برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

ال جی موبایل به کار خود پایان داد| سرنوشت نافرجام نوکیا دامن کمپانی کره‌ای را گرفت (به‌‌روزرسانی)

کمپانی کره‌ای با ضرر و زیان میلیاردی از صنعت تلفن همراه کنار کشید

ال جی موبایل به کار خود پایان داد| سرنوشت نافرجام نوکیا دامن کمپانی کره‌ای را گرفت (به‌‌روزرسانی) ۰ ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ مقالات فناوری کپی لینک
ال جی موبایل

امروز شرکت ال جی تایید کرد که از تجارت تلفن‌های هوشمند خارج شده و بخش ال جی موبایل به زودی جمع می‌شود.

ال جی در بیانیه‌‌ای اعلام کرد:

 تصمیم ال جی مبنی بر خروج از صنعت موبایل، به شرکت این امکان را می‌دهد تا منابع خود را در زمینه‌هایی همچون وسایل نقلیه الکتریکی، خانه‌های هوشمند، رباتیک، هوش مصنوعی و راه حل‌های کسب و کار و همچنین سیستم عامل‌ها و خدمات متمرکز کند.

کمپانی ال جی تاکید کرده که فروش گوشی‌های موجود همچنان ادامه خواهد داشت و این شرکت به ارایه سرویس در رابطه با محصولاتش ادامه خواهد داد که بسته به منطقه متفاوت خواهد بود. این شرکت در مورد اخراج کارمندانش هنوز اطلاعی نداده است.

به دنبال خسارات بزرگ بخش ال جی موبایل طی پنج سال گذشته، شایعات بسیاری مبنی بر خروج از صنعت گوشی‌های هوشمند منتشر شد، اما این کمپانی ساخت گوشی‌های هوشمند پیشرفته‌اش را برای رقابت با سامسونگ کنار نگذاشت، در حالی که گوشی‌های ارزان قیمت این برند رقبای سرسختی همچون چینی‌ها داشت. بر این اساس ال جی امیدوار بود بخش تلفن‌های هوشمند خود را در سال ۲۰۲۱ به سودآوری برساند.

اما اخبار امروز حاکی از آن است که گوشی پیشرفته‌ی ال جی با نمایشگر رول شدنی که مد‌ت‌ها وعده‌ی عرضه‌ی آن را داده بود، بعید است که وارد بازار شود. آخرین باری که این شرکت گوشی مذکور را به نمایش گذاشت در CES مجازی امسال بود که کمپانی کره‌ای اصرار داشت این دستگاه واقعی است و اواخر امسال عرضه خواهد شد.

از اوایل سال جاری شایعاتی مبنی بر خروج ال جی از صنعت موبایل منتشر شد، اما سخنگوی شرکت گزارش‌های منتشر شده در مورد خروج احتمالی این شرکت از تجارت گوشی‌های هوشمند را کاملا نادرست و بی اساس عنوان کرد، اما بعدا یک مقام ال جی به The Korea Herald گفت که این شرکت مجبور است “در مورد این بخش” یک تصمیم درست بگیرد. این مقام ال جی گفته بود که این تصمیم ممکن است شامل فروش، واگذاری و كوچك كردن بخش تجارت تلفن‌های هوشمند باشد.

در ماه مارس، گزارشاتی مبنی بر تلاش این شرکت برای یافتن خریدار برای تجارت تلفن‌های هوشمند خود منتشر شد، اما مذاکرات متوقف شد و خبرها راجع به فروش بخش موبایل ال جی رنگ واقعیت به خود نگرفت.

اما از آنجا که ال جی سهم خود را در بازار موبایل از دست داد، اقدام به عرضه‌ی گوشی‌هایی با شکل و شمایل جدید و بعضا فناوری‌های نو کرد. LG Wing یکی از این گوشی‌ها بود که به دو نمایشگر مجهز شد و قابلیت چرخش داشت و می‌شد بعد از چرخاندان نمایشگر استفاده بهینه‌ای از آن کرد. ال جی همچنین گوشی LG G5 را به عنوان یک دستگاه مدولار عرضه کرد که طراحی متفاوتی نسبت به گوشی‌های موجود در بازار داشت.

ال جی موبایل

متأسفانه برای ال جی، هیچ یک از این ویژگی‌ها و راه‌حل‌ها، باعث نشد تا بتواند تجارت موبایل خود را نجات دهد و در بازار موبایل دنیا سهم قابل توجهی به دست آورد و در همین حال، حتی ساده‌ترین گوشی‌های این شرکت در بخش‌هایی مثل دوربین، از رقبا عقب ماندند.

ال جی در طول سالیان متمادی تلاش کرد تا در لیست سازندگان گوشی‌هایی قرار نگیرد که از ساخت گوشی‌های هوشمند دست کشیدند یا به شرکت‌ دیگری واگذار شود. حتما نام نوکیا را به خاطر دارید که ۱۴ سال عنوان برترین سازنده‌ی گوشی‌های موبایل در دنیا را یدک می‌کشید، اما به یک‌باره سقوط کرد و در ابتدا به مایکروسافت و سپس به شرکت HMD گلوبال واگذار شد و حالا زیر پرچم این کمپانی گوشی تولید می‌کند. یا برند معروف بلک بری که ابتدا توسط TCL خریداری شد و امسال با دستگاه ساخته شده توسط OnwardMobility قرار است به بازار موبایل دنیا بازگردد. HTC نیز نام آشنای دیگری است که حالا نفس‌هایش در بازار گوشی‌های هوشمند دنیا به شماره افتاده اما از سال ۲۰۱۷ به گوگل فروخته شده و حالا هم سهمی از این بازار در اختیار ندارد.

حالا ظاهرا نوبت ال جی موبایل است که به پایان کار خود رسیده و آینده‌ای برای این بخش از خط تولید شرکت‌ کره‌ای وجود ندارد.

ال جی موبایل یکی از بخش‌هایی است که از سال‌ها پیش دچار زیان‌دهی شده و مشکلات مالی بسیاری را تجربه کرده اما هر بار به لطف سایر محصولاتش توانسته ضرر و زیان این بخش را جبران کند.

تجارت موبایل ال جی از سال ۲۰۱۵ تاکنون زیان‌ده شده است. ال جی هم قطعا در همه این سال‌ها مرتکب اشتباهاتی شده که اگر آنها را انجام نمی‌داد مجبور به گرفتن چنین تصمیمی درباره تجارت بخش موبایلش نمی‌شد. بر اساس گزارش‌ها، بارها بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران به این کمپانی توصیه کرده بودند که لازم است نرم افزار، طراحی و استراتژی گوشی‌هایش تغییر کند و شرکت باید روی به‌روزرسانی‌های زود هنگام تمرکز کند، اما متاسفانه اسرار بیش از حد بر روی تصمیمات غلط باعث شد تا امروز شاهد خروج ال‌ جی از بازار موبایل دنیا باشیم.

سال‌هاست که ال جی موبایل در بازار تلفن‌های هوشمند کمرنگ شده است، اما اگرچه پیشتر اعلام شده بود که سال آینده این شرکت واقعا بازار موبایل دنیا را ترک می‌کند، اما امروز این کمپانی خروج از این بازار را در حال حاضر تایید کرد.

گزارشی اوایل این هفته از The Elec منتشر شد مبنی بر اینکه کارمندان رده بالای ال‌ جی در جریان برنامه‌های آینده این کمپانی قرار گرفته‌اند و زمان دقیق خروج ال جی از بازار موبایل مطلع کرده‌اند، اما مدیران ال جی این موضوع را انکار کردند.

مدیر عامل ال جی روز چهارشنبه گذشته یادداشت داخلی برای کارمندان ارسال و اعلام کرد که زمان آن فرا رسیده است که این شرکت نگاه دقیق به مسایل داشته باشد و احتمالا “بهترین انتخاب” را انجام می‌دهد.

اما بهترین انتخاب چیست؟ ظاهرا ال جی در حال کوچک سازی برخی از تجارت‌های خود است و بخش گوشی‌های هوشمند این شرکت به شکل کامل جمع خواهد شد.

از آنجا که رقابت در بازار جهانی تلفن‌های همراه شدیدتر شده است، زمان آن فرا رسیده که ال جی بهترین انتخاب را انجام دهد. این شرکت کلیه اقدامات احتمالی از جمله فروش، واگذاری و کوچک‌سازی تجارت تلفن‌های هوشمند را در نظر گرفته است.

وقتی کسب و کاری طی شش سال گذشته با ضرر خالص کار کرده باشد، احتمال کمی وجود دارد که بتواند دوام بیاورد. در مورد ال جی موبایل، ادامه ندادن به فعالیت در زمینه ساخت محصولاتی که چیزی جز زیان در پی ندارد، بهترین سناریو به نظر می‌رسد.

هفته گذشته ال جی گزارش داد که برای فروش بخش تلفن همراه خود مذاکراتی را انجام داده است که در نهایت تحقق پیدا نکرد.

در همین راستا یک مقام ال جی الکترونیکس اعلام کرد که این شرکت چندین استراتژی را برای تجارت تلفن همراه خود در نظر گرفته است از جمله فروش کل یا بخشی از آن یا خارج شدن کامل از تجارت تلفن‌های هوشمند.

بر این اساس، شایعات مربوط به انتقال کارمندان LG Mobile به بخش لوازم خانگی از چند روز پیش در توییتر آغاز شده است.

به‌‌روزرسانی ۱۱ خرداد ۱۴۰۰

ال‌جی امروز به شکل رسمی تولید گوشی‌های هوشمندش را متوقف کرد.

این کمپانی کره‌ای که تقریبا دو ماه پیش اعلام کرده بود که به شکل رسمی از صنعت موبایل خداحافظی می‌کند، حالا تولید گوشی‌هایش را به شکل کامل متوقف کرد.

البته ال جی موبایل برای مدتی به پشتیبانی از دستگاه‌های فعلی‌اش ادامه خواهد داد. برخی از مدل‌های این برند از پشتیبانی نرم‌افزاری ۳ ساله برخوردار می‌شوند و برخی مدل‌ها از جمله گوشی‌های سری Q به‌روزرسانی اندروید 12 را دریافت می‌کنند.

ال‌جی اعلام کرده که گوشی‌های پرچمدارش از به‌روزرسانی اندروید 13 نیز بهره‌مند خواهند شد. بعلاوه کاربران برای مدت ۴ سال پس از تاریخ تولید دستگاه قادر به دریافت خدمات پس از فروش خواهند بود.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments