک بوک برای دولت کار می‌کند.

زک اسنایدر تنها فردی نبود که از کمیک بوک‌ The Dark Knight Returns برای ساخت فیلم خود الهام گرفت. تیم برتون (Tim Burton)، جوئل شوماخر (Joel Schumacher) و کریستوفر نولان (Christopher Nolan) هم برای ساخت اقتباس‌های سینمایی خود از کمیک بوک‎‌های بتمن، برخی المان‌های The Dark Knight Returns را قرض گرفتند. با این حال، یک نکته‌ی بسیار مهم وجود دارد؛ الهام‌گیری هر چهار کارگردان در حد چند المان باقی ماند و فراتر نرفت. احتمالا به همین دلیل است که اسنایدر فرصت ساخت اقتباس سینمایی The Dark Knight Returns را از دست رفته نمی‌داند.

استودیوی انیمیشن‌سازی برادران وارنر، The Dark Knight Returns را به یک انیمیشن بلند دو قسمتی تبدیل کرد که قسمت اول در سال ۲۰۱۲ و قسمت دوم هم در سال ۲۰۱۳ عرضه شد. این انیمیشن سینمایی هرگز روی پرده‌ی نقره‌ای نرفت؛ زیرا برای نمایش خانگی ساخته شده بود.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا